Pompa fontannowa – „serce” oczka wodnego

dr inż. Paweł Zarzyński
Aby w pełni cieszyć się z posiadania oczka wodnego należy wyposażyć je w podstawowe urządzenia techniczne. Najważniejszym z nich jest odpowiednio dobrana pompa fontannowa. Bez przesady można powiedzieć, że stanowi ona „serce” technicznego wyposażenia każdego stawu współpracując z wieloma innymi urządzeniami.

Pompa nie tylko napędza bowiem fontannę pozwalając na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych, ale zasila również  filtry oraz sterylizatory, a także podaje wodę do kaskad i strumyków.

Dobór pompy fontannowej – podstawowe parametry

Jak prawidłowo dobrać pompę fontannową do naszego oczka wodnego? Przede wszystkim należy znaleźć model o odpowiednich parametrach technicznych. Najważniejszym z nich jest maksymalna wydajność pompy. Wyraża się ją w litrach wody przepompowywanej przez urządzenie w ciągu jednej godziny. Rynek oferuje nam szeroki przekrój pomp od maleńkich o wydajności nie większej niż kilkaset l/h po potężne urządzenie przepompowujące w ciągu 60 minut nawet kilkadziesiąt tysięcy litrów cieczy. Jak będzie najlepsza dla naszych potrzeb? Otóż można przyjąć, że minimalna wydajność pompy do konkretnego stawu ogrodowego powinna być tak dobrana, aby urządzenie było w stanie przepompować całą wodę w ciągu maksymalnie 2 godzin (a więc np. pompa o wydajności ok. 5000 l/h do stawu o pojemności ok. 10 m3).

Wydajność to jednak nie wszystko. Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest tzw. wysokość podnoszenia słupa cieczy. Pamiętajmy, że maksymalna wydajność pompy mierzona jest zawsze na jej poziomie. Jeżeli woda ma być podnoszona wyżej, wydajność pompy systematycznie spada wraz z tą wysokością. Wiodący producenci pomp przedstawiają ten parametr na opakowaniach lub w instrukcji graficznie, za pomocą wykresu ilustrującego zmianę wydajności pompy wraz z wysokością na jaką musi ona podnieść wodę.

Wysokość podnoszenia jest szczególnie ważna jeśli zamierzamy zbudować kaskadę, próg, strumień lub inne spiętrzenie wodne – w tym przypadku wydajność pompy należy odczytać dla wysokości na jaką ma się wznosić projektowana przez nas konstrukcja. Trzeba wybrać model, który na jego wysokości będzie dysponował odpowiednią wydajnością. Co to jednak znaczy „odpowiednia” wydajność? Otóż zależy to od tego, jak szeroką strugę wody chcemy uzyskać. Ogólnie przyjmuje się, że na każdy centymetr szerokości wodospadu należy zapewnić przepływ wody w ilości 100 l/h. A więc, jeżeli chcemy uzyskać kaskadę o szerokości 50 cm i wysokości np. 4 m należy wybrać do jego zasilania taką pompę, której wydajność na wysokości 4 m wynosi co najmniej 5000 l/h.

Pompa do sztucznego strumienia

Nieco trudniejsze jest dobranie odpowiedniej pompy do stworzenia sztucznego strumienia. Należy najpierw wykonać pewne obliczenia matematyczne. Trzeba wziąć pod uwagę aż trzy różne parametry planowanego strumyka: różnicę poziomów między jego początkiem a końcem (czyli ujściem do stawu), głębokość koryta oraz jego szerokość. Moc pompy zależy od wszystkich tych trzech czynników. W przypadku gdy różnica poziomów wynosi ok. 0,5 m tempo przepływu wody będzie wynosiło ok. 0,4 m/s. Moc pompy obliczamy mnożąc głębokość koryta strumyka (wyrażoną w metrach) przez jego szerokość (również w metrach) i przez współczynnik wynoszący 25000. Na przykład dla strumienia o głębokości 0,4 m i szerokości 1,5 m konieczna będzie pompa o wydajności na wysokości 0,5 m równiej 15000 l/h. W przypadku planowania większej różnicy poziomów pomiędzy początkiem i końcem strumienia woda będzie płynęła w nim szybciej i dlatego uzyskaną wg powyższego wzoru moc pompy należy dodatkowo pomnożyć przez różnicę poziomów podzieloną przez 0,5. I tak, planując strumień taki jak wyżej (głębokość 0,4 i szerokość 1,5 m) ale przy różnicy poziomów np. 1 m konieczna do jego zasilania będzie pompa o wydajności (lub kilka pomp o łącznej wydajności) na wysokości 1 m równej min. 30000 l/h.

Powyższe wyliczenia są, rzecz jasna, tylko orientacyjne, należy wziąć pod uwagę m.in. nieregularny kształt strumienia, ewentualne zmiany jego głębokości itp. Dlatego zawsze bezpieczniej będzie nabyć pompę „o numer większą” niż wychodzi z naszych kalkulacji. Większość pomp i tak posiada możliwość regulacji wydajności, poza tym, ewentualną nadwyżkę można przeznaczyć do napędu któregoś z urządzeń (filtr, sterylizator).

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Decydując się na zakup pompy, zwłaszcza większej, warto zwrócić uwagę również na to ile energii pobiera. Analogiczne modele poszczególnych firm mogą bardzo różnić się pod tym względem. Pamiętając, że pompa jest urządzeniem które powinno działać permanentnie przez co najmniej 6-8 miesięcy w roku najlepiej oczywiście zdecydować się na urządzenie, które przy tej samej wydajności cechuje się najmniejszym poborem energii.

Wydajność, wysokość podnoszenia i energochłonność to podstawowe parametry każdej pompy. Dokonując zakupu dobrze jest jednak zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów konstrukcyjnych znacząco ułatwiających późniejszą obsługę pompy. Niektóre modele posiadają szczelną komorę wirnika i mogą pracować nie tylko w zanurzeniu, ale również poza wodą, przepompowując podawaną za pomocą węża ciecz. Warto korzystać z tego rozwiązania, ponieważ jego zaletą jest ułatwiony dostęp do pompy np. w celu jej wyczyszczenia (nie musimy moczyć bez potrzeby rąk w oczku). Dobra pompa powinna posiadać tzw. prefiltr, czyli niewielki wkład gąbkowy lub koszyczkowy (plastikowy koszyczek chroniący wirnik przed grubszymi zanieczyszczeniami instalowany zwłaszcza w większych modelach pomp) znajdujący się tuż pod otworami zasysającymi wodę, który zatrzymuje najgrubsze zanieczyszczenia chroniąc urządzenie przed zbyt szybkim zapychaniem. Poza tym warto zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest oś wirnika. Może być zrobiona z metalu lub ceramiki. Zdecydowanie lepsza jest ta ostatnia, gwarantuje bowiem dużo cichszą pracę urządzenia oraz jego dłuższą żywotność. Kolejnym szczegółem konstrukcyjnym na jaki warto zwrócić uwagę jest długość kabla zasilającego. Z punktu widzenia wygody użytkownika nie powinna być ona mniejsza niż 5-10 m. Poza tym wskazane jest, aby kupiona przez nas pompa miała podstawę umożliwiającą jej przytwierdzenie np. do zatopionego w wodzie kawałka cementu lub innej podkładki.Powinna też mieć pokrętło pozwalające na swobodną regulację jej wydajności i to w możliwie największym zakresie. Na zakończenie warto też przyjrzeć się budowie samej dyszy fontannowej (najwygodniejsze są dysze teleskopowe pozwalające na dowolną zmianę wysokości w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika) oraz zapytać sprzedawcę czy istnieje możliwość nabycia do niej specjalnych końcówek umożliwiających tworzenie rozmaitych efektów dekoracyjnych (słup wody w kształcie tulipana, grzyba, parasola, itp.). Na koniec, i uwaga ta dotyczy nie tylko pomp, ale i wszelkiego pozostałego sprzętu, przed ich nabyciem wskazane jest zorientowanie się co do dostępności i cen części zamiennych oraz lokalizacji, profesjonalizmu i szybkości działania najbliższego serwisu firmy.

To tyle, jeśli chodzi o ogólne uwagi i zalecenia. Poniżej przedstawimy ofertę najnowszych pomp AQUAJET PFN – polskiej firmy AQUAEL. Zaczniemy od małych pomp, przeznaczonych do niewielkich oczek wodnych, poprzez modele średnie, po potężne pompy serii „PLUS” mogące obsłużyć nawet duży staw hodowlany.

AQUAEL AQUAJET PFN 500-2000 – pompy do małych stawów

Pompy fontannowe PFN 500, PFN 1000, PFN 1500 i PFN 2000zostały zaprojektowane tak, aby były skuteczne w działaniu, długowieczne i łatwe w obsłudze. Niewielkie wymiary, stosunkowo duża wydajność i możliwość regulacji wydatku, a przede wszystkim prostota budowy czynią pompy z serii PFN 500-2000 uniwersalnymi i szczególnie przydatnymi w użytkowaniu.
Linia nowych pomp obejmuje cztery modele o wydajności maksymalnej odpowiednio 500, 1000, 1500 i 2000 l/h. Posiadają szereg nowatorskich rozwiązań technicznych. Przede wszystkim, odznaczają się bardzo dużą wydajnością w stosunku do swojej mocy. Jest to rezultatem zastosowania nowoczesnych, energooszczędnych silników oraz wysokiej jakości uszczelek pod komorą wirnika sprawiających, że straty wydajności zredukowano do minimum. Co więcej, to ostatnie rozwiązanie umożliwia również pracę pompy poza wodą (jest ona całkowicie szczelna) oraz wpływa na dużą wysokość podnoszenia. Wszystkie modele zostały wyposażone w płynny system regulacji wydajności. Dzięki zastosowaniu ceramicznej osi wirnika odznaczają się one wyjątkowo cichą pracą zapewniającą pełny komfort użytkowania. Duży prefiltr gąbkowy chroni wirnik pompy przed zanieczyszczeniami dzięki czemu nie wymaga ona częstego czyszczenia i gwarantuje długotrwałą pracę urządzenia bez widocznego spadku wydajności.
Pompy AQUAJET PFN 500-2000 są idealne do niedużych stawów ogrodowych, ale nie tylko. Niezmiernie przydatne mogą być również w większych zbiornikach np. jako napęd urządzeń do sterylizacji wody.

Pompy AQUAJET PFN 3500-10000 – na „średnie” potrzeby

Do średniej wielkości stawów ogrodowych polecamy nowe pompy AQUAJET PFN 3500 (N) i AQUAJET PFN 5500 oraz dobrze znane już użytkownikom modele AQUAJET PFN 7500 i AQUAJET PFN 10000. Ich wydajność wynosi odpowiednio do 3500, 5000, 7000 i 9000 l/h, zaś wysokość podnoszenia wody 250, 300, 400 i 450 cm.

Zaletami średnich pomp PFN są niewielkie rozmiary, płynna regulacja wydajności oraz całkowicie szczelna komora wirnika sprawiająca, że mogą one być użytkowane zarówno pod wodą jak i na zewnątrz, jako pompy przepompowujące wodę. Unikalna budowa sprawia, że podobnie jak większe modele nowej serii, odznaczają się energooszczędnością pozwalając na ograniczenie wydatków na energię elektryczną. Ich wyjątkowa konstrukcja czyni je odpornymi na zanieczyszczenia mechaniczne co z kolei ogranicza częstotliwość ich czyszczenia sprawiając, że są niemalże bezobsługowe. Do pomp tych producent oferuje również szeroką gamę akcesoriów dodatkowych takich jak końcówki fontannowe pozwalające na uzyskanie różnorodnego efektu rozprysku oraz podświetlane pierścienie do tworzenia efektów świetlnych.

AQUAJET PFN PLUS – oszczędne pompy dla koneserów

Przedstawiliśmy już pompy małe i średnie – teraz kolej na urządzenia o najwyższych parametrach, czyli nowe pompy fontannowe AQUAEL – AQUAJET PFN PLUS 10000-25000 przeznaczone do zadań specjalnych, a więc pracy w naprawę dużych oczkach wodnych.
Pompy te wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnego silnika BLDC odznaczającego się bardzo wysoką wydajnością oraz niezawodnością. Dzięki niemu zużywają ok. 37% energii mniej od tradycyjnych pomp o analogicznej wydajności pozwalając zauważalnie zaoszczędzić na domowym budżecie użytkownika oraz chronić środowisko naturalne. Płynne pokrętło regulacji umiejscowione jest poza wodą na przewodzie zasilającym. Umożliwia ono bezproblemowe dostrojenie wydajności urządzenia do potrzeb jego użytkownika bez konieczności wkładania rąk do wody. Pozostałe atuty nowych pomp to obszerny kosz stanowiący doskonały prefiltr chroniący mechanizm pompy przed zanieczyszczeniem, wyjątkowo cicha praca uzyskana dzięki ceramicznej osi wirnika oraz mechanizm chroniący pompę przed przegrzaniem.
Nowe pompy AQUAJET PFN PLUS są dostępne w czterech modelach: 10000, 15000, 20000 i 25000. Maksymalna wysokość podnoszenia cieczy wynosi odpowiednio: 500, 600, 650 i 700 cm. Doskonale nadają się więc jako napęd dużych filtrów, wysokich kaskad i wodospadów, szerokich strumieni oraz do tworzenia wyjątkowo dekoracyjnych efektów fontannowych w średnich i dużych stawach ogrodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl