Płyty gresowe o grubości 2 cm – solidne rozwiązanie
Budowę tarasu i innych nawierzchni umożliwiają płyty o ponad standardowej grubości, wynoszącej 2 cm. Są one odporne na duże obciążenia – płyta wytrzymuje wagę 1 000 kg! Z takich płyt gresowych można budować tarasy i ścieżki w przydomowych ogrodach, a także tworzyć funkcjonalne nawierzchnie w większych obiektach, takich jak biura, hotele, restauracje. Ze względu na doskonałe właściwości antypoślizgowe, płyty gresowe świetnie nadają się do tworzenia nawierzchni wokół basenów. Wysoka wytrzymałość pozwala także na wykorzystanie ich do budowy podjazdów.
Płyty gresowe o grubości 2 cm są charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i są w pełni mrozoodporne (a także niewrażliwe na sól i inne agresywne środki chemiczne).
Naturalny wygląd tarasu z płyt gresowych
Wzornictwo i kolorystyka płyt gresowych nawiązuje do naturalnych materiałów: drewna i kamienia, a także – niezwykle modnego – betonu. Pamiętajmy też, że sam gres, to produkt w 100% naturalny. Stonowane szarości i beże są uniwersalne i pasują do różnych aranżacji, podobnie jak nawiązujące do natury wzory. Dość duże rozmiary płyt (59,3 x 59,3 cm) sprawiają, że nawierzchnie wyglądają elegancko, a ich montaż jest szybki.
Płyty gresowe można wykorzystywać również w pomieszczeniach, dzięki czemu można stworzyć posadzkę o spójnym wyglądzie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Takie płynne połączenie salonu z tarasem wygląda szczególnie efektownie.
Montaż nawierzchni z płyt gresowych
Grube płyty gresowe można układać bez zaprawy klejowej (tzw. „suchy montaż”) bezpośrednio na gruncie (np. na trawie, żwirku lub piasku). Nie jest konieczne wykonywanie wylewki itp. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż płyt gresowych na wspornikach – dzięki temu można w łatwy sposób zniwelować nierówności gruntu itp. lub dostosować poziom nawierzchni do wysokości drzwi tarasowych. Montaż na wspornikach daje również możliwość ukrycia pod płytami elementów instalacji. Suchy montaż płyt zarówno na wspornikach, jak i na gruncie oznacza również łatwość ich demontażu i możliwość zmiany aranżacji – zmiany przebiegu chodnika, kształtu tarasu, czy „przeniesienia” go w inny zakątek ogrodu.
Możliwy jest również tradycyjny montaż płyt, na zaprawę klejową (jest on polecany w przypadku, kiedy nawierzchnia na być poddana dużym obciążeniom, np. przy podjazdach, w garażach itp.).