Zawilce japońskie kwitną późnym latem. To piękna ozdoba wrześniowych rabat, ale nie wszędzie urosną. Sprawdź, jak zadbać o te kwiaty

Katarzyna Józefowicz
Zawilce japońskie kwitną późnym latem i jesienią.
Zawilce japońskie kwitną późnym latem i jesienią. Katarzyna Laszczak
Zawilce japońskie to piękne rośliny, które kwitną późnym latem i jesienią. Są okazałe i mają duże kwiaty. Nie są trudne w uprawie, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, bo inaczej nie będą dobrze kwitnąć. Podpowiadamy, jak uprawiać zawilce japońskie i czego potrzebują te rośliny. Polecamy też piękne odmiany, które ozdobią ogród.

Spis treści

W każdym ogrodzie znajdują się zakątki, do których słońca dociera niewiele. Nie znaczy to jednak, że muszą być to miejsca smutne i ponure, gdyż istnieje sporo roślin, które właśnie w półcieniu czują się najlepiej. Należą do nich między innymi bardzo piękne i okazałe zawilce japońskie, których delikatne, jasne kwiaty rozświetlą każdą rabatę. Zawilce japońskie w przeciwieństwie do wielu innych zawilcównie kwitną wiosną, tylko latem i jesienią, dlatego należą do grona najcenniejszych bylin ogrodowych.

Jak wyglądają zawilce japońskie?

Zawilce japońskie tworzą liczne, duże, klapowane, zielone, ząbkowane na brzegach liście, które są osadzone na długich, cienkich ogonkach. Dlatego, zanim zakwitną, to właśnie gęsta rozeta liści jest ich największą ozdobą. W sierpniu spomiędzy liści wyłaniają się sztywne, lekko owłosione, cienkie, w górnej części rozgałęzione pędy (wys. od 50 do ponad 120 cm), zwieńczone dużymi, kwiatami koszyczkowymi z żółtym środkiem.
U gatunku kwiaty są zwykle pojedyncze, a ich płatki z wierzchu bladoróżowe i ciemniejsze od spodu, ale u odmian mogą być też białe, jasnoróżowe, liliowe lub ciemnoróżowe. Mogą też różnić się budową (pojedyncze, pełne, półpełne) i wysokością, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś interesującego.

Wymagania zawilców japońskich. Co lubią, a czego nie?

Zawilce japońskie nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale będą bujnie kwitły i dobrze rosły tylko na odpowiednim stanowisku. Rośliny oczekują miejsc półcienistych oraz ciepłej, żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby, o obojętnym odczynie pH. Nie lubią pełnego słońca, ani suchej, przepuszczalnej gleby, gdyż na takich stanowiskach szybko więdną i słabo kwitną. W słońcu warto sadzić tylko nieliczne odmiany np. zawilce japońskie „September Charm”.
Wybierając dla nich miejsce w ogrodzie, trzeba też pamiętać, że rośliny nie lubią wody zalegającej wokół korzeni w okresie zimowym i nie tolerują zastoisk mrozowych oraz otwartych terenów, narażonych na silne wiatry.

Zawilce lepiej ściółkować i okrywać

Ponieważ zawilce japońskie pochodzą z cieplejszych rejonów świata, niezbyt dobrze znoszą też niskie temperatury, dlatego przed zimą warto okryć je liśćmi lub stroiszem (szczególnie młode egzemplarze). Rośliny warto też systematycznie ściółkować. Jesienią i zimą ściółka ochroni je przed chłodem, a w sezonie wiosenno-letnim zabezpieczy podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów. Uwaga: ponieważ zawilce japońskie nie lubią kwaśnej ziemi, do ściółkowania nie używajmy kory sosnowej, ale pochodzącą z drzew liściastych.

Jak rozmnażać zawilce japońskie?

Na dobrym stanowisku zawilce ładnie się rozrastają i z roku na rok tworzą coraz większe kępy, dzięki czemu można je łatwo rozmnażać przez podział (zabieg należy wykonać wiosną).
Młode rośliny można również uzyskać z nasion (długo kiełkują), ale jeśli chcemy, aby potomstwo zachowało cechy odmianowe rośliny matecznej, musimy wykorzystać do tego celu nasiona pochodzące od sprawdzonego sprzedawcy, gdyż zebrane samodzielnie nie zagwarantują nam powtarzalności cech odmianowych.

Zawilce japońskie w ogrodzie. Z czym je posadzić?

Mimo dość szczególnych wymagań zawilców japońskich, warto zainteresować się ich uprawą, gdyż są to rośliny bardzo atrakcyjne i dość uniwersalne. W ogrodzie pięknie wyglądają w grupach lub na wielogatunkowych rabatach w zestawieniu z innymi bylinami takimi jak funkie, żurawki, brunery, paprocie, parzydło leśne, bodziszki, pluskwica groniasta, języczki pomarańczowe czy tawułki Arendsa.
Wspaniale prezentują się też na tle drewnianego ogrodzenia, a także ściany budynku lub altany. Rośliny nadają się także do sadzenia w pobliżu oczka wodnego lub strumyka. Są też idealnym uzupełnieniem rabat w ogrodach japońskich lub naturalistycznych. 

Zawilce japońskie: odmiany

Do najciekawszych odmian zawilców japońskich należą między innymi:

  • „Splendens” - kwiaty, pojedyncze, duże, ciemnoróżowe, wys. ok. 80 cm,
  • „Bressingham Glow” i „Prinz Heinrich” - kwiaty półpełne, ciemnoróżowe, wys. 70-80 cm,
  • „Konigin Charlotte” - kwiaty pojedyncze, duże, jasnoróżowe, wys. 80-90 cm,
  • „Honorine Jobert” - kwiaty pojedyncze, duże, białe, wys. 50-70 cm,
  • „Whirlwind” - kwiaty półpełne, białe, wys. ok. 70 cm,
  • „Handspen Anundance” - kwiaty pojedyncze, ciemnoróżowe, z jasnym obrzeżem płatków, wys. ok. 90 cm,
  • „September Charm” - kwiaty różowe, półpełne, wys. 1,2 m, jedna z niewielu odmian tolerujących stanowiska słoneczne,
  • „Crispa” - kwiaty pojedyncze, różowe, wys. 50-80 cm, liście jasnozielone, mocno postrzępione i pokarbowane na brzegach.
Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl