Cyprysik letni, czyli mietelnik. Co to za roślina i jak ją uprawiać w ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mietelniki do złudzenia przypominają krzewy. Dobrze rosną w trudnych warunkach - w słońcu i na niekoniecznie żyznej ziemi.
Mietelniki do złudzenia przypominają krzewy. Dobrze rosną w trudnych warunkach - w słońcu i na niekoniecznie żyznej ziemi. Shanghaistoneman (pixabay.com)
Mietelnik, zwany też cyprysikiem letnim, wygląda bardzo ładnie i nie jest wymagający. Podpowiadamy, jak go uprawiać w ogrodzie.

Mietelnik żakula bywa też nazywany cyprysem lub cyprysikiem letnim. A wszystko przez to, że z wyglądu przypomina niewielki iglak o regularnym pokroju. Jest jednak jednoroczną rośliną zielną, a nie krzewem i ma liście, a nie igły. Można go też spotkać pod hasłem „płonąca trawa”, jednak trawą mietelnik również nie jest.

Mietelnik żakula ma też kilka nazw botanicznych – warto zwrócić na to uwagę, szukając dodatkowych informacji o te roślinie lub np. jej nasion. Najczęściej występuje jako Kolchia scoparia, choć poprawna, aktualna nazwa to Brassia scoparia.

Mietelnik, czyli prawie jak cyprys

Mietelnik ma krzaczasty pokrój. Jest on regularny, jajowaty lub wrzecionowaty – i rzeczywiście w zarysie przypomina niewielki cyprys. Tym bardziej, że niezbyt długie, wąskie i gęste liście mietelnika, mogą kojarzyć się z igłami. Liście i pędy są pokryte delikatnymi, srebrzystymi włoskami. Kwiaty mietelników są bardzo niepozorne i nie mają walorów ozdobnych. Te rośliny, w zależności od warunków, dorastają do 30-150 cm wysokości.

Mietelniki rosną dość szybko i są ładne przez cały sezon. Od wiosny do lata mają soczysto zielone liście. Jednak wyjątkowo atrakcyjnie mietelniki wyglądają jesienią. Przebarwiają się wtedy na intensywnie czerwono-bordowy kolor. Warto zwrócić uwagę na odmianę Trichophylla (Kolchia scoparia var. Trichophylla, co dosłownie znaczy „włosolistna”). Ma ona drobniejsze i węższe liście, ale przebarwia się wyjątkowo intensywnie i pięknie.

Jednak, żeby się cieszyć kolorowymi mietelnikami, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki.

Jak uprawiać mietelniki w ogrodzie

Mietelniki to rośliny o minimalnych wymaganiach. Poradzą sobie niemal w każdych warunkach, ale jeśli chcemy, żeby były naprawdę ładne, a jesienią kolorowe, trzeba im co nieco zapewnić. Do podstawowych wymagań cyprysików letnich należy słoneczne miejsce. Mogą też rosnąć w półcieniu, ale wtedy nie nabiorą kolorów.

Mietelniki muszą też mieć przepuszczalną ziemię. Najlepiej, żeby była w miarę żyzna i próchnicza, np. przemieszana z kompostem. Preferują podłoże wapienne (zasadowe), odczyn może też być obojętny, a w najgorszym wypadku – tylko lekko kwaśny. Nie warto ich sadzić na ziemiach ciężkich, mokrych oraz kwaśnych.

Cyprysiki letnie doskonale radzą sobie z suszą, a to dzięki bardzo długim palowym korzeniom, które tworzą. Jednak jeśli zależy nam okazałych i barwnych roślinach, w czasie suszy warto je podlewać, tak żeby podłoże było wilgotne. Ze względu na długie korzenie nie zaleca się przesadzania tych roślin.

Mietelniki są odporne na zanieczyszczenie i zasolenie gleby – doskonale radzą sobie w miastach.

Przycinanie cyprysika letniego

Cyprysiki letnie można przycinać, nawet kilka razy w roku. Ten zabieg wprawdzie nie jest konieczny, ale pozwala uformować jeszcze bardziej regularny i gęsty „krzaczek”. Dodatkowo ogranicza rozsiewanie się nasion.

Problemy z mietelnikami

Mietelniki wytwarzają bardzo dużą ilość nasion i często rozsiewają się same. Wprawdzie zdolność do kiełkowania zachowują dość krótko (około roku), jednak to w zupełności wystarcza, by roślina się rozsiała. Za zwróćmy uwagę na datę ważności, kupując nasiona mietelnika. Rozsiewanie się nasion można ograniczyć przez wspomniane cięcie. Jesienią usuńmy rośliny z rabat (mietelniki są jednoroczne) i nie dawajmy ich na kompost.

Mietelniki wyglądają w ogrodzie pięknie przez cały sezon.
Mietelniki wyglądają w ogrodzie pięknie przez cały sezon. Shanghaistoneman (pixabay.com)

Rozmnażanie cyprysików letnich

Jeśli chcemy mieć mietelniki w ogrodzie, wystarczy je posiać w kwietniu-maju do gruntu. Zbyt gęsto rosnące należy przerwać. Cyprysik letni można też wysiać na rozsady. Robi się to w marcu. Kiedy mają po co najmniej dwa liście właściwe, siewki należy przepikować. Można je sadzić po 2-3. Do gruntu sadzi się je po połowie maja. Pamiętajmy, żeby młode rośliny przesadzać z jak największą bryłą ziemi, bo od początku tworzą spore korzenie. Do robienia rozsad bardzo dobrze nadają się doniczki torfowe, z których nie trzeba wyjmować roślin.

Jak wykorzystać mietelniki w ogrodzie

Cyprysiki letnie świetnie nadają się do tworzenia niezbyt wysokich, sezonowych żywopłotów. Choć są jednoroczne, ich zaletą jest to, że urosną w miejscach, które nie odpowiadają wielu roślinom (słońce i nawet piaszczysta ziemia) i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Dobrze też wyglądają na rabatach, z kwiatami o podobnych wymaganiach (tu znajdziesz rośliny, które lubią zasadową ziemię). Można je także sadzić w wysokich donicach na balkonach i tarasach.

Nasiona mietelnika, czyli tonburi

Mietelniki pochodzą z południowo-wschodniej Europy i Azji. I to właśnie w Azji ich nasiona są cenionym „delikatesem”. W Japonii są nazywane ziemnym lub polnym kawiorem. Nasiona przed spożyciem są odpowiednio przygotowywane (suszone, moczone i gotowane). Nasiona mietelnika ą także wykorzystywane w medycynie chińskiej.

Miotła z mietelnika

Nazwa mietelnik nie jest przypadkowa. Tradycyjnie wyschniętych roślin używano jako mioteł. W Polsce w ten sam sposób wykorzystywano żarnowiec miotlasty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl