Ogród dla początkujących

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Idzie wiosna. Dla wielu to doskonała okazja, by rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem.

Przeglądając zdjęcia przydomowych ogrodów, widzimy wspaniałe założenia, porośnięte bujnymi kwiatami i otoczone intensywnie zielonymi trawnikami, których nie powstydziłyby się najlepsze angielskie parki. Oczywiście też chcemy mieć taki ogród. To bardzo dobrze, jednak pamiętajmy, że ogród „jak z obrazka” to lata planowania i pracy. Ale nawet jeśli nasz ogród nie od razu będzie tak wyglądał, to ogród dla początkujących też może być przygodą i przyjemnością. Poniżej kilka rad, jak uniknąć prostych błędów.

Planowanie – zastanówmy się jak nasz ogród powinien wyglądać. Nie sadźmy roślin „gdzie popadnie”, ale zaplanujmy nasadzenia i inne elementy, takie jak ścieżki czy miejsce do zabawy. Mogą do tego się przydać programy do projektowania ogrodów.

Przygotowanie grządek – ziemię pod grządki czy rabaty powinniśmy przekopać i koniecznie usunąć z niej chwasty. Samo wysypanie ziemi ogrodniczej, czy spulchnienie ziemi nie wystarczy – chwasty, których korzenie pozostaną w glebie prawdopodobnie wyrosną szybciej niż nasze wymarzone rośliny.

Rodzime rośliny – początkujący ogrodnicy powinni postawić na rodzime gatunki roślin, takie, które naturalnie występują w naszym klimacie i są przyzwyczajone, by radzić sobie samodzielnie. Ich wybór jest bardzo duży, a wymagają mniej zabiegów niż egzotyczne okazy.

Odpowiednie rośliny – spróbujmy się zorientować jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Nie wszystkie rośliny lubią piasek lub glinę, różna też jest naturalna wilgotność gleby, jej odczyn i nasłonecznienie konkretnego ogrodu. Do każdego typu, można dobrać odpowiednie rośliny - np. na podmokły teren, czy piaszczystą glebę, itp.

Rośliny inwazyjne – rośliny szybko rozrastające się na pozór zaleta. Jednak uważajmy na gatunki, które wprawdzie szybko rozrosną się, lecz wkrótce nic innego nie będzie rosło w naszym ogrodzie. Należy do nich wiele roślin okrywowych oraz np. słoneczniczki, a także konwalie.

Zbyt duże zagęszczenie roślin – pamiętajmy, że rośliny rozrastają się i będą potrzebować więcej miejsca niż sadzonki. Zbyt duże zagęszczenie roślin sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych.

Rozważne zakupy – często, odwiedzając szkółki ogrodnicze czy supermarkety, zachłystujemy się bogactwem oferty. Kupujemy pod wpływem chwili rośliny, dla których nie mamy miejsca, albo warunków. Przed zakupami, zróbmy więc listę roślin – i starajmy się jej trzymać.

Podlewanie – rośliny podlewamy regularnie, ale zbyt duża ilość wody jest tak samo niekorzystna dla nich jak zbyt mała. Większość roślin w ogrodzie nie wymaga codziennego podlewania, więc unikajmy przesady.

Nawożenie – jak w przypadku podlewania – więcej nie znaczy lepiej. Rośliny powinniśmy zasilać rozważnie, bo przedawkowanie nawozu lub stosowanie nieodpowiedniego, jest bardziej szkodliwe niż jego niedostatek. Ogród dla początkujących, to miejsce, gdzie najbezpieczniej stosować nawozy wieloskładnikowe (zgodnie z zaleceniami producenta) lub kompost.

Owady – w ogrodzie powinna panować naturalna równowaga, a wiele owadów jest pożytecznych (np. biedronki) i pomaga w walce ze szkodnikami. Nie stosujmy więc od razu pestycydów i nie trujmy wszystkiego.

Pielenie – niestety jest nie do uniknięcia, jeśli chcemy zapewnić odpowiedni rozwój roślin. Chwasty konkurują z nimi o wodę i składniki odżywcze, a wyrośnięte – zagłuszają uprawiane rośliny.

Ogród dla początkujących, jak każdy, wymaga pracy. Jednak, unikając podstawowych błędów, można sprawić, że nie będziemy musieli pracować więcej niż to konieczne, a widok ogrodu już niedługo wynagrodzi nam trudy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl