Polecamy rośliny wieloletnie, które są najłatwiejsze w uprawie

Katarzyna Józefowicz
Niektóre kwiaty wystarczy posadzić w dobrym dla nich miejscu i nie trzeba się nimi więcej zajmować.
Niektóre kwiaty wystarczy posadzić w dobrym dla nich miejscu i nie trzeba się nimi więcej zajmować. Philsimaging - pixabay.com
Wiele roślin wymaga starannej pielęgnacji, ale są też takie, które raz posadzone „same rosną”. Polecamy byliny, które są bardzo łatwe w uprawie.

Byliny to jedne z najcenniejszych roślin ogrodowych. Na jednym stanowisku mogą pozostawać przez lata, stając się podstawą kompozycji rabatowych.

Niektóre z nich dla zachowania ładnego wyglądu, potrzebują jednak różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych takich jak przycinanie, nawożenie czy wykopywanie. Część jest też krótkowieczna i już po 2-3 wymagają odmłodzenia bo inaczej karleją, wypiętrzają się, słabo kwitną lub nawet zamierają (np. żurawki, irysy bródkowe).

Są jednak też takie, które właściwie nie wymagają żadnej szczególnej opieki, aby pięknie wyglądać i dobrze rosnąć. Trzeba im tylko zapewnić odpowiednie stanowisko, a z roku na rok będą coraz piękniejsze, nie absorbując przy tym naszej uwagi.

Liliowce – długowieczne i odporne

Do ścisłego grona takich bylin należą między innymi liliowce. Te atrakcyjne i posiadające mnóstwo pięknych odmian rośliny są mało wymagające i wytrzymałe, dlatego nie trzeba poświęcać im zbyt wiele uwagi. Lubią żyzne, próchnicze i lekko wilgotne podłoże, ale tolerują różne gleby i są mrozoodporne.

Nie wymagają też nawożenia i przycinania, ale jeśli mają obficie kwitnąć, muszą mieć zapewnione słoneczne stanowisko. Posadzone w odpowiednim miejscu będą ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć, stając się wspaniałą ozdobą każdego ogrodu.

Bodziszki – do wyboru, do koloru

Bardzo pięknymi i wdzięcznymi bylinami są też bodziszki, z których wiele doskonale odnajduje się w ogrodzie. Niektóre wolą półcień i wilgotne podłoże, inne preferują słońce, ale wszystkie są łatwe w uprawie i mało wymagające. Nie oczekują nawożenia, cięcia ani corocznego wykopywania i z reguły dobrze znoszą niskie temperatury.

W ogrodzie mogą rosnąć w pobliżu oczka wodnego lub na rabacie kwiatowej (np. bodziszek kantabryjski, bodziszek czerwony, bodziszek wspaniały), a także w półcieniu pod drzewami (bodziszek korzeniasty, bodziszek żałobny).

Bodziszki należą do kwiatów, które "rosną same". Do wyboru mamy sporo gatunków o różnym wyglądzie i wymaganiach.
Bodziszki należą do kwiatów, które "rosną same". Do wyboru mamy sporo gatunków o różnym wyglądzie i wymaganiach. Hans - pixabay.com

Przywrotnik o pięknych liściach

Łatwą w uprawie i niewymagającą byliną jest też przywrotnik miękki nazywany również ostroklapowym. Przez cały sezon jego ozdobą są oryginalne liście i ładny pokrój, a latem także drobne, zielonożółte, liczne kwiaty. Ciekawą cechą przywrotnika jest zamszowe owłosienie liści, dzięki któremu na powierzchni blaszki liściowej zbierają się kropelki wody, dodając roślinie uroku w czasie wilgotnej pogody.

Przywrotnik dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu i nie ma szczególnych wymagań co do gleby, choć preferuje próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotnego podłoża. Dobrze znosi niskie temperatury i nie oczekuje nawożenia, ale po kwitnieniu warto ściąć mu kwiaty, gdyż wtedy ładniej się prezentuje.

Bergenia – tolerancyjna i odporna

Niemal bezobsługową i mało wymagającą byliną jest też bergenia sercolistna. Przez cały sezon jej ozdobą są duże, okrągłe, błyszczące liście, ale wiosną na pierwszy plan wysuwają atrakcyjne, dzwonkowate kwiaty, zebrane w duży kwiatostan na szczycie sztywnej, wzniesionej łodygi.

Bergenia może rosnąć zarówno w półcieniu jak i słońcu i nie ma żadnych szczególnych wymagań glebowych. Preferuje wprawdzie żyzne, lekko wilgotne podłoża, ale poradzi sobie też na słabszych i bardziej suchych.

Roślina nie wymaga cięcia, częstego odmładzania, nawożenia ani zimowej ochrony. Bardzo rzadko też choruje lub jest atakowana przez szkodniki. Ze względu na swoją wytrzymałą naturę, bywa nawet sadzona na cmentarzach.

Bergenie nie są bardzo popularne, ale warto o nich pamiętać, kiedy mamy do obsadzenia miejsce w półcieniu (choć rośnie też w słońcu).
Bergenie nie są bardzo popularne, ale warto o nich pamiętać, kiedy mamy do obsadzenia miejsce w półcieniu (choć rośnie też w słońcu). Congerdesign - pixabay.com

Juka karolińska – przepięknie kwitnąca

Mało wymagającą, a przy tym bardzo atrakcyjną byliną jest też juka karolińska. Jej oryginalny wygląd wnosi do ogrodu nutę egzotyki, a duże, dzwonkowe, kremowe kwiaty, pojawiające się latem na szczycie wysokiej, sztywnej łodygi, przyćmiewają swoją urodą inne rośliny.

Juka może rosnąć na jednym stanowisku przez długie lata, ale będzie kwitła wyłącznie w miejscu słonecznym i na przepuszczalnym, lekkim podłożu.

Inne byliny bardzo łatwe w uprawie

Do łatwych w uprawie bylin należą też:

 • goździki sine,
 • floksy szydlaste,
 • astry bylinowe (krzaczasty, nowoangielski i nowobelgijski),
 • języczki pomarańczowe (muszą mieć wilgotny półcień),
 • floksy wiechowate (ich wadą jest wrażliwość na mączniaka prawdziwego),
 • irysy syberyjskie (potrzebują wilgotnej gleby),
 • konwalie majowe (roślina ekspansywna),
 • pluskwica groniasta czyli świecznica groniasta (potrzebuje wilgotnego półcienia),
 • zawilec wielkokwiatowy,
 • barwinek pospolity (roślina ekspansywna),
 • krwawnik pospolity
 • funkie (wilgotny półcień, bywają atakowane przez ślimaki).
Języczka pomarańczowa doskonale rośnie w półcieniu, na wilgotnej glebie. Lubi gliniastą ziemię.
Języczka pomarańczowa doskonale rośnie w półcieniu, na wilgotnej glebie. Lubi gliniastą ziemię. Katarzyna Laszczak

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl