Niebieskie kwiaty: propozycje na cały rok. TOP 20 roślin kwitnących na niebiesko

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niebieskie hortensje ogrodowe wyglądają bardzo ładnie. jednak ich kolor ich kwiatów zależy od odczynu ziemi.
Niebieskie hortensje ogrodowe wyglądają bardzo ładnie. jednak ich kolor ich kwiatów zależy od odczynu ziemi. JACLOU-DL - pixabay.com
Niebieski kolor kwiatów jest znacznie rzadziej spotykany niż np. żółty. Polecamy 20 gatunków niebieskich kwiatów do ogrodu (i na balkony).

W niektórych przypadkach te rośliny mają wyłącznie niebieskie kwiaty, w innych – występują w różnych kolorach (jak np. ostróżki czy bratki) i po prostu musimy wybrać odpowiedni. Oto TOP 20 niebieskich kwiatów do ogrodu (w kolejności kwitnienia).

Cebulice syberyjskie

Cebulice to kwiaty cebulowe, kwitnące wczesną wiosną (sadzi się je jesienią). Mają dzwonkowane, zwisające w dół kwiaty. Nie są trudne w uprawie, ale potrzebują w miarę żyznej i koniecznie przepuszczalnej ziemi. Dobrze rosną pod drzewami liściastymi. Kwitną w marcu-kwietniu.

Śnieżnik lśniący

Śnieżnik przypomina cebulice, z którą jest spokrewniony i ma takie same wymagania uprawowe. Jednak kwiaty śnieżników są nieco większe i skierowane do góry, a pośrodku mają charakterystyczne jasne oczko. Kwitną w kwietniu (czasem już marcu).

Szafirki

Szafirki należą również do roślin cebulowych (także trzeba je posadzić jesienią). Mają wyraziście niebieski kolor, na co wskazuje sama ich nazwa (choć są też odmiany o białych kwiatach). Lubią słońce i powinny mieć przepuszczalną ziemię. Coraz popularniejsze są także w doniczkach, można je mieć również na balkonie. Szafirki kwitną w kwietniu-maju.

Bratki ogrodowe

Bratki ogrodowe występują we wszystkich kolorach tęczy, są więc także niebieskie. Ich sadzonki można bez trudu kupić wiosną, wybierając odpowiedni kolor. Mogą rosnąć na rabatach, ale doskonale udają się też w doniczkach. Lubią słońce i półcień oraz regularne podlewanie. Niestety trzeba liczyć się z tym, że bratki nie lubią upałów i najlepiej wyglądają od maja-kwietnia do końca czerwca.

Bratki ogrodowe można kupić już wczesną wiosną. Nie są one wymagające, za to wybór kolorów ich kwiatów jest bardzo duży.
Bratki ogrodowe można kupić już wczesną wiosną. Nie są one wymagające, za to wybór kolorów ich kwiatów jest bardzo duży. Katarzyna Laszczak

Goryczki

Te rośliny mają wiele gatunków. Wiele z nich ma intensywnie niebieskie kwiaty, np. goryczka bezłodygowa, wiosenna, dynarska, jesienna. Większość goryczek kwitnie wiosną (maj-czerwiec), ale są i goryczki kwitnące latem i jesienią (np. trojeściowa i jesienna). W zależności od gatunku mogą mieć różne wymagania. Niższe gatunki doskonale nadają się na skalniaki.

Barwinek pospolity

To płożąca się bylina, która jest zielona przez cały rok. Nie ma dużych wymagań i bardzo dobrze rośnie w półcieniu (w cieniu również, ale gorzej kwitnie). Szybko się rozrasta i zadarnia przestrzeń. Warto to wykorzystać, sadząc barwinek tam, gdzie np. trawa ma mniejsze szanse, czyli pod drzewami i krzewami. Fioletowo-niebieskie kwiaty pojawiają się w największej ilości wiosną (kwiecień-maj), ale pojedyncze – przez cały sezon. Barwinek może powtarzać kwitnienie też jesienią.

Niezapominajka

Tej rośliny chyba nie trzeba przedstawiać. Pięć niebieskich płatków z żółtym oczkiem ozdobi każdy ogród. Niezapominajki kwitną od kwietnia/maja do czerwca, a raz posadzone w ogrodzie będą się rozsiewać do roku. Można je także sadzić na balkonach. Na początku lipca przekwitłe niezapominajki warto usunąć, bo tracą atrakcyjny wygląd i bywają atakowane przez mączniaka (choroba grzybowa).

Ułudka wiosenna

Jej kwiaty do złudzenia przypominają niezapominajkę, jednak ma inne liście (znacznie szersze, o sercowato-jajowatym kształcie). Najlepiej rośnie w półcieniu, może zadarniać miejsca pod krzewami i drzewami, ale musi mieć przepuszczalną i wilgotną ziemię. Kwitnie od kwietnia do maja.

Brunera wielkolistna

Tę roślinę można pomylić i z niezapominajką, i z ułudką. Brunera ma bardzo podobne do nich kwiaty, ale szerokie liście, często dwubarwne. Tworzą one atrakcyjne kępy. Dobrze rośnie i półcieniu i lubi próchniczą i wilgotną ziemię.

Irysy (kosaćce)

Irysy to kwiaty o bardzo wielu odmianach. Niebieskie znajdziemy wśród irysów cebulowych. Są to przede wszystkim kwitnące bardzo wczesną wiosną irysy żyłkowane oraz kwitnące około czerwca – irysy holenderskie. Z innej grupy irysów – czyli kłączowych, niebieskofioletowe kwiaty mają np. irysy syberyjskie, a także niektóre odmiany najpopularniejszych irysów bródkowych (np. Astro Blue).

Irysy żyłkowane zakwitają wczesną wiosną. Jego cebulki sadzi się jesienią.
Irysy żyłkowane zakwitają wczesną wiosną. Jego cebulki sadzi się jesienią. Katarzyna Laszczak

Zawilce wieńcowe

Zawilce wieńcowe (koronowe) mają różne kolory, ale najdziemy wśród nich również intensywnie niebieskie – pojedyncze, pełne lub półpełne. Kwitną około czerwca, a ich bulwki sadzi się wczesną wiosną (w chłodniejszych regionach Polski warto je wykopywać na zimę). Najlepiej rosną w ciepłych i słonecznych miejscach, potrzebują też żyznej i lekko wilgotnej ziemi.

Chabry

Najbardziej niebieskie chabry to oczywiście bławatki (choć bywają one również białe i różowe). Chabry bławatki najlepiej prezentują się jako element łąki kwietnej, choć można je także wysiewać samodzielnie. Powinny mieć słońce i przepuszczalną ziemię. Wysiane wiosną będą kwitły od maja przez całe lato. Bławatki są jednoroczne, za to wieloletnie są chabry górskie, często spotykane w ogrodach. Kwitną w maju-czerwcu.

Lobelia przylądkowa

To niewielka roślina, ale dosłownie obsypana kwiatami, i to przez całe lato. Spotyka się lobelie o różnych kolorach kwiatów, ale najbardziej popularne są właśnie niebieskie, i to występujące w kilku odcieniach (od jasnego po granat). Warto też zwrócić uwagę na pokrój, bo mogą mieć wzniesione lub zwisające pędy. Te ostatnie nadają się do wiszących pojemników. Lobelie najlepiej rosną w lekkim półcieniu, trzeba też zadbać, żeby miały wilgotną (ale nie mokrą) ziemię. Nadają się do ogrodu, np. na obwódki rabat oraz na balkony.

Żeniszek meksykański

Żeniszek jest również stosunkowo niewielką rośliną. Ma charakterystyczne pierzaste kwiaty, które pojawiają się od wiosny do jesieni. Można go uprawiać w ogrodach i na balkonach. Dobrze rośnie w słonecznych miejscach, ale trzeba zadbać o jego podlewanie i nawożenie.

Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe to wyjątkowo okazałe i piękne kwiaty. Mają odmiany różniące się wielkością i kolorem kwiatów, ale znajdziemy wśród nich wyraziście niebieskie – np. odmiany: Capri, Blue Bird, Summer Sky czy Dark Blue Black Bee. Ostróżki należy uprawiać w słonecznych, zacisznych miejscach. Potrzebują wilgotnej i żyznej ziemi. Są bylinami, ale krótkowiecznymi – co kilka lat wymagają odmładzania. Kwitną w czerwcu i lipcu, ale czasem powtarzają kwitnienie (trzeba pamiętać o ścięciu przekwitłych kwiatostanów).

Ostróżki są piękne i zróżnicowane. Trzeba jednak pamiętać o ich odmładzaniu, albo dosadzaniu nowych, bo nie są długowieczne.
Ostróżki są piękne i zróżnicowane. Trzeba jednak pamiętać o ich odmładzaniu, albo dosadzaniu nowych, bo nie są długowieczne. Katarzyna Laszczak

Czarnuszki

Czarnuszki to stosunkowo drobne rośliny (choć wielkość zależy od gatunku). Mają łodygi i liście kojarzące się z koprem i najczęściej niebieskie kwiaty – pojedyncze, półpełne, a nawet pełne. Do popularnych gatunków należy czarnuszka damasceńska, hiszpańska i siewna. Są łatwe w uprawie i często same się rozsiewają. Warto wiedzieć, że ich nasiona są smaczne i pożyteczne.

Przetaczniki

Pod nazwą przetacznik kryje się wiele roślin o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Szukając efektownych i łatwych w uprawie niebieskich kwiatów powinniśmy zwrócić uwagę na odmiany przetacznika kłosowego (np. Royal Candles Glory, Christa) oraz wąskolistnego. Obydwa gatunki są wieloletnie i osiągają kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Ich kwiatostany przypominają długie kłosy. Zupełnie inaczej wyglądają przetaczniki ożankowe, które często rosną dziko, ale można je również uprawiać. To niskie rośliny o pojedynczych, intensywnie niebieskich kwiatuszkach.

Hortensja ogrodowa

Te pięknie kwitnące krzewy mają kwiaty w różnych kolorach. Jeśli zależy nam na intensywnie niebieskich, to powinniśmy wybrać odpowiednią odmianę, np. Nikko Blue, Early Blue, czy inne ze słowem „blue” w nazwie. Ale to nie wszystko – hortensje ogrodowe będą rzeczywiście kwitły na niebiesko tylko wtedy, jeśli będą miały kwaśną ziemię. Dlatego sadząc je, trzeba zadbać o odpowiednie podłoże, a potem regularnie zasilać je – najlepiej specjalnym nawozem do niebieskich hortensji (stosuje się go wiosną), albo ałunem (czyli siarczanem glinowo-potasowym). Ponadto hortensje ogrodowe dobrze rosną w półcieniu i potrzebują dużo wody. Kwitną do jesieni.

Agapant

To nieco bardziej egzotyczna propozycja. Ta roślina ma kwiaty przypominające wydłużone trąbki, zebrane w niemal kulisty kwiatostan, osadzony na długiej i gładkiej łodydze. U jej podstawy wyrasta rozeta liści. Agapanty nie są odporne na mróz, ale można je przezimować w pomieszczeniu. Z tego względu wygodnie jest je sadzić w donicach. W sezonie potrzebują słonecznego i zacisznego miejsca oraz uważnego podlewania, bo źle znoszą zarówno przesuszenie, jak i zalanie.

Ołownik uszkowaty (przylądkowy)

To również egzotyczna roślina, ale można ją z powodzeniem uprawiać w pojemnikach (a sezonowo w ogrodach i na tarasach). Ołownik jest pnączem, a jego kwiaty przypominają niebieskie floksy. Kwitnie do jesieni. Powinien zimować w chłodnym pomieszczeniu, ale w sezonie trzeba mu zapewnić słoneczne i ciepłe miejsce oraz regularne podlewanie.

W polskim klimacie ołowniki nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale z powodzeniem można je uprawiać w pojemnikach.
W polskim klimacie ołowniki nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale z powodzeniem można je uprawiać w pojemnikach. Sabra59 - pixabay.com

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl