Kaskady ogrodowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kaskadę najłatwiej stworzyć w ogrodzie o pochyłym terenie. Można jej nadać bardzo naturalny wygląd.
Kaskadę najłatwiej stworzyć w ogrodzie o pochyłym terenie. Można jej nadać bardzo naturalny wygląd. 4536437 - pixabay.com
Oczka wodne coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Warto jednak pokusić się o to, by były jeszcze bardziej atrakcyjne i stworzyć kaskadę ogrodową.

Kaskada - atrakcyjny element ogrodu

Kaskady ogrodowe, w których woda spływa po stopniach, szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrodach na pochyłym terenie. Różnica poziomów sprawia, że ich budowa jest łatwiejsza, a kaskada wygląda naturalnie. Ale i w ogrodzie na płaskim terenie, można zbudować kaskadę. Ogród z płynącą wodą wygląda ciekawie i dynamicznie, a w niektórych aranżacjach, np. w ogrodach japońskich, kaskada jest bardzo pożądanym elementem.

Dodatkowo kaskada świetnie wpływa na mikroklimat w ogrodzie, nawilżając powietrze. Kaskady ogrodowe doskonale wyglądają w połączeniu z oczkiem wodnym lub basenem, dodatkowo zasilając je dobrze natlenioną wodą.

Kaskada w ogrodzie - jak to się robi

Kaskada jest wręcz nieodłączną częścią ogrodu japońskiego, ale pasuje również do ogrodów urządzonych w innych stylach.
Kaskada jest wręcz nieodłączną częścią ogrodu japońskiego, ale pasuje również do ogrodów urządzonych w innych stylach. Ottiele - pixabay.com

Jeśli planujemy kaskadę ze strumieniem, musimy pamiętać, że aby kaskada wyglądała naturalnie, całość założenia powinna mieć kilka metrów długości, przy szerokości 40-100 cm i głębokości 25-35 cm, trzeba też pamiętać o zachowaniu spadku (co najmniej 4-5 cm na każdy metr). Spadek powinien być większy na początku, przy kaskadzie, a z biegiem strumienia – mniejszy.

Aby stworzyć kaskadę ze strumieniem musimy wykopać koryto, dbając o nadanie mu naturalnego kształtu (zakola, różna szerokość koryta). W przypadku samej kaskady, z której woda wpada wprost do oczka wodnego lub basenu, wystarczy tylko zadbać o odpowiednią skarpę i podpory pod kamienie. Dodatkowo trzeba przygotować odpowiednią instalację - w takim rozwiązaniu woda krąży w obiegu zamkniętym i wymaga zastosowania odpowiedniej pompy, a pod  trasą przepływu wody należy ułożyć przewody, które będą pompować wodę do „źródła”.

Dno koryta i kaskady trzeba wyłożyć specjalną folią do oczek wodnych (pod nią dobrze jest położyć geowłókninę) i zadbać o odpowiednią aranżację. Dno można wysypać żwirem lub drobnymi otoczakami. W kaskadzie, która ma mieć naturalny wygląd niezbędne też są mniejsze i większe kamienie. W kaskadach budowanych przy nowoczesnych domach dobrze sprawdzą się płyty. Kaskadę i strumień warto też obsadzić odpowiednimi roślinami, np. irysami, kaczeńcami, tatarakiem, niezapominajkami.
Kaskada ogrodowa to niezwykle malowniczy i oryginalny element dekoracyjny.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl
Dodaj ogłoszenie