Jak wykorzystać elementy betonowe w ogrodzie: galeria inspiracji

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Elementy betonowe pozwalają na stworzenie ciekawej aranżacji - można je wykorzystać i do budowy różnego rodzaju nawierzchni oraz elementów małej architektury ogrodowej.
Elementy betonowe pozwalają na stworzenie ciekawej aranżacji - można je wykorzystać i do budowy różnego rodzaju nawierzchni oraz elementów małej architektury ogrodowej. Katarzyna Laszczak
Galanteria betonowa ma wiele zastosowań – można z niej tworzyć nie tylko nawierzchnie, ale wiele elementów małej architektury. Zapraszamy do galerii inspiracji.

 

Nawierzchnie z kostki betonowej

Nawierzchnie z kostki betonowej od dawna goszczą w naszych ogrodach. Kostka betonowa jest wytrzymała, wygodna w zastosowaniu i dostępna w bardzo wielu wzorach, kolorach i rodzajach wykończenia powierzchni. Kostka betonowa – i inne elementy galanterii betonowej – są produkowane z naturalnych surowców. Podstawowym składnikiem są piasek i cement, natomiast o kolorystyce i ostatecznym wyglądzie decyduje dodatek kruszyw skalnych, takich jak bazalt, granit itp. Dzięki temu kostka, czy płyty betonowe nawiązują do wyglądu naturalnych kamieni.
Różne wielkości i kształty kostki pozwalają łatwo tworzyć nawierzchnie ogrodowe o różnym przebiegu – łatwo z nich formować łuki, czy układać wzory. Producenci proponują również rozwiązania, które mogą urozmaić taką nawierzchnię, a nawet stworzyć miejsce do gry w klasy, czy szachy. Ciekawie również wyglądają połączenia płyt z kruszywem.

Elementy małej architektury

Galanteria betonowa to nie tylko kostka brukowa, ale też inne elementy, które dają prawdziwe pole do aranżacyjnych popisów. Elementy betonowe takie jak palisady, czy stopnie schodowe mogą służyć do budowy murków oporowych, ale można z nich też stworzyć wysokie kwietniki, a nawet wykorzystać do budowy ogrodowych ław.
Płytki tarasowe można stosować jako nawierzchnię tarasów wylewanych, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem są również tarasy wentylowane. W tym przypadku płyty tarasowe układa się na specjalnych wspornikach – całość konstrukcji jest lżejsza, łatwa w budowie i daje możliwość łatwego poprowadzenia instalacji pod nawierzchnią tarasu.
Elementy betonowe można również wykorzystać do budowy paleniska oraz wszystkich niezbędnych elementów wokół. Ciekawe możliwości aranżacyjne dają też elementy betonowe w postaci kostek – cegieł. Łatwo z nich układać wszelkiego rodzaju murki – np. okalające siedziska, ale też dekoracyjne filary, czy łuki. Również budowa schodów ogrodowych z elementów betonowych jest łatwa i szybka.
To tylko niektóre przykłady - wybór elementów betonowych jest tak duży, że w aranżacji ogrodu ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zdjęcia wykonano w ogrodzie pokazowym firmy Jadar w Grójcu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl