Nawierzchnie w ogrodzie
Mroźna zima, obfitująca w opady śniegu, mogła przyczynić się do zdeformowania powierzchni podjazdów i chodników. Przyjrzyjmy się okolicom studzienek i przykryciom zaworów instalacji zewnętrznych i sprawdźmy czy nie doszło do wymycia podbudowy i zapadania się powierzchni.
W przypadku, gdy nastąpiło duże uszkodzenie nawierzchni, konieczna jest naprawa na jak największej powierzchni i głębokości. Trzeba wówczas odbudować poszczególne warstwy, ponownie zagęścić i przykryć nową wierzchnią warstwą. Małe podmycia można naprawiać niewielkimi kawałkami, uzupełniając wierzchnią warstwę podbudowy. Natomiast, jeśli chodzi o chodniki, musimy sprawdzić, czy nie doszło do wymycia podbudowy i spoin pomiędzy kostkami.
Porządki w ogrodzie
Ogród po zimie wymaga odświeżenia i uporządkowania. Prace rozpocznijmy od dokładnego wygrabienia trawnika - w ten sposób usuniemy liście, gałęzie suchą trawę. Do tego celu najlepiej użyć grabi (dobrze sprawdzają się grabie plastikowe). Podczas prac należy uważać, by nie uszkodzić kiełkujących na wiosnę roślin. Przeprowadźmy również wertykulację trawnika, która polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Ten zabieg pozwoli pozbyć się chwastów, mchu i martwych roślin, a oprócz tego ułatwi przenikanie wody, tlenu i składników pokarmowych do korzeni.
Następny krok to odpowiednie przygotowanie do wiosny drzew
i krzewów. Zacznijmy od usunięcia suchych, uszkodzonych gałęzi. Pozostałe warto odpowiednio skrócić, aby wypuściły młode pędy i pączki. Sprawa bardziej się komplikuje, kiedy chcemy usunąć z działki jakieś drzewo lub krzew. Zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami w ustawie o ochronie przyrody (z dnia 20 lipca
2010 r.), jeśli na gruncie rosną drzewa mające ponad 10 lat, musimy złożyć wniosek o pozwolenie na wycinkę. Drzewa, które nie przekroczyły 10 lat, możemy na naszej działce dowolnie przesadzać
i wycinać, natomiast te starsze, nawet jeśli usychają, wymagają zgody urzędnika. Jedynie usuwanie drzew owocowych nie grozi konsekwencjami prawnymi i nie wymaga zezwolenia. Może to być niemożliwe, tylko w przypadku, kiedy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, leży w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Przestrzegamy przed bezprawną wycinką, która może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Kary podyktowane są gatunkiem i wielkością drzewa, i nie są to bynajmniej kwoty symboliczne. Zezwolenia na wycięcie drzewa lub krzewu wydawane są przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na wniosek właściciela nieruchomości. W przypadku gdy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, wówczas decyzję podejmuje konserwator zabytków. Za zezwolenie pobierana jest opłata, którą ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa.