Kaskady ogrodowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kaskadę najłatwiej stworzyć w ogrodzie o pochyłym terenie. Można jej nadać bardzo naturalny wygląd.
Kaskadę najłatwiej stworzyć w ogrodzie o pochyłym terenie. Można jej nadać bardzo naturalny wygląd. 4536437 - pixabay.com
Oczka wodne coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Warto jednak pokusić się o to, by były jeszcze bardziej atrakcyjne i stworzyć kaskadę ogrodową.

Kaskada - atrakcyjny element ogrodu

Kaskady ogrodowe, w których woda spływa po stopniach, szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrodach na pochyłym terenie. Różnica poziomów sprawia, że ich budowa jest łatwiejsza, a kaskada wygląda naturalnie. Ale i w ogrodzie na płaskim terenie, można zbudować kaskadę. Ogród z płynącą wodą wygląda ciekawie i dynamicznie, a w niektórych aranżacjach, np. w ogrodach japońskich, kaskada jest bardzo pożądanym elementem.

Dodatkowo kaskada świetnie wpływa na mikroklimat w ogrodzie, nawilżając powietrze. Kaskady ogrodowe doskonale wyglądają w połączeniu z oczkiem wodnym lub basenem, dodatkowo zasilając je dobrze natlenioną wodą.

Kaskada w ogrodzie - jak to się robi

Kaskada jest wręcz nieodłączną częścią ogrodu japońskiego, ale pasuje również do ogrodów urządzonych w innych stylach.
Kaskada jest wręcz nieodłączną częścią ogrodu japońskiego, ale pasuje również do ogrodów urządzonych w innych stylach. Ottiele - pixabay.com

Jeśli planujemy kaskadę ze strumieniem, musimy pamiętać, że aby kaskada wyglądała naturalnie, całość założenia powinna mieć kilka metrów długości, przy szerokości 40-100 cm i głębokości 25-35 cm, trzeba też pamiętać o zachowaniu spadku (co najmniej 4-5 cm na każdy metr). Spadek powinien być większy na początku, przy kaskadzie, a z biegiem strumienia – mniejszy.

Aby stworzyć kaskadę ze strumieniem musimy wykopać koryto, dbając o nadanie mu naturalnego kształtu (zakola, różna szerokość koryta). W przypadku samej kaskady, z której woda wpada wprost do oczka wodnego lub basenu, wystarczy tylko zadbać o odpowiednią skarpę i podpory pod kamienie. Dodatkowo trzeba przygotować odpowiednią instalację - w takim rozwiązaniu woda krąży w obiegu zamkniętym i wymaga zastosowania odpowiedniej pompy, a pod  trasą przepływu wody należy ułożyć przewody, które będą pompować wodę do „źródła”.

Dno koryta i kaskady trzeba wyłożyć specjalną folią do oczek wodnych (pod nią dobrze jest położyć geowłókninę) i zadbać o odpowiednią aranżację. Dno można wysypać żwirem lub drobnymi otoczakami. W kaskadzie, która ma mieć naturalny wygląd niezbędne też są mniejsze i większe kamienie. W kaskadach budowanych przy nowoczesnych domach dobrze sprawdzą się płyty. Kaskadę i strumień warto też obsadzić odpowiednimi roślinami, np. irysami, kaczeńcami, tatarakiem, niezapominajkami.
Kaskada ogrodowa to niezwykle malowniczy i oryginalny element dekoracyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl