Żółte kwiaty do ogrodu i na balkon. TOP 20 roślin kwitnących na żółto

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Żółte kwiaty ożywią rabaty od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Żółte kwiaty ożywią rabaty od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni. Katarzyna Laszczak

Żółte kwiaty spotykamy dość często – polecamy 20 roślin, które kwitną na żółto, i które warto mieć w swoim ogrodzie (i na balkonie).

Żółte kwiaty pasują do każdego ogrodu. Ten kolor kwiatów wyraźnie odcina się od zieleni liści i łodyg, więc już niewielka ich ilość jest dobrze widoczna. Żółte kwiaty rozjaśniają i ożywiają rabaty, a wśród roślin, które kwitną na ten kolor znajdziemy jedne z najwcześniej kwitnących, ale także – najpóźniej. Słowem – żółtymi kwiatami możemy się cieszyć od przedwiośnia, do niemal początków zimy. Polecamy 20 roślin, które mają żółte kwiaty (w kolejności kwitnienia).

Ranniki

Ranniki nie są może zbyt popularne, ale warto się nimi zainteresować, bo kwitną wyjątkowo wcześnie – najczęściej w lutym, ale zdarza się, że już w styczniu. Ranniki są wieloletnie i niezbyt wymagające. Dobrze rosną pod drzewami i krzewami liściastymi, na rabatach i skalniakach. Nie zdziwmy się jednak, jeśli „znikną” w połowie czerwca – to zjawisko normalne, ale warto oznaczyć miejsce, gdzie rosną, żeby nie uszkodzić ich bulwek podczas prac w ogrodzie.

Krokusy

Krokusy to chyba jedne z najbardziej znanych kwiatów wczesnej wiosny. Nie są trudne w uprawie, choć najlepiej rosną na żyznej, próchniczej ziemi. Ich kwiaty mają różne kolory, ale żółty należy do podstawowych barw. Kwitną w lutym/marcu i kwietniu. Podobnie jak ranniki są miododajne, więc tym bardziej warto je sadzić, bo to jedne z pierwszych kwiatów, które zapewniają pożywienie pszczołom.

Pierwiosnki (prymulki)

Pierwiosnki, zwane też prymulkami, mają wiele gatunków, ale do najbardziej znanych – wiosennych i żółtych należą pierwiosnek bezłodygowy, wyniosły i lekarski. Pierwiosnek bezłodygowy ma największe kwiaty, choć jest niski. Często jest sprzedawany jako roślina doniczkowa – można go kupić już pod koniec zimy. Natomiast pierwiosnek wyniosły i lekarski to rośliny ogrodowe (również dziko rosnące w Polsce). Obydwa mają pewne właściwości lecznicze, a są też dekoracyjne.

Pierwiosnki najlepiej rosną w lekkim cieniu i koniecznie muszą mieć wilgotną ziemię (również latem, bo w suchych miejscach przestają rosnąć).

Prymulki bezłodygowe możemy uprawiać w ogrodach, ale to tez bardzo popularne kwiaty doniczkowe, sprzedawane bardzo wczesną wiosną.
Prymulki bezłodygowe możemy uprawiać w ogrodach, ale to tez bardzo popularne kwiaty doniczkowe, sprzedawane bardzo wczesną wiosną. _Alicja_ - pixabay.com

Żonkile

Żonkil to odmiana narcyza trąbkowego, a jego pochodzi od francuskiej nazwy „żółtego narcyza”. I rzeczywiście – wśród mnóstwa odmian narcyzów znajdziemy sporo żółtych, ale żonkil jest zdecydowanie najbardziej żółty.

Żonkile doskonale radzą sobie w prawie każdym ogrodzie. Lubią słońce, ale mogą też rosnąć w półcieniu. Najbardziej odpowiada im żyzna, przepuszczalna ziemia. Kwitną od marca/kwietnia do maja. Miniaturowe odmiany można kupić także w doniczkach. Można je wystawić na balkon lub parapet okienny lub trzymać w pomieszczeniu (ale pamiętajmy, że wolą chłód niż ciepło i w domu znacznie szybciej przekwitną).

Żonkile i inne narcyzy świetnie nadają się na kwiat cięty, ale uwaga: nie wkładajmy ich do wazonu z innymi kwiatami.

Tulipany

Tulipany to wyjątkowo popularne wiosenne kwiaty. Mają bardzo dużo gatunków i odmian, różniących się wielkością, kolorem i budową kwiatów. Bez trudu znajdziemy cebulki żółtych tulipanów. Warto wiedzieć, że tzw. tulipany botaniczne, choć są mniej okazałe od ogrodowych, kwitną od nich znacznie wcześniej (już w marcu/kwietniu). Natomiast tulipany ogrodowe rozkwitają nieco później (kwiecień/maj). Warto zwrócić uwagę na odmiany o pełnych kwiatach (tulipany piwoniowe, papuzie) lub o wydłużonych płatkach (tulipany liliokształtne). Choć i te „zwykłe” pięknie ozdobią wiosenne rabaty i wazony.

Wyjątkowo okazałe kwiaty maja tulipany piwoniowe (peoniowe).
Wyjątkowo okazałe kwiaty maja tulipany piwoniowe (peoniowe). Katarzyna Laszczak

Forsycje

Kerria (złotlin japoński)

Bardzo atrakcyjnym, choć nieco zapomnianym, krzewem jest kerria japońska czyli złotlin. Ta druga nazwa dobrze oddaje jej wygląd. Kiedy kwitnie, krzew „złoci” się kwiatami, które przypominają żółte pompony. Złotlin kwitnie w maju-czerwcu, ale czasem powtarza kwitnienie również we wrześniu. Kerria ładnie wygląda nie tylko wiosną i latem, ale też zimą – bo wprawdzie traci liście, ale jej łodygi mają wyrazisty zielony kolor. Złotlin potrzebuje słonecznego i ciepłego miejsca, a także żyznej i wilgotnej ziemi.

Azalie

Azalie o żółtych kwiatach należą do różnych gatunków. Wiele z nich ładnie pachnie. Te krzewy najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcieniu. Bardzo ważne jest to, że azalie muszą mieć ziemię o kwaśnym odczynie, dlatego sadząc je, ziemię warto przemieszać z kwaśnym torfem. Te krzewy są odporne na mróz, ale szkodzą im zimne wiatry, dlatego powinno się je sadzić w zacisznych miejscach. Kwiatami azalii możemy cieszyć się w maju-czerwcu.

Wśród azalii o żółtych kwiatach jest m.in. azalia pontyjska (jej oficjalna nazwa to też „azalia żółta”). Jest ładna i ma pachnące kwiaty, ale trzeba wiedzieć, że jest trująca (inne azalie również mogą być toksyczne). Szkodliwy jest nawet miód zbierany wyłącznie z jej kwiatów (to się zdarza w miejscach, gdzie rośnie w dużych skupiskach, np. w Turcji, gdzie występuje dziko).

Złotokap

Złotokap, zwany niekiedy „złotym deszczem” to spory krzew lub drzewko o żółtych kwiatach. Przypominają one kwiaty robinii (zwanej akacją), ale są intensywnie żółte. Złotokap nie ma szczególnie dużych wymagań, do podstawowych należy słoneczne stanowisko. Dobrze sobie radzi z zanieczyszczeniem powietrza, co sprawia, że dość często można go spotkać w miastach. Trzeba jednak uważać, bo złotokap jest silnie trujący (w szczególności jego nasiona, ale toksyczne są wszystkie części rośliny, szkodliwy jest także miód ze złotokapu).

Złotokap wygląda pięknie, ale to też jedna z bardziej trujących roślin ogrodowych.
Złotokap wygląda pięknie, ale to też jedna z bardziej trujących roślin ogrodowych. Katarzyna Laszczak

Omieg kaukaski

Późną wiosną – w maju i czerwcu – rabatę ozdobi omieg kaukaski (omieg wschodni). To wieloletnia roślina, która jest łatwa w uprawie. Odpowiada jej i słońce, i lekki półcień, ale muszą mieć wilgotną ziemię. Kwiaty omiegów przypominają wielkie stokrotki, ale są jednolicie żółte. W dobrych warunkach omiegi ładnie rozrastają się, ale trzeba pamiętać, że co kilka lat trzeba je odmłodzić (tzn. podzielić i rozsadzić; robi się to kiedy skończą kwitnąć).

Bidens (uczep rózgowaty)

Bidens to roślina, którą z powodzeniem można uprawiać w ogrodach, ale też na balkonach. Tworzy długie pędy, pokryte żółtymi kwiatkami, które przypominają miniaturowe słoneczniki. Poza czysto żółtą barwą, jego płatki mogą też być zabarwione na pomarańczowo albo brązowo.

Bidensy potrzebują słonecznego miejsca, ale koniecznie trzeba je podlewać – jeśli ziemia będzie przesuszona, roślina zmarnieje. Bidensy kwitną przez całe lato, w Polsce są uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Maczek kalifornijski

Maczek kalifornijski zwany też eszolcją to bardzo wdzięczna, ale często niedoceniana roślina ogrodowa. Jego jeszcze inna nazwa – pozłotka – dobrze oddaje wygląd jego kwiatów. Są one z złożone z czterech dużych płatków w kolorze żółtym lub pomarańczowym i mają wyraźny połysk. Maczek kalifornijski kwitnie bardzo długo, nawet od maja/czerwca do późnej jesieni. Co ważne – doskonale radzi sobie z suszą i nie potrzebuje podlewania, nie ma też specjalnych wymagań glebowych. Musi jednak mieć słońce. Jest jednoroczny, ale dobrze rośnie z nasion (sianych bezpośrednio do gruntu jesienią lub wczesną wiosną), chętnie również sam się rozsiewa.

Aksamitki

Aksamitki to wyjątkowo wdzięczne kwiaty. Nadają się do ogrodów i na balkony. Mają kilka głównych gatunków (rozpierzchła, wzniesiona, wąskolistna), różniących się wielkością, pokrojem i kształtem kwiatów. Wśród wszystkich gatunków znajdziemy odmiany o żółtych kwiatach. Aksamitki lubią słońce i żyzną oraz wilgotną ziemię, ale radzą sobie niemal w każdych warunkach. Kwitną przez całe lato.

Aksamitki to kwiaty jednoroczne, ale łatwo je wyhodować, bez trudu kupimy też gotowe sadzonki.

 

Aksamitki doskonale rosną i w gruncie, i w doniczkach. Mają minimalne wymagania i kwitną bardzo długo.
Aksamitki doskonale rosną i w gruncie, i w doniczkach. Mają minimalne wymagania i kwitną bardzo długo. Katarzyna Laszczak

Nagietki

Spośród żółtych kwiatów warto również polecić nagietki. Mają one kwiaty nie tylko żółte, ale też pomarańczowe. Szczególnie dobrze wyglądają w wiejskich i naturalistycznych ogrodach, ale będą ozdobą każdej rabaty. Można je także uprawiać na balkonach. Nagietki są jednoroczne, ale wystarczy raz je wysiać (wiosną), by rozsiewały się same. Odpowiadają im słoneczne miejsca i przepuszczalna ziemia. Warto wiedzieć, że oficjalna tej rośliny to nagietek lekarski i rzeczywiście jest ona pożytecznym ziołem.

Róże

Żółte róże znajdziemy wśród różnych ich typów – wielkokwiatowych, rabatowych, pnących, piennych. Najczęściej mają piękny i intensywny zapach. Z pewnością warto je mieć w ogrodzie. Róże powinno się sadzić w miejscach jasnych, ale nie narażonych na mocne słońce. Stanowisko dla nich powinno też być zaciszne. Żeby róże dobrze kwitły, trzeba je prawidłowo przycinać (to zależy od typu), trzeba też zadbać o nawożenie i podlewanie. W zależności od gatunku i odmiany róże mogą kwitnąć nawet od maja do listopada.

Lilie

Lilie to niezwykle piękne i popularne kwiaty. I właśnie to sprawia, że liczna ich gatunków, odmian i mieszańców, rośnie z roku na rok. Wśród nich znajdziemy oczywiście też lilie kwitnące na żółto (zarówno lilie ogrodowe, jak i drzewiaste). Lilie miewają opinię wymagających i kapryśnych kwiatów, ale ich uprawa nie jest taka trudna, w dobrych warunkach nie stwarzają większych problemów. Ale muszą mieć słońce, żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię, a także odpowiednią ilość wody (nie lubią przesuszenia ani przelania). Cebulki lilii sadzi się wiosną lub jesienią, a kwitną od czerwca do sierpnia/września.

Liliowce

Podobne do lilii, ale mniej wymagające są liliowce. To jedne z najbardziej wartościowych bylin, jakie można mieć w ogrodzie. Raz posadzone, będą rosły i kwitły przez wiele lat. Najlepiej kwitną w słońcu i na dobrej ziemi, jednak są tolerancyjne, co do warunków (w cieniu gorzej kwitną, ale mają ładne liście). Obecnie możemy wybierać wśród setek odmian liliowców, różniących się wielkością i kolorem kwiatów (pochodzą one od kilku gatunków, m.in. liliowca żółtego). Niskie odmiany nadają się także do uprawy pojemnikowej. Żółte liliowce znajdziemy i wśród niskich odmian (np. Fragrant Returns, Stella de Oro), jak i wysokich (np. Boney Maroney, El Desperado, Carousel Princess).

Liliowce, w zależności od odmiany, kwitną od czerwca/lipca do sierpnia/września.

 

Liliowce są długowieczne i mają niewielkie wymagania. Występują w różnych kolorach, bardzo często mają dwubarwne kwiaty.
Liliowce są długowieczne i mają niewielkie wymagania. Występują w różnych kolorach, bardzo często mają dwubarwne kwiaty. Katarzyna Laszczak

Słoneczniki

Słonecznik często kojarzymy z okazałym słonecznikiem zwyczajnym, ale ma on znacznie więcej gatunków – również mniejszych i o drobniejszych kwiatach. Warto wiedzieć, że gatunkiem słonecznika jest popularny ostatnio topinambur (to słonecznik bulwiasty). Warunkiem powodzenia w uprawie słoneczników jest oczywiście słońce. Powinny mieć także żyzną ziemię.

Rudbekie

Rudbekie kwitną wspaniale od niemal początku lata do późnej jesieni. Mają kilka gatunków, wśród których są jednoroczne i dwuletnie (rudbekia owłosiona) oraz wieloletnie (np. rudbekia błyskotliwa, rudbekia naga, rudbekia lśniąca), przy czym jednoroczne przeważnie same się rozsiewają. Różne gatunki osiągają też różną wielkość.

Rudbekie mają kwiaty w różnych odcieniach żółtego, często z dodatkiem pomarańczu lub brązu. Większość gatunków ma też charakterystyczne czarne „oczko”, utworzone przez tzw. wewnętrzne kwiaty rurkowe. Rudbekie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznych miejscach. Nie lubią nadmiaru wody, ale przesuszenie również im nie służy.

Chryzantemy

Chryzantema to dosłownie „złoty kwiat”, choć mamy do wyboru znacznie więcej ich kolorów niż tylko żółty. To kwiaty, które ozdobią ogród jesienią i będą kwitły do większych mrozów. Kiedyś były popularne chryzantemy bylinowe – wieloletnie, obecnie wypierają je bardziej dekoracyjne gatunki uprawiane w doniczkach. Jednak za taką wieloletnią chryzantemą warto rozejrzeć się, można też spróbować przesadzić do ogrodu chryzantemę doniczkową (udaje się to szczególnie w przypadku drobnokwiatowych).

 

Chryzantemy kwitną aż do zimy. Można je uprawiać w gruncie (bylinowe), choć wybór doniczkowych jest większy i bardziej zróżnicowany.
Chryzantemy kwitną aż do zimy. Można je uprawiać w gruncie (bylinowe), choć wybór doniczkowych jest większy i bardziej zróżnicowany. Katarzyna Laszczak

Oczywiście żółtych kwiatów jest znacznie więcej. Warto również pamiętać, że to popularny kolor polnych kwiatów, z których wiele jest pożytecznych (np. podbiał, mniszek lekarski, dziurawiec, wrotycz), a inne trafiają również do naszych ogrodów jako ozdobne (np. tojeści).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl