Wahania temperatury między dniem i nocą dla ludzi bywają dokuczliwe, jednak prowokują do rozkwitania pierwiosnki i podbiał pospolity, a także leszczyny i wierzby – pierwsze oznaki wiosny. Dla ogrodnika wyjątkowo ważne, gdyż ich pojawienie się oznacza okres bardzo wytężonej pracy w ogrodzie. Pojawiające się już na przedwiośniu byliny zazwyczaj są niepozorne, jednak nietrudno je dostrzec, zwłaszcza na tle ostatnich białych plam śniegu. Mimo, że nocami zdarzają się jeszcze przymrozki, a za dnia potrafi wiać chłodny wiatr, w ogrodzie zaczyna budzić się życie. Marzec i kwiecień to jedne z najbardziej pracowitych miesięcy dla każdego ogrodnika.
Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie
Gdy ziemia przeschnie na tyle, że przestaje kleić się do szpadla czas na wysiłek fizyczny. Ziemię trzeba przekopać celem spulchnienia, usunąć chwasty i wyrównać. Dla odpoczynku, stopniowo usuwamy zimowe okrycia roślin, zostawiając je tylko na okazach szczególnie wrażliwych na przymrozki – warto robić to w pochmurny dzień, co zapobiega gwałtownym skokom temperatury i zbyt wczesnemu pobudzeniu wegetacji.
Odkopczykowujemy także róże. Odmiany pienne podwiązujemy i podcinamy. Jeśli mieliśmy na zimę zostawione odkłady róż celem ukorzenienia, najwyższy czas przygotować je do sadzenia skracając ich korzenie i pędy na długość ok. 15 centymetrów. Odkłady sadzimy w rozstawie 60 na 25 cm. Krzątając się po ogrodzie regularnie wietrzymy szklarnię, co zapobiega rozwojowi grzybów. Jeśli w szklarni zimowały jakieś rośliny, np. winorośl, umiarkowanie je podlewamy.
Wiosenna pielęgnacja trawnika
Przygotowania do wiosny wymaga także trawnik. Wygrabiamy go dokładnie ze śmieci, zeschłych liści i gałązek, likwidujemy ewentualne kretowiska i dociskamy wybrzuszone kępy trawy. Ubytki trawy uzupełniamy siejąc nową i przykrywając nasiona cienką warstwą ziemi. Cały trawnik obficie nawozimy nawozami przeznaczonymi do trawników lub azofoską, mocznikiem, albo solą amonową.
Przygotowujemy rabaty kwiatowe
Z trawnika możemy przenieść się na rabaty kwiatowe, gdyż marzec jest miesiącem wysiewu dużej części kwiatów jednorocznych i rozmnażania bylin kwitnących przez podział korzeni (floksy, liliowce, rudbekie). To również dobry moment na porządki wśród bylin wieloletnich – usuwamy uschnięte kępy, rośliny chore, obumarłe i zaatakowane przez szkodniki. Pod koniec marca bezpośrednio do gruntu można wysiewać już m.in. groszek pachnący, miłka letniego, gipsówkę letnią, mak ogrodowy, czarnuszkę, smagliczkę. To również miesiąc wysiewu na rozsadę (w skrzynce na parapecie, bądź szklarni) astrów chińskich, szałwii, szarłatów, floksów, goździków i wielu innych gatunków.
Drzewa i krzewy wiosną
W marcu sadzi się także wiele gatunków drzew i krzewów, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Czas zatem na poświęcenie im uwagi – nie tylko nowo sadzonym okazom, ale wszystkim drzewom w ogrodzie. Zabezpieczamy maściami leczniczymi wszystkie rany i pęknięcia spowodowane mrozem oraz nawozimy drzewa kompostem lub wybranym nawozem wieloskładnikowym. Marzec to również dobry miesiąc na cięcia prześwietlające i sadzenie porzeczek oraz agrestu, a także winorośli, moreli i brzoskwiń. Nowo posadzonym okazom można od razu zaaplikować cięcie kształtujące.
W marcu rozpoczyna się także walka ze szkodnikami oraz chorobami drzew i krzewów. Kontrolujemy świerki często w tym okresie atakowane przez mszyce świerkowe i usuwamy z pozostałych drzew i krzewów wszystkie możliwe źródła infekcji – porażone liście i gałęzie, gniazda igąsienice motyli, zmumifikowane owoce, itp. Plamy zgorzelinowe oczyszczamy z kory i zamalowujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem preparatów grzybobójczych. Możemy również wykonać pierwsze profilaktyczne opryski preparatami Topsin lub Benlat zapobiegającymi rozwojowi chorób grzybowych oraz jednym z preparatów zabezpieczających przed chorobami wirusowymi i szkodnikami (ich skuteczność jest dyskusyjna).
Wiosna ogrodzie warzywnym
Marzec i kwiecień jest także czasem intensywnej pracy w ogrodzie warzywnym. Na rozsady siejemy pod szkłem pomidory, brokuły, sałatę, rzodkiew, rzodkiewkę, kalarepę, cykorię, seler naciowy i paprykę, a pod folią sałatę kędzierzawą, buraki ćwikłowe, kapustę i kapustę pekińską. Bezpośrednio do gruntu można już wysiewać najwcześniejsze odmiany szpinaku i groszku. Jeśli uprawiamy rabarbar warto przykryć go czarną folią (pamiętamy o codziennym przewietrzeniu roślin) co sprawi, że szybciej dojrzeje – przy sprzyjającej pogodzie zbiory są możliwe już pod koniec marca.