Dlaczego hortensje nie kwitną? 8 najczęstszych przyczyn

Katarzyna Józefowicz
Hortensje mają przepiękne kwiatostany. Zdarza się jednak, że nie zawsze kwitną. Powody mogą być różne - w zależności od gatunku.
Hortensje mają przepiękne kwiatostany. Zdarza się jednak, że nie zawsze kwitną. Powody mogą być różne - w zależności od gatunku. JACLOU-DL - pixabay.com
Hortensje uprawiamy dla ich wspaniałych kwiatów. Jednak zdarza się, że hortensje nie kwitną. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny i co robić, żeby naprawić sytuację.

Hortensje to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów ozdobnych. Ich okazałe kwiatostany, kuliste i barwne u hortensji bukietowych oraz stożkowe i kremowe lub różowe u hortensji bukietowych to wspaniała ozdoba letnich i jesiennych rabat. Trudno się więc dziwić, że kiedy hortensje nie kwitną, czujemy się bardzo rozczarowani i zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje.

Hortensje ogrodowe mają kuliste kwiatostany o różnych kolorach kwiatów (łącznie z białym). Hortensje bukietowe mają kwiatostany stożkowate, najczęściej
Hortensje ogrodowe mają kuliste kwiatostany o różnych kolorach kwiatów (łącznie z białym). Hortensje bukietowe mają kwiatostany stożkowate, najczęściej białe, kremowe, w odcieniach różu.

Dlaczego nie kwitnie HORTENSJA OGRODOWA

Bardziej delikatnym i kapryśnym gatunkiem jest hortensja ogrodowa. Roślina jest wrażliwa na suszę, mróz i wiosenne przymrozki, a do tego zawiązuje pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych (w drugiej połowie lata), dlatego z jej kwitnieniem mogą być spore problemy.

Przemarznięcie pąków

Najczęstszą przyczyną braku kwiatów jest przemarzniecie pąków kwiatowych zimą lub w czasie wiosennych bądź jesiennych przymrozków.

Problem możemy rozwiązać, osłaniając cały krzew na zimę ciepłą włókniną lub słomianym chochołem oraz obsypując jego podstawę 20-30 cm kopczykiem torfu lub kory.

Rośliny zabezpieczamy już jesienią, po pierwszych, lekkich przymrozkach, gdyż tworzące się na szczytach pędów pąki kwiatowe, są bardzo wrażliwe na chłód i mogą zostać zniszczone już jesienią. Okrycie należy zdjąć wczesną wiosną, ale jeśli tylko prognozy pogody ostrzegają przed przymrozkami, roślinę należy ponownie osłonić, uważając, aby nie uszkodzić przy tym jej delikatnych pąków.

Błędy w przycinaniu hortensji ogrodowej

Kolejnym częstym powodem braku kwiatów u hortensji ogrodowej jest złe cięcie. Roślina tworzy pąki kwiatowe na zeszłorocznych pędach, jeśli więc przytniemy krzew wiosną, pozbawimy go pąków, a co za tym idzie również kwiatów.

Podobnie stanie się też wtedy, gdy jesienią postanowimy zasuszyć w wazonie kwiatostany hortensji i zetniemy je wraz z częścią pędu, usuwając przy okazji utworzone na przyszły rok pąki kwiatowe (kwiatostan ścina się u nasady).

Zbyt głęboki cień

Pewnym problemem dla hortensji ogrodowej może być też stanowisko. Roślina z natury nie lubi miejsc słonecznych i preferuje półcień, jeśli jednak zostanie posadzona w zbyt dużym cieniu, może mieć problemy z zawiązaniem pąków kwiatowych.

Za mało wody

Krzew bardzo źle znosi też suszę, dlatego jeśli lato jest suche i gorące, bez systematycznego podlewania będzie słabo się rozwijać, jej liście zaczną więdnąć, a pąki kwiatowe zaschną lub wcale się nie zawiążą. Warto wiedzieć, że botaniczna nazwa hortensji Hydrangea oznacza „naczynie na wodę”. I rzeczywiście wszystkie hortensje bardzo źle znoszą suszę.

Brak nawożenia

Hortensja ogrodowa kwitnie długo i obficie, dlatego potrzebuje sporej ilości składników odżywczych. Jeśli w glebie ich zabraknie, a my nie dostarczymy roślinie pokarmu w postaci nawozu, krzew mocno się osłabi i w kolejnym roku może kwitnąć słabo lub wcale.

Zły odczyn ziemi

Trzeba też zadbać o odpowiedni odczyn ziemi – hortensje lubią lekko kwaśną. Z ziemi zasadowej nie mogą skutecznie pobierać składników mineralnych i zaczynają chorować – np. na chlorozę, co osłabia roślinę i nie sprzyja kwitnieniu. Zapobiegnie temu zastosowanie kwaśnego torfu oraz nawozu dla hortensji.

Choroby i szkodniki

Zły wpływ na kwitnienie hortensji ogrodowej mogą mieć też choroby i szkodniki. Jeśli silnie opanują roślinę, a my w porę nie zareagujemy, w kolejnym sezonie hortensja również może nie zakwitnąć.

Jeśli liście hortensji tracą kolor (nerwy pozostają zielone), to świadczy o niedostatku składników mineralnych. Może to wynikać z braku nawożenia lub
Jeśli liście hortensji tracą kolor (nerwy pozostają zielone), to świadczy o niedostatku składników mineralnych. Może to wynikać z braku nawożenia lub zbyt zasadowego odczynu ziemi. Glacik56 - pixabay.com

HORTENSJA BUKIETOWA – pamiętaj o przycinaniu!

Znacznie mniej problemów będziemy mieć z kwitnieniem hortensji bukietowej, która jest bardziej wytrzymała i mniej zawodna od swojej kuzynki, a do tego kwitnie na pędach tegorocznych.

Hortensja bukietowa rośnie szybko i silnie, rozwijając pąki kwiatowe na pędach wyrosłych w danym roku. Dzięki temu nie ma ryzyka przemarznięcia pąków zimą (roślina zwykle nie wymaga nawet zimowego okrycia, a jedynie kopczykowania podstawy pędów), a uszkodzenia przez wiosenne przymrozki są rzadkie.

Nie trzeba się też martwić, jeśli część pędów zimą zostanie uszkodzona, gdyż wczesną wiosną (marzec/kwiecień) i tak musimy je mocno przyciąć, jeśli krzew ma bujnie i obficie kwitnąć. Młodym roślinom skraca się wszystkie pędy o ok. ½ lub przycinana je na wys. ok. 20 cm nad ziemią, u starszych roślin skraca się mocne pędy o 2/3 długości lub nad 3-4 pąkiem.

Dlaczego HORTENSJA BUKIETOWA nie kwitnie

Mimo iż hortensja bukietowa jest bardziej wytrzymała i mniej zawodna od swojej kuzynki, może się zdarzyć, że ona także nie zakwitnie. W jej przypadku powodem braku kwiatów może być:

  • brak corocznego, wiosennego cięcia (po kilku latach krzew brzydko się zagęszcza i tworzy mniejsze kwiaty lub nie kwitnie wcale),
  • zbyt ciemne stanowisko,
  • susza,
  • choroby lub szkodniki (m.in. szara pleśń i mączniak oraz mszyce i przędziorki),
  • słabe podłoże (za mało składników odżywczych w glebie i brak nawożenia).

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl