Koło barw w ogrodzie. Jak dobierać i łączyć kolory kwiatów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Efektowne rabaty można stworzyć na różne sposoby. Wiele zależy od zestawienia kolorów kwiatów.
Efektowne rabaty można stworzyć na różne sposoby. Wiele zależy od zestawienia kolorów kwiatów. Boudewijn Huysmans (unsplash.com)
Rośliny mają kwiaty we wszystkich kolorach tęczy. Podpowiadamy, jak je łączyć, żeby rabaty wyglądały jak najbardziej efektownie.

Rośliny kwitną na przeróżne kolory. Barwy kwiatów mają funkcję praktyczną - ma przede wszystkim przyciągać zapylające je owady. Warto jednak wiedzieć, że dla owadów kolory kwiatów wyglądają inaczej niż dla nas, np. pszczoły widzą w nadfiolecie, przez co niektórych barw nie widzą, inne postrzegają inaczej. Okazuje się, że to, co dla nas jest jednobarwnym płatkiem, może mieć wzory widoczne dla owadów.

Kwiaty do wyboru, do koloru

Kolorów, odcieni kwiatów, a także i ich kombinacji przybywa. Niektóre rośliny szczególnie łatwo same „mieszają” kolory, np. popularne orliki czy groch zwyczajny (badania właśnie nad dziedziczeniem i zmianami kolorów tego ostatniego, prowadzone już w połowie XIX wieku przez G. Mendla, przyczyniły się do zrozumienia podstaw genetyki). Oczywiście obecnie wiele kolorów i odcieni kwiatów to wynik pracy hodowlanej i otrzymywania nowych odmian. Dlatego mamy coraz większy wybór i ciekawsze możliwości tworzenia różnych kompozycji kwiatowych.

Wszystko to sprawia, że nasze ogrody oraz donice i balkonowe skrzynki mogą być pełne kolorów. Nie zawsze jednak osiągamy pożądany skutek, bo więcej nie znaczy lepiej. Oczywiście nie musimy też tworzyć szalenie kolorowych kompozycji, żeby rabata lub skrzynka balkonowa wyglądała pięknie. I choć kolory kwiatów możemy mieszać dowolnie, to warto poznać kilka zasad, które pomogą na dokonać świadomych wyborów i osiągnąć pożądany efekt. Przyda się do tego tzw. koło barw.

Co to jest koło barw

Koło barw to nic innego, jak kolory ułożone zgodnie z długością fali i przedstawione w kole. Mówiąc prościej – wygląda to jak kolista tęcza. Najczęściej przedstawia się sześć lub dwanaście kolorów, choć w rzeczywistości przechodzą one płynnie przez wszystkie odcienie.

  • Kolory występujące obok siebie na kole barw nazywa się kolorami pokrewnymi.
  • Kolory leżące naprzeciw siebie to kolory dopełniające (tworzą one najmocniejszy kontrast).

Wybierając odpowiednie rośliny można tworzyć kompozycje o przeróżnym charakterze. Ich wybór zależy tylko od tego, co nam się podoba i jaką rabatę chcemy mieć. Oto kilka możliwości.

 

Dzięki znajomości koła barw, łatwiej dobierać i zestawiać kolory, np. kwiatów.
Dzięki znajomości koła barw, łatwiej dobierać i zestawiać kolory, np. kwiatów. Jackelynelc (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

licencja CC BY-SA 4.0

Harmonijne kolory w ogrodzie

Jeśli chcemy uzyskać harmonijną kompozycję, powinniśmy sięgnąć po kolory i odcienie, które ze sobą sąsiadują. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jakie kolory się zdecydujemy, bo zupełnie inaczej będzie wyglądała rabata w odcieniach żółtego i pomarańczowego, a inaczej – niebieskiego i fioletu. Dodatkowo mamy do wyboru całą gamę odcieni i nasycenia koloru.

Harmonijne zestawienie kolorów kwiatów może wyglądać bardzo efektownie. Przykładem - intensywne czerwienie i pomarańcze plus żółty.
Harmonijne zestawienie kolorów kwiatów może wyglądać bardzo efektownie. Przykładem - intensywne czerwienie i pomarańcze plus żółty. Steinchen (pixabay.com)

Pomysł na rabatę: harmonijnie z akcentem

Jeśli zestawienia harmonijne wydają się zbyt monotonne, można je ożywić bardziej wyrazistym akcentem. W takiej kompozycji główną „masę” powinny stanowić rośliny o pokrewnych kolorach, ale można dosadzić kilka w kolorach, które leżą naprzeciw nich na kole barw. Na przykład żółto-pomarańczową rabatę najbardziej ożywi fioletowy akcent, czerwono-bordową – jasnożółty.

Niebiesko-fioletowa masa kwiatów z żółtymi i czerwonymi akcentami.
Niebiesko-fioletowa masa kwiatów z żółtymi i czerwonymi akcentami. JoydeepPal (unsplash.com)

Kontrastowa rabata

Jeśli zależy nam na osiągnięciu jeszcze bardziej dynamicznego wrażenia, postawmy na barwy dopełniające się w równych proporcjach. Wprawdzie nazywa się je dopełniającymi, ale to właśnie te barwy tworzą najmocniejszy kontrast, bo leżą na po przeciwnych stronach koła barw, np. pomarańczowy z niebieskim, czerwony z zielonym, fioletowy z żółtym.

Wyraziste zestawienie stworzą też trzy kolory. Żeby je dobrać, wyobraźmy sobie trójkąt równoramienny, którego wierzchołki łączą kolory. Do takich zestawień należy m.in. czerwony, niebieski i żółty. Można też wykorzystać odcienie i kolory pośrednie, jak na zdjęciu poniżej.

Przykład zestawienia trzech kontrastujących kolorów daje dobre efekty.
Przykład zestawienia trzech kontrastujących kolorów daje dobre efekty. Magdalena Kmita-Kulesza

Kolorowy miszmasz

Inną możliwością jest zupełne szaleństwo kolorów. Ale najlepsze efekty da szaleństwo kontrolowane. Żeby je stworzyć, wybierzmy kilka (najlepiej trzy lub pięć) kolorów lub odcieni zupełnie ze sobą niepowiązanych. Taka kompozycja będzie efektowna i bardzo kolorowa, a każda barwa będzie dobrze widoczna.

Kilka wyrazistych kolorów, które częściowo kontrastują ze sobą, częściowo uzupełniają się.
Kilka wyrazistych kolorów, które częściowo kontrastują ze sobą, częściowo uzupełniają się. Katarzyna Laszczak

Monochromatyczna kompozycja kwiatów

Monochromatyczne kompozycje to dość wysmakowana propozycja, dla tych, którym zbyt barwne zestawienia nie odpowiadają. W tej wersji decydujemy się tylko ma jeden kolor, ale za to w różnych odcieniach i nasyceniu.

Nawet odcienie jednego koloru, np. fioletu, dają wiele możliwości.
Nawet odcienie jednego koloru, np. fioletu, dają wiele możliwości. Hietaparta (pixabay.com)

5 rzeczy, o których warto pamiętać, zestawiając kolory w ogrodzie i na balkonie

  • Komponując kolory w ogrodzie, pamiętajmy o roli zieleni. Choć mało jest kwiatów w tym kolorze, jest to barwa wszechobecna. Jednocześnie ma sporo odcieni. Tę grę odcieni warto wykorzystać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dzięki zielonemu tłu, czerwone kwiaty zawsze będą najbardziej wyraziste i będą mocnym akcentem. Znacznie subtelniej będą prezentować się niebieskie.
  • Inną kwestią jest dobór liczby roślin. Pamiętajmy, że sadzenie po jednej roślinie na rabacie nie da spektakularnych efektów. Zawsze lepiej je sadzić po co najmniej 2-3 danego gatunku (lub koloru). Mowa tu o roślinach typowo rabatowych (bylinach, roślinach jednorocznych).
  • W ogrodowej „grze w kolory” warto wykorzystać wszystkie rośliny. Uwzględnijmy też kwitnące krzewy, ale także byliny i inne rośliny o kolorowych liściach. Pamiętajmy, że ogród żyje i zmienia się. Nasadzenia możemy uzupełniać i zmieniać.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl