Drastyczne skoki temperatur szkodzą roślinom w ogrodzie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Duże wahania temperatur, jakie zdarzają się m.in. pod koniec zimy mogą zaszkodzić roślinom. W tym czasie w ciągu dnia słońce już mocno przygrzewa, ale nocą temperatura spada znacznie poniżej zera.
Duże wahania temperatur, jakie zdarzają się m.in. pod koniec zimy mogą zaszkodzić roślinom. W tym czasie w ciągu dnia słońce już mocno przygrzewa, ale nocą temperatura spada znacznie poniżej zera. Nile - pixabay.com
Im bardziej ozdobna roślin, tym mniej jest odporna na mróz i wahania temperatury. Gdy w dzień jest kilka stopni Celsjusza na plusie, a nocą termometry wskazują kilkanaście stopni, ale poniżej zera, nie tylko my odczuwamy te zmiany. Rośliny – także. Piszemy, jak one reagują na wysokie zimowe skoki temperatur.

Jak mawiają ogrodnicy: grunt to wiedzieć, czy roślina jest mrozoodporna. – Do odpornych na mróz zaliczamy m.in. klony, dęby, cisy, pięciorniki, tawuły japońskie – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Te, którym mróz może zaszkodzić, to np. te pochodzące z Dalekiego Wschodu, cedry, cyprysy, kaliny czy laurowiśnie.

Rośliny już budzą się do życia

– Nie tylko sam mróz szkodzi roślinom, ale też drastyczne skoki temperatur. Gdy zimą temperatura i w nocy, i w dzień, jest dodatnia, tak samo zagraża roślinom – podkreśla Mikietyński. – To dlatego, że roślina zaczyna budzić się do życia. Soki zaczynają krążyć w roślinie. To one sprawiają, że pojawiają się pąki na krzewach i drzewach. Już w grudniu było widać pierwsze oznaki wiosny. Kwitły pierwiosnki i nagietki – dodaje ogrodnik. – Kalina wonna miała pąki kwiatowe, a leszczyna i lipa – pąki liściowe.

Niekorzystne dla roślin ogrodowych różnice temperatur

Gdy przyjdzie mróz, może zniszczyć wszystko to, co dopiero budzi się do życia. Tak dzieje się zwłaszcza wtedy, gdy w dzień temperatura wynosi kilka stopni na plusie, a nocą przychodzi mróz albo wówczas, gdy w dzień jest minimalnie poniżej zera, a w nocy jest przynajmniej kilkanaście kresek poniżej zera.

Nie tylko taka sytuacja jest groźna. – Ujemne temperatury też negatywnie oddziałują na rośliny – podkreśla nasz rozmówca. – To dlatego, że woda po zamarznięciu zwiększa swoją objętość. To natomiast prowadzi do uszkodzenia wewnętrznych komórek, a w rezultacie do uszkodzenia poszczególnych części rośliny. Uszkodzone zostają np. pnie, pąki kwiatowe i liściowe.

Jak zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez mróz

Niektóre defekty roślin można zauważyć dopiero wiosną. – Jeśli widać brązowe liście czy łodygi, powinno się je przyciąć. Należy to zrobić nad pierwszym zdrowym oczkiem – tłumaczy Jarosław Mikietyński.
Inne metody też są skuteczne i można je zastosować wcześniej. – Z reguły bielenie pni drzew wykonuje się najwcześniej pod koniec stycznia, ale aby zapobiec skutkom działania mrozu, można teraz to zrobić – wyjaśnia nasz ekspert. – Biały kolor odbija promienie słoneczne, co powoduje, że pnie krzewów czy drzew tak szybko się nie nagrzewają. Bielenie jest skuteczne, o ile nie pojawiły się mikropęknięcia i pęknięcia._ _Gdy te są już widoczne, warto potraktować roślinę wapnem albo środkiem przeciwgrzybicznym – uważa Mikietyński.

Ogrodnicy chronią też rośliny przed mrozem, okrywając je agrowłókniną. – Słomiane okrycie to znacznie starszy, ale równie dobry sposób. Taki chochoł uchroni też rośliny przed szkodnikami-gryzoniami[/i] – mówi nasz ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl