Dlaczego mieczyki nie kwitną. Problemy i błędy w uprawie gladioli

Katarzyna Józefowicz
W uprawie mieczyków można popełnić kilka błędów, w efekcie których nasze gladiole nie zakwitną. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.
W uprawie mieczyków można popełnić kilka błędów, w efekcie których nasze gladiole nie zakwitną. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Couleur - pixabay.com
Zdarza się, że mieczyki nie kwitną. Wyjaśniamy możliwe przyczyny i podpowiadamy, jakich błędów unikać, uprawiając gladiole.

Gladiole nazywane też mieczykami to jedne z piękniejszych kwiatów lata. Ich strzeliste, sztywne, wysokie kwiatostany (1-1,5 m) górują nad rabatą i zachwycają wspaniałymi kwiatami w atrakcyjnych kolorach. Sprawdzają się jako górne piętro rabaty, ale są też doskonałe na kwiat cięty.

Niższe odmiany dobrze wyglądają posadzone w grupach lub w kompozycjach z innymi roślinami. W ogrodach najczęściej uprawianym gatunkiem mieczyka jest mieczyk ogrodowy, którego wyszukane, barwne kwiaty, zebrane na sztywnej, wysokiej łodydze w kłosowaty kwiatostan osiągają nawet 10-12 cm średnicy. Jeśli jednak chcemy się ich doczekać, o roślinę musimy odpowiednio zadbać i poznać jej zwyczaje.

Jakie warunki trzeba zapewnić mieczykom

Mieczyki to przybysze z gorącej Afryki, dlatego należy zapewnić im dużo ciepła i słońca. Potrzebują też bardzo żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża oraz zacisznego stanowiska. Co roku muszą być także wykopywane przed zimą, gdyż nie znoszą niskich temperatur. Dobrze pielęgnowane kwitną od lipca do września, ale czasem w ogóle nie wydają kwiatów, a my zastanawiamy się dlaczego. Otóż przyczyn takiej sytuacji może być kilka.

Zwróć uwagę na wiek cebulek mieczyków

Jeśli gladiole tworzą ładne, zdrowe, zielone liście, ale nie rozwijają kwiatów, to pewnie dlatego, że ich bulwy są jeszcze zbyt młode. Bulwy mateczne posadzone wiosną stopniowo zamierają, rozwijając dużą bulwę zastępczą oraz małe bulwki przybyszowe.

Jeśli skuszeni niską ceną kupimy je w sklepie lub gdy sami posadzimy bulwki pozyskane z własnych roślin, przez rok lub dwa nie doczekamy się z nich kwiatów, gdyż bulwki muszą najpierw podrosnąć i nabrać sił, aby zakwitnąć.

Warto wiedzieć, że mieczyki nie wytwarzają ani typowych cebul, ani bulw, tylko bulwocebule, które łączą cechy obydwu.
Warto wiedzieć, że mieczyki nie wytwarzają ani typowych cebul, ani bulw, tylko bulwocebule, które łączą cechy obydwu. Zoosnow - pixabay.com

Zetnij kwiaty gladioli

Kolejny powód braku kwiatów to zmęczenie bulwy. Latem kwiaty mieczyków powinny być ścinane do wazonu lub usuwane po przekwitaniu, w przeciwnym razie roślina zawiąże nasiona, co będzie dla niej takim obciążeniem, że nie zdąży zgromadzić dostatecznie dużo substancji odżywczych na kolejny rok, a nawet na przetrwanie zimy.

Pamiętaj o wykopaniu bulw mieczyków

Kolejna ważna sprawa to wykopywanie bulw na zimę. Rośliny są wrażliwe na mrozy, dlatego po kwitnieniu trzeba wykopać ich bulwy, wysuszyć w przewiewnym miejscu, oczyścić z resztek pędów oraz liści, usunąć bulwki przybyszowe (przechowuje się je w papierowych torebkach) i przechować do wiosny w ażurowych skrzynkach w suchym, chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-8°C).

Kiedy wykopywać mieczyki

Bardzo ważną sprawą jest też termin ich wykopania, który powinien wynosić od 3 do 4 tygodni po kwitnieniu. Bulwy pozostawione w ziemi zbyt długo lub wstawione do przechowalni bez wcześniejszego wysuszenia, łatwo zapadają na choroby grzybowe, słabną i nie zakwitają w kolejnym roku lub nawet nie przetrzymują zimy.

Kiedy sadzić gladiole

Kolejna sprawa to sadzenie bulw. Odpowiedni termin to przełom kwietnia i maja, jeśli jednak temperatury są w tym czasie za niskie, cebulki mogą przemarznąć, dlatego z ich sadzaniem powinniśmy poczekać nawet do połowy maja. Wprawdzie później posadzone bulwy później zakwitną, ale nie zostaną zniszczone przez wiosenne przymrozki.

Kwitnące mieczyki wyglądają wspaniale, nawet jeśli mamy ich kilka, a nie cały łan.
Kwitnące mieczyki wyglądają wspaniale, nawet jeśli mamy ich kilka, a nie cały łan. Dustinthewind - pixabay.com

Jak głęboko sadzić mieczyki i o czym jeszcze pamiętać

Przed sadzeniem warto też zabezpieczyć bulwy środkiem grzybobójczym, dzięki czemu nie zapadną na choroby grzybowe. Należy też odpowiednio głęboko je posadzić, umieszczając w podłożu na głębokości równej 3-krotnej wysokości bulwy. Rośliny posadzone zbyt płytko, mogą przewracać pod ciężarem kwiatów, natomiast posadzone za głęboko, mogą mieć problemy z kiełkowaniem i kwitnieniem.

Nie sadź mieczyków w tym samym miejscu

Gladioli nie należy też sadzić rok po roku w tym samym miejscu. Po pierwsze dlatego, że w ziemi mogą pozostać wspólne dla całego rodzaju patogeny chorobotwórcze, a po drugie dlatego, że gleba może być już pozbawiona substancji odżywczych, pobranych przez rośliny w poprzednim roku (przerwa w uprawie to ok. 3-4 lata).

Dlaczego mieczyki nie kwitną – inne powody

Przyczyną braku kwiatów może być też:

  • susza - w okresach bezdeszczowych rośliny wymagają nawadniania,
  • zalanie - bulwy w mokrej glebie gniją,
  • niewłaściwe cięcie - pozbawienie rośliny zbyt dużej ilości liści przy wycinaniu kwiatów,
  • jałowa gleba - podłoże musi być bardzo żyzne, bo rośliny są żarłoczne (przed posadzeniem mieczyków ziemię warto wymieszać z kompostem. potem można zastosować nawóz do roślin kwitnących lub cebulowych),
  • zbyt wysoka temperatura przechowywania - rośliny do zawiązania pąków kwiatowych potrzebują okresu schłodzenia.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl