Pomysły na wiosenny klomb i skalniak – sprawdź!

Partnerem cyklu jest OBI
adobe.stock.com
Chcesz coś zmienić w swoim ogrodzie? Sprawdź, jak zrobić klomb albo skalniak w ogrodzie, gdzie je ulokować i jakie rośliny na skalniak i klomb będą najlepsze.

Tej wiosny Twój ogród będzie wyglądał niesamowicie. I pozazdroszczą Ci go wszyscy w okolicy. Potrzebujesz tylko dobrego pomysłu na oryginalny klomb kwiatowy lub skalniak. Przedstawiamy Ci garść projektów, dzięki którym Twój ogród rozkwitnie feerią barw.

Klomb kwiatowy do małego ogrodu

Mogłoby się wydawać, że mała ogrodowa przestrzeń, to też ograniczone możliwości aranżacyjne. Ależ nie! I w niewielkim ogrodzie możesz stworzyć oryginalny klomb kwiatowy lub skalniak, który urozmaici zieleń. W jednym z rogów ogródka ustaw mini płotek i wysiej przy nim mieszankę polnych kwiatów. Żeby rośliny nie rozrastały się po całym ogródku, ułóż dokoła nich duże kamienie. Stworzysz w ten sposób mini klomb, który będzie ciekawym akcentem na kawałku zieleni znajdującej się przed domem.

Jeśli nie chcesz tracić zbyt wiele ogrodowej przestrzeni, bo każdy jej metr jest na wagę złota, wykorzystaj na skalniak powierzchnię przylegającą do domu. W załomach budynku jest zazwyczaj mało światła – ogród w takich miejscach jest zacieniony przez większą część dna i raczej nikt nie spędza tam czasu. To zatem doskonałe miejsce przy zrobić skalniak z sukulentami i roślinami o małym zapotrzebowaniu na słońce. Do wyznaczenia klombu użyj niskiej drewnianej palisady, przekop ziemię, a po posadzeniu roślin, wysyp drewniane zrębki. Możesz też wsadzić rośliny do ozdobnych dużych donic i poustawiać je tak, by stworzyć kwiatowy klomb. Wybierz rośliny doniczkowe, które będę pasowały do Twojego ogrodu.

Klombik pod drzewem
Niewielki, ale bardzo uroczy klomb możesz zrobić też pod drzewem. Kwiaty będą rosły najlepiej pod dużymi drzewami z głęboko osadzonymi korzeniami. Przed posadzeniem lub wysianiem kwiatów delikatnie przekop ziemię pod drzewem i dodaj do niej kompost. Przestrzeń klombu otocz drewnianym płotkiem lub plastikową otoczką PCV, tak żeby klombu nie zarastała trawa. Jeśli chcesz wyeksponować swoją kwiatową kompozycję, wokół drzewa usyp kopczyk z ziemi i dopiero wtedy posadź kwiaty. Całość otocz kamiennym murkiem.

Nietypowy klomb lub skalniak do małego ogrodu
W każdym, nawet najmniejszym ogrodzie można urządzić piękny kwiatowy zakątek. Do jego przygotowania wykorzystaj np. stare opony, drewniane balie i duże kamienie. Jak zrobić klomb lub skalniak z opon, żeby prezentował się estetycznie? Starą oponę pomaluj białą farbą i owiń oponę grubą jutową liną. Żeby zabezpieczyć całość przed wilgocią, pomaluj sznur bezbarwnym lakierem. Do opony wsyp ziemię i posadź kwiaty lub rośliny na skalniak. Wybierz te byliny i rośliny płożące oraz kwiaty na skalniak, które dobrze rosną w zacienionych miejscach. Z czego jeszcze możesz zrobić nietypowy klomb? Do sadzenia kwiatów wykorzystaj np. stare beczki po winie. Ustaw je w ciekawy sposób, np. na kształt piramidy i posadź w nich swoje ulubione rośliny. Do zrobienia niewielkiego skalniaka użyj dużej ceramicznej lub metalowej misy. Umieść w niej sykulenty, byliny i rośliny płożące.

Skalniak ogrodowy lub klomb w dużym ogrodzie
W dużym ogrodzie, w którym nie brakuje przestrzeni możesz zrobić jeden duży kwiatowy klomb lub kilka mniejszych (np. umieszczając je pod drzewami). Przepięknie będzie wyglądała ciągnąca się wzdłuż domu kwiatowa ścieżka z bylinami i letnimi kolorowo kwitnącymi kwiatami.
Jeśli chcesz zamienić swój ogród w prawdziwie magiczne miejsce, przy głównej ogrodowej alejce zrób kilka mniejszych klombów, sadząc na nich byliny, rośliny kwitnące, a nawet niewielkie drzewa. Potrzebujesz niewymagającego i łatwego w uprawie zielonego zakątka? Stwórz nietypowy skalniak nazywany ogrodem żwirowym. Jego przygotowanie jest stosunkowo proste, a rosnące w nim rośliny (głównie byliny, ozdobne trawy, sykulenty) nie są wymagające w uprawie.
Jeśli nie chcesz wykorzystywać ogrodu na tyłach domu do nasadzeń kwiatowych, umieść kwiaty przed wejściem do domu. Jak zrobić klomb przed domem? Tam, gdzie chcesz posadzić kwiaty przekop ziemię i ją użyźnij. Otocz klomb drewnianymi palikami, płotkiem lub obłóż go dużymi kamieniami. Na koniec wysyp drewniane zrębki lub żwirek. Jeśli ogród przed domem jest zacieniony, zdecyduj się na skalniak i wybierz kwiaty oraz byliny lubiące cień.

Jak zrobić klomb w ogrodzie? Zasady, o których warto pamiętać
Chcesz, żeby Twój wiosenny ogród wyglądał fenomenalnie? Najpierw sprawdź, czy miejsce na klomb lub skalniak będzie odpowiednie do sadzenia wybranych przez Ciebie roślin. Musisz wiedzieć, jak mocno słońce doświetla konkretne miejsce, jaka jest tam gleba i jakie inne rośliny znajdują się w pobliżu. Warto dowiedzieć się też, czy w okolicy nie ma szkodników atakujących np. azalie czy róże. Dzięki takiej wiedzy wybierzesz te gatunki kwiatów, bylin czy traw, które najlepiej przystosują się do warunków panujących w Twoim ogrodzie.

Przeczytaj też więcej o planowaniu klombu w ogrodzie.

Stwórz swoją paletę kolorów
Feeria barw to nie zawsze dobry pomysł, jeśli chcesz, by Twój ogród był stonowany i spokojny. Zamiast wielu różnych kolorów, zdecyduj się na jeden, ale w różnych odcieniach. Dzięki temu Twoja ogrodowa przestrzeń będzie harmonijna, a żadna odmiana kwiatów nie będzie dominowała nad inną.

Jeśli bardziej podobają Ci się wielobarwne klomby, wybierz kwiaty w uzupełniających się kolorach. I tak np. jeśli chcesz posadzić żółte kwiaty, uzupełnij je tymi o niebieskim odcieniu. Pomarańcze i czerwienie są bardzo wyraziste i pięknie prezentują się w ogrodzie przy zachodzącym słońcu. Jednak, by cały ogród nie wyglądał „płasko”, kwiaty w kolorze pomarańczy i czerwieni potrzebują dla siebie kontrastu (np. błękitu lub fioletu).

Zaplanuj, jak będzie wyglądał klomb
Zanim posadzisz pierwszą roślinkę, zastanów się, jak ma wyglądać cała kompozycja. Każda sadzonka ma swój określony kształt i swoją określoną wielkość – mieszaj rośliny ze sobą i sprawdzaj, czy do siebie pasują. W jednym miejscu możesz posadzić i małe drzewka, i krzewy, i kwitnące kwiaty. Klomb ma podobać się Tobie i tu nie mają znaczenia żadne trendy. Sadzonki powinny jednak mieć podobne wymagania glebowe i temperaturowe, żeby łatwo było je pielęgnować.
Jeśli tworzysz klomby lub skalniaki z kwiatami w kilku miejscach ogrodu, posadź na nich długo kwitnące rośliny, które nawet po utracie kwiatów wyglądają estetycznie. Uzupełnij skalniaki łatwymi w uprawie bylinami i sukulentami.

Okrągły klomb czy skalniak przed domem jest łatwy do przygotowania i stosunkowo niewymagający w pielęgnacji. Prezentuje się za to pięknie, a kwitnące rośliny są źródłem pożywienia dla pożytecznych owadów. Cudowny zapach kwiatów przypomina, że nadeszła wiosna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl