Spis treści
Zagospodarowanie cienistego ogrodu może wydawać się trudne, gdyż większość roślin kocha słońce i źle czuje się w cieniu. Nie znaczny to jednak, że w miejscach gdzie słońca jest niewiele, nic nie urośnie, gdyż istnieje sporo gatunków, które preferują takie właśnie stanowiska.
Parzydło leśne – ozdoba cienistych rabat
Należy do nich między innymi parzydło leśne (Aruncus dioicus), które jest bardzo piękną i niezwykle okazałą byliną, dorastającą nawet do 2 m wysokości. Ze względu na swój rozmiar, nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach, ale jego odmiany o bardziej kompaktowym pokroju, mogą być sadzone nawet w niewielkich, przydomowych ogródkach.
Przez cały sezon wiosenno-letni największą ozdobą parzydła są jego atrakcyjne, duże, zielone, podwójnie pierzaste liście, tworzące zwarte, gęste, okazałe kępy. Wczesnym latem na pierwszy plan wysuwają się jednak bardzo dekoracyjne, duże, wiechowate kwiatostany, złożone z mnóstwa malutkich, niepozornych kwiatów (czerwiec-lipiec). Większe, bardziej okazałe, pachnące i białe kwiaty rozwijają tworzą rośliny męskie, natomiast delikatniejsze, mniejsze i kremowo-białe rozwijają się na egzemplarzach żeńskich (parzydło jest rośliną dwupienną).
Jak dbać o parzydło leśne?
Parzydło leśne, jak sama nazwa wskazuje to roślina leśna, dlatego z natury przystosowana jest do życia w rozproszonym świetle i doskonale radzi sobie w miejscach zacienionych (posadzona na słońcu słabiej i krócej kwitnie). Oczekuje jednak żyznej, próchniczej, głęboko uprawionej i stale lekko wilgotnej gleby, gdyż bardzo źle znosi suszę.