Katarzyna Laszczak
Redaktor online w Polska Press GrupiePortal i.pl
381 materiałów
Jako redaktorka pracuję od około 20 lat. Początkowo zajmowałam się głównie tematyką związaną z branżą budowlaną oraz wykończeniem wnętrz i te tematy zajmują mnie do dziś, natomiast od lat moją pasją – i obecnym głównym zakresem moich działań – jest wszystko, co wiąże się z uprawą i pielęgnacją roślin oraz prowadzeniem ogrodu.
Szczególnie bliska jest mi filozofia ogrodów naturalnych, takich, które są w zgodzie z miejscem, gdzie powstają i są częścią otaczającej przyrody. Ale to nie znaczy, że rośliny bardziej egzotyczne są mi obce. W naszych ogrodach i domach jest miejsce na przeróżne gatunki, które uwielbiam przedstawiać w serwisie regiodom.pl., np.:
- Najładniejsze i najłatwiejsze w uprawie krzewy kwitnące. Polecamy TOP 15 krzewów do ogrodu. Zobacz, co wybrać i co wystarczy im zapewnić
- Ten piękny krzew ozdobny nadaje się też do małego ogrodu. Gdzie i jak posadzić migdałek trójklapowy?
- Rośliny śródziemnomorskie, które spotkasz na wakacjach na południu Europy. Zobacz, jak wyglądają, jak się nazywają i czy urosną w Polsce
Zarówno uprawa, jak i poznawanie roślin dostarcza mi wiele radości – i staram się, aby przyjemności obcowania z roślinami, ich urodą i zaletami, doświadczali również Czytelnicy. Ciągle zgłębiam „tajemnice przyrody” i chętnie wyszukuję oraz dzielę się także mniej typowymi, a bardziej naturalnymi sposobami na pielęgnację roślin i prowadzenie ogrodu w możliwie łatwy oraz ekologiczny sposób. Jednocześnie zwracam uwagę na rzetelność materiałów i przestrzegam przed bezkrytycznym traktowaniem różnych porad, zgodnie z zasadą, że „diabeł tkwi w szczegółach”, np.:
- Naturalne sposoby na piękne kwiaty doniczkowe. Polecamy domowe nawozy i środki zwalczające szkodniki!
- Soda oczyszczona na mrówki, mszyce i choroby roślin. Łatwe przepisy na opryski z sody!
Staram się także dostarczać Czytelnikom praktycznej wiedzy na temat sezonowych prac i problemów oraz sposobów na otoczenie się roślinami również niewielkim nakładem kosztów, np.:
- Kalendarz prac ogrodniczych. Oto prace, które trzeba wykonać w kolejnych miesiącach
- Zimowanie pelargonii prostsze niż myślisz! Umieść je w papierowej torbie lub kartonie
- Zamiokulkas i jego rozmnażanie: jak mieć sadzonki za darmo?
Jak trafiłam do serwisu regiodom.pl?
W wydawnictwie Polska Press Grupa pracuję od 2013 roku. Początkowo koncentrowałam się na tematyce budowlanej i wnętrzarskiej, co wiązało się z wieloletnim doświadczeniem redaktorskim w tej dziedzinie. Kiedy dołączyłam do zespołu serwisu regiodom.pl, stało się jasne, że moja wiedza o roślinach i zamiłowanie do nich, właśnie tu mogą być w pełni wykorzystane, z pożytkiem dla Czytelników i satysfakcją dla mnie.
O mnie
Prywatnie, zgodnie z sentencją Cycerona, że „do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki”, uwielbiam czytać i zgłębiać wiedzę na przeróżne tematy, ale to też dla mnie najlepsza rozrywka. Pasjonuję się także archeologią (z czym wiąże się m.in. zainteresowanie historią roślin i ich wykorzystania przez człowieka oraz udomowienia). Uwielbiam podróżować tam, gdzie jest ciepło, a morze i góry spotykają się ze sobą, czyli przede wszystkim w region Morza Śródziemnego, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji.
Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez fotografowania, nie będzie szczególną niespodzianką, że główną bohaterką moich zdjęć jest przyroda.
Jagody goji z ogrodu, czyli jak uprawiać kolcowój
Jagody goji to azjatyckie owoce witalności i długowieczności. Można je mieć z własnego ogrodu, wystarczy zasadzić kolcowój chiński lub pospolity.
Koło barw w ogrodzie. Jak dobierać i łączyć kolory kwiatów
Rośliny mają kwiaty we wszystkich kolorach tęczy. Podpowiadamy, jak je łączyć, żeby rabaty wyglądały jak najbardziej efektownie.
Ogórecznik – jak uprawiać tę roślinę, jakie ma właściwości i jak ją wykorzystać
Ogórecznik lekarski to roślina ozdobna i lecznicza, która ma także zastosowanie kulinarne. Piszemy, jak ją uprawiać i wykorzystać.
Stonoga i prosionek. Co to za zwierzęta, czy są szkodnikami i jak się ich pozbyć
Te niewielkie zwierzęta często spotyka się w ogrodach, a niekiedy też w domach. Wyjaśniamy, czy stonogi i prosionki mogą nam zaszkodzić oraz czy trzeba się ich...
Werbena cytrynowa, czyli lippia trójlistna. Jak ją uprawiać i jak wykorzystać
Werbena cytrynowa, nazywana też lippią trójlistną, ma bardzo przyjemny zapach i smak, a także korzystne działanie na organizm. Podpowiadamy, jak uprawiać tę...
Cyprysik letni, czyli mietelnik. Co to za roślina i jak ją uprawiać w ogrodzie
Mietelnik, zwany też cyprysikiem letnim, wygląda bardzo ładnie i nie jest wymagający. Podpowiadamy, jak go uprawiać w ogrodzie.
Angelonia – co to za kwiat i jak go uprawiać w ogrodzie i na balkonie
Angelonie to bardzo ładne, letnie kwiaty, które można uprawiać na rabatach i balkonach. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba im zapewnić i jak o nie zadbać.
Nachyłek do ogrodu. Jaki wybrać i jak go uprawiać? Polecamy piękne i różne gatunki
Nachyłki to ładne i niezbyt wymagające kwiaty ogrodowe. Podpowiadamy, jak je uprawiać, jakie warunki im zapewnić i jakie są popularne gatunki nachyłków.
Podlewanie ogrodu bez błędów. Jak zużyć mało wody, a nawodnić rośliny
Podpowiadamy, jak podlewać ogród i o co zadbać, żeby rośliny miały odpowiednią ilość wody, a jednocześnie zużywać jak najmniej wody i podlewać rzadziej.
Aptenia sercolistna – jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie i na balkonie
Aptenia jest coraz bardziej popularną rośliną, ale rzadko znamy ją nazwy. Podpowiadamy, jak ją uprawiać, pielęgnować i co z nią zrobić zimą.