Prace w ogrodzie na czerwiec. Sprawdź, o czym koniecznie pamiętać w tym miesiącu. Polecam listę prac ogrodniczych na czerwiec

Monika Kania, Katarzyna Laszczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czerwcu ogród kwitnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne – odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. To dobry miesiąc, by w ogrodzie nie tylko pracować, lecz również odpoczywać. Sprawdź, co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu. Polecamy praktyczną listę prac do wykonania.

/

W czerwcu mniej sadzimy i siejemy, choć nie rezygnujemy całkiem z tego. Jednak więcej pracy będziemy mieć przy bieżącej pielęgnacji roślin, to też czas pierwszych zbiorów. Oto lista prac ogrodowych na czerwiec.

W czerwcu możemy się cieszyć kwitnącym ogrodem, ale też zbiorami pierwszych owoców i warzyw oraz ziół.
W czerwcu możemy się cieszyć kwitnącym ogrodem, ale też zbiorami pierwszych owoców i warzyw oraz ziół. E-klasse2010/pixabay.com

Pielęgnacja krzewów ozdobnych w czerwcu

W czerwcu nadal można sadzić drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach. Pod koniec miesiąca można już także zabrać się za przycinanie żywopłotów z roślin liściastych. Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, jeśli jeszcze kwitną. Po przekwitnieniu rośliny nawozimy i uzupełniamy warstwę ściółki z kory. Z pięciorników, forsycji i hortensji możemy pozyskać sadzonki.

Rododendron przekwita? To musisz zrobić już teraz, żeby znów miał mnóstwo kwiatów

Rododendron przekwita? To musisz zrobić już teraz, żeby znów miał mnóstwo kwiatów

Rododendrony to pięknie kwitnące krzewy. Jednak jeśli chcesz, żeby miały mnóstwo kwiatów każdego roku, musisz o nie zadbać już wtedy, gdy zaczynają przekwitać. Nie jest to trudne, bo chodzi o dwa pros...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

W czerwcu dbamy o byliny

Na rabatach bylinowych wycinamy przekwitnięte, żółknące pędy i zasychające części roślin, a także systematycznie pielimy. Gatunki kwitnące wiosną można również mocno przyciąć po przekwitnięciu, co pobudzi rośliny do wzrostu i sprowokuje dodatkowe kwitnienie wczesną jesienią. Byliny po przycięciu obficie nawozimy i podlewamy.

Wysiewamy rośliny dwuletnie

W czerwcu na rozsadniku wysiewamy byliny i rośliny dwuletnie m.in.: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździki brodate, łubiny, dzwonki ogrodowe, naparstnice i malwy. Na docelowe stanowiska można wciąż wysiewać rośliny jednoroczne, takie jak nagietki, groszek pachnący, czy smagliczki. Pamiętamy o podlewaniu kwiatowych rabat.

Bratki, niezapominajki, goździki, malwy i inne kwiaty dwuletnie. Posiej je latem!

Bratki, niezapominajki, goździki, malwy i inne kwiaty dwuletnie. Posiej je latem!

Rośliny dwuletnie to takie, które zakwitają w drugim roku uprawy. Należy do nich sporo znanych i ładnych kwiatów, począwszy od niewielkich bratków, stokrotek czy delikatnych niezapominajek, przez bard...

Rozmnażamy i porządkujemy kwiaty

Początek lata to także okres rozmnażania bylin. Przez podział można rozmnażać rośliny, które zakończyły kwitnienie: zawciągi, barwinek, pierwiosnki, floksy szydlaste.

Na rabatach cebulowych wykopujemy cebule tulipanów, by zapobiec ich osłabianiu. Wykopane cebulki przesuszamy przez ok. 14 dni, sortujemy i przenosimy do suchego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie zaczekają do jesieni lub następnej wiosny. Czerwiec to również dobry moment na porządki w nadmiernie zagęszczonych cebulach i bulwach roślin wieloletnich: przebiśniegów, ranników, hiacyntów, puszkinii, szachownic, szafirków, krokusów, narcyzów. Uwaga: rośliny cebulowe wykopujemy, dopiero gdy ich liście zaschną!

Sprawdź: Których kwiatów cebulowych nie trzeba wykopywać co roku? Z czasem ładnie rozrosną się same i będą regularnie kwitły

Czerwiec w ogrodzie warzywnym

Podobnie jak rabaty kwiatowe, systematycznego pielenia, podlewania i nawożenia wymagają warzywa. Można także stosować opryski ochronne i zapobiegające chorobom. Na braki wody szczególnie wrażliwe są dyniowate (w tym ogórki), kapustne, cebula, czy sałata.

Na samym początku czerwca można też sadzić do gruntu rozsady pomidorów, bakłażanów i papryki oraz wysiewać ogórki na późny zbiór. Wysadzone wcześniej w inspektach i do gruntu warzywa wymagające podpór (pomidory, papryka, fasola) palikujemy. W połowie czerwca najwyższy czas też na przerwanie zbyt gęsto rosnących warzyw, zwłaszcza korzeniowych, sianych w maju.

Chcesz, żeby ogórki dobrze rosły? Sprawdź, co wpływa dobrze na nie wpływa, a co źle

Chcesz, żeby ogórki dobrze rosły? Sprawdź, co wpływa dobrze na nie wpływa, a co źle

Już niedługo będzie można sadzić i siać ogórki w ogrodzie. Aby dobrze rosły, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, ale warto też zwrócić uwagę na to, z czym sadzimy ogórki. Bo niektóre rośliny wpływ...

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Drzewa owocowe i pierwsze zbiory

W sadzie pod koniec czerwca przerzedzamy zawiązki owocowe jabłoni, brzoskwiń i grusz, by uzyskać dorodne owoce. Warto pamiętać, że z tym zabiegiem nie należy się zbytnio spieszyć. W okolicach nocy świętojańskiej (24 czerwca) większość drzew owocowych samoistnie zrzuca zawiązki. Jest to tzw. opad świętojański. Dopiero potem należy usunąć ich nadmiar. Zostawiamy najzdrowsze i najlepiej ukształtowane zawiązki w odstępach 15-20 cm. Drzewa i krzewy owocowe w tym okresie intensywnie podlewamy – ze względu na rosnące owoce potrzebują dużo wody.

Dowiedz się więcej: Dlaczego opadają zawiązki owoców, a kiedy trzeba je usuwać? Sprawdź, co i jak robić

W czerwcu rozpoczynamy też pierwsze zbiory — najwcześniej dojrzewają jagody kamczackie, potem wczesne odmiany truskawek i poziomek. W tym roku w wielu regionach Polski te owoce już są, a wcześniej niż zwykle pewnie zaczną też dojrzewać pierwsze porzeczki, agresty i wczesne odmiany czereśni.

Polecjaka Google News - RegioDom

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl