Astry chińskie - jak je uprawiać w ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Większość zna te kwiaty jako "astry", tymczasem ich oficjalna nazwa jest zupełnie inna. To gwiazdosze chińskie i z "prawdziwymi" są tylko spokrewnione.
Większość zna te kwiaty jako "astry", tymczasem ich oficjalna nazwa jest zupełnie inna. To gwiazdosze chińskie i z "prawdziwymi" są tylko spokrewnione. Tingeling - pixabay.com
Wśród jednorocznych roślin kwitnących, aster chiński (Callistephus chinensis) zajmuje miejsce wyjątkowe. Piszemy, jak go uprawiać.

Aster chiński jest nie tylko bardzo atrakcyjny i posiada ogromne bogactwo odmian, ale też kwitnie przez całe lato (od lipca do pierwszych przymrozków) i nadaje się zarówno na rabaty jak i do uprawy w pojemnikach.

Astry czy gwiazdosze?

Poszukując informacji na temat astrów chińskich możemy się jednak nieco zdziwić, gdyż gatunek tak naprawdę wcale nie należy już do rodzaju aster, a do rodzaju gwiazdosz i nosi miano gwiazdosz chiński. Nowa nazwa jak dotąd się wprawdzie nie przyjęła, ale warto o niej pamiętać, gdyż może być przydatna podczas poszukiwania bliższych informacji na temat rośliny

Astry chińskie - jak wyglądają i jakie mają odmiany?

Aster chiński jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Chin i w naszym kraju uprawiany jest jako roślina jednoroczna.  Roślina zwykle nie tworzy tak gęstych kęp jak astry bylinowe, gdyż wyrasta w pojedynczy, sztywny, słabo rozgałęziony pęd, pokryty licznymi, jajowatymi, mocno powcinanymi, miękkimi liśćmi. Na szycie pędu rozwija jeden, duży kwiat (złożony z barwnych kwiatów języczkowych i żółtych kwiatów rurkowych lub wyłącznie z kwiatów języczkowych), który w zależności od odmiany może być pojedynczy, pełny lub półpełny i mieć płatki szersze, języczkowe lub wąskie, igiełkowe.

Sprawdź: Jak uprawiać "prawdziwe" astry w ogrodzie

Ze względu na ogromne bogactwo odmianowe, astry zostały podzielone na kilka grup, co ułatwia ich identyfikację (m.in.: astry dachówkowe, igiełkowe, chryzantemowe, pomponowe, koronowe, piwoniowe).

W zależności od odmiany, osiąga wysokość od 20 do 100 cm i może mieć różne kolory kwiatów od białego, przez kremowy, łososiowy, różowy, czerwony, fioletowy i niebieski, a także dwubarwne (np. „Blue Moon”, „Hi-No-Maru”, „Ruckley Supreme”, „Belstead Supreme”, „Gusford Supreme”).

W naszym kraju astry chińskie uprawia się wyłącznie z rozsady lub z siewu wprost do gruntu.
W naszym kraju astry chińskie uprawia się wyłącznie z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. utroja0 Pixabay.com

Jakie wymagania mają astry chińskie

Planując uprawę astrów chińskich, musimy jednak pamiętać, że są to rośliny dość wymagające i na nieodpowiednim stanowisku będą źle rosnąć, słabo kwitnąć i chorować. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków zamiast pięknej ozdoby możemy mieć na rabacie grupę mało atrakcyjnych i nieciekawych roślin, które zamiast zdobić, będą szpecić nasz ogród (łatwo zapadają na choroby grzybowe takie jak mączniaki, plamistości i fuzarioza oraz choroby wirusowe, przez co szybko tracą walory ozdobne).

Jeśli jednak astry dostaną to, czego potrzebują, będą pięknie kwitły przez całe lato i staną się jednym z najatrakcyjniejszych elementów rabaty. Dlatego też należy zapewnić im ciepłe, osłonięte i słoneczne stanowisko uprawy oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę.

Ponieważ rośliny są dość żarłoczne, należy je systematycznie dokarmiać, ale wyłącznie nawozami mineralnymi lub kompostem, gdyż źle znoszą obornik (nie mogą być też uprawiane na stanowiskach w I roku po oborniku).

Astrów chińskich nie powinno się też sadzić na tym samym stanowisku w kolejnym roku, gdyż rośliny są podatne na choroby i łatwo padają ofiarą patogenów bytujących w glebie.

Astry chińskie z rozsady lub siewu

W naszym kraju astry chińskie uprawia się wyłącznie z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Samodzielna produkcja rozsady jest dość kłopotliwa, gdyż nasiona potrzebują do skiełkowania temp. ok. 15°C (wyższe temperatury spowalniają kiełkowanie, wysiew nasion do skrzynek w marcu/na początki kwietnia). Takie warunki trudno jest im zapewnić, jeśli nie dysponujemy chłodną werandą lub inspektem, dlatego wiosną lepiej kupić gotową rozsadę.

Nasiona można też wysiewać w kwietniu wprost do gruntu, jednak wtedy zakwitną później i mogą nie być tak dorodne, jak rośliny uprawiane z rozsady.

Te kolorowe kwiaty pięknie wyglądają na swobodnych, wiejskich rabatach.
Te kolorowe kwiaty pięknie wyglądają na swobodnych, wiejskich rabatach. LDJ_Media - pixabay.com

Astry chińskie w ogrodzie i na balkonie

Astry chińskie można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Na rabacie znakomicie komponują się z szałwią błyszczącą, niskimi liliowcami, jeżówkami, aksamitkami oraz niższymi daliami. Wyższe odmiany dobrze wyglądają z tyłu kompozycji, niższe natomiast z przodu rabaty lub jako kwitnąca obwódka.

Astry chińskie bardzo ładnie prezentują się też w jednogatunkowych grupach i doskonale nadają się na kwiat cięty, gdyż w wazonie utrzymują świeżość przez ponad dwa tygodnie. Obficie kwitnące i ładnie krzewiące się karłowe odmiany astrów, można też uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Astry potrzebują ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska uprawy oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę.
Astry potrzebują ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska uprawy oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę. AKuptsova Pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl