Kiedy przycinać drzewa i krzewy - terminarz prac

Katarzyna Józefowicz
Przycinanie drzew i krzewów to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Te prace trzeba przeprowadzać w odpowiednich terminach.
Przycinanie drzew i krzewów to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Te prace trzeba przeprowadzać w odpowiednich terminach. Blickpixel - pixabay.com
W ogrodzie jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jakie należy wykonać jest cięcie. Jeśli nie będziemy prowadzać go systematycznie, rośliny zaczną nadmiernie się zagęszczać, słabiej kwitnąć, wydawać mniej owoców i częściej chorować. Zanim jednak przystąpimy do wykonania zabiegu, powinniśmy ustalić, kiedy należy to zrobić.  

Przycinamy krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to pierwsza grupa roślin, która wymaga systematycznego cięcia. Zabieg pobudza je do wzrostu, poprawia ich kondycję i pomaga utrzymać zwartą formę. Krzewy pozbawione właściwej pielęgnacji szybko tracą ładny pokrój, słabiej kwitną i częściej zapadają na choroby grzybowe. W ich przypadku termin przeprowadzenia zabiegu uzależniony jest od gatunku i może przypadać na wiosnę lub lato.

Podstawowa zasada mówi, że krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, przycina się po kwitnieniu (zwykle na początku lata), natomiast krzewy kwitnące latem, tnie się wczesną wiosną. Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Niektóre gatunki, mimo iż kwitną wiosną, lepiej przycinać na przedwiośniu, gdyż ich kwiaty nie mają dużej wartości dekoracyjnej, a główną ozdobą jest atrakcyjny pokrój lub kolorowe, młode przyrosty (np. berberysy Thunberga, pęcherznice kalinolistne, derenie białe).

Terminy przycinania krzewów ozdobnych

Przycinanie wiosenne rozpoczynamy, gdy rośliny są w fazie zielonego, ale nieotwartego jeszcze pąka, a temperatura w dzień nie spada poniżej 0°C (luty-marzec do połowy kwietnia). W tym czasie przycinamy budleje Dawida, hortensje bukietowe, tawuły japońskie, pięciorniki krzewiaste, krzewuszki, lawendy wąskolistne, ketmie, śnieguliczki i róże.

Z początkiem lata (w czerwcu) lub zaraz po przekwitnieniu, przycinamy krzewy kwitnące wiosną takie jak lilaki, jaśminowce, żylistki, migdałki, forsycje, pigwowce i karagany. Z zabiegiem nie należy zwlekać, gdyż zbyt późne cięcie może uszkodzić pąki kwiatowe i osłabić kwitnienie w kolejnym sezonie.

Są też takie rośliny, które można, a nawet trzeba przycinać 2-3 razy w sezonie (np. wierzby, ligustry). Ostatni zabieg należy jednak wykonać nie później, niż w końcu sierpnia, aby rośliny miały czas przygotować się do zimy.

Tych krzewów NIE przycinaj

Przycinając krzewy ozdobne, należy też pamiętać, że kilka gatunków nie toleruje tego zabiegu. Należą do nich między innymi magnolie, oczary, ostrokrzewy, różaneczniki i azalie. Po cięciu trudniej regenerują uszkodzenia, słabiej zawiązują pąki kwiatowe i tracą ładny pokrój.

Kiedy przycinać krzewy owocowe

Systematyczne cięcie jest też niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju krzewów owocowych. Podobnie jak w przypadku krzewów ozdobnych, termin zabiegu uzależniony jest od wymagań danego gatunku i ma ogromy wpływ na owocowanie. Prawidłowo pielęgnowane rośliny są zdrowe i silne, a także mają ładniejszy pokrój i lepiej owocują. Cięcie możemy przeprowadzić w dwóch terminach.

Wczesną wiosną (luty-marzec) przycinamy krzewy agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek i malin owocujących jesienią na pędach tegorocznych, natomiast latem przycinamy maliny owocujące na pędach jednorocznych oraz jeżyny. W ich przypadku wycinamy wszystkie pędy, z których zebraliśmy owoce. Zanim jednak przystąpimy do cięcia krzewów owocowych powinniśmy pamiętać, że sposób i forma cięcia jest uzależniona od wieku i wymagań danego gatunku.

Kiedy przycinać drzewa owocowe

Drzewa owocowe to rośliny, które chyba najbardziej potrzebują systematycznego przycinania. Jeśli ich korony nie będą formowane każdego roku, szybko się zagęszczą i będą rosły w górę, utrudniając zbiory. Ze względu na dużą ilość przyrostów i drobnych gałęzi, zaczną też dawać słabsze plony, gorszej jakości.

Podobnie jak krzewy, drzewa owocowe również mogą być przycinane w dwóch terminach. Gatunki bardziej wytrzymałe na niskie temperatury należy ciąć na przedwiośniu (luty-marzec), zanim jeszcze podejmą wegetację (jabłonie, grusze), gatunki delikatniejsze, (śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny) należy przycinać nieco później (początek kwietnia), a rośliny wrażliwe na przymrozki i podatne na choroby kory oraz choroby grzybowe, tnie się latem, po zbiorach (wiśnie, czereśnie).

Terminy przycinania wybranych krzewów ozdobnych i owocowych oraz drzew owocowych

 TERMIN
luty-marzec początek kwietniaczerwieclato/po zbiorach owoców
krzewy
ozdobne
budleje Dawida
hortensje bukietowe,
ketmie (hibiskusy),
lawendy wąskolistne
pięciorniki krzewiaste,
róże
śnieguliczki,
tawuły japońskie
 forsycje,
jaśminowce,
karagany
lilaki,
migdałki,
pigwowce
żylistki
 
krzewy
owocowe
agrest,
aronie
borówki amerykańskie,
maliny owocujące jesienią na pędach tegorocznych
porzeczki
  jeżyny
maliny owocujące na pędach jednorocznych
drzewa
owocowe
grusze,
jabłonie
brzoskwinie,
morele,
nektaryny,
śliwy
 czereśnie
wiśnie

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl