Kiedy i jak bielić drzewa owocowe? Nie czekaj z tym do lutego! Sprawdź, dlaczego bieli się drzewa oraz jak i czym to zrobić

Monika Jabłońska
Bielenie pni drzew owocowych zapobiega pękaniu kory – i w konsekwencji – chorobom i osłabieniu drzew.
Bielenie pni drzew owocowych zapobiega pękaniu kory – i w konsekwencji – chorobom i osłabieniu drzew. Katarzyna Laszczak
Bielenie drzew owocowych zapobiega pękaniu kory na skutek zmian temperatury. Dlatego trzeba to zrobić w odpowiednim terminie, zanim będzie za późno. Podpowiadamy, kiedy pobielić pnie i grubsze konary drzew oraz czego użyć.

Spis treści

Wbrew powszechnemu mniemaniu, bielenie pni drzew owocowych nie zabezpiecza drzewek przed szkodnikami ani nie jest wykonywane ze względów estetycznych. Wapno nie spali szkodników wspinających się po pniach i nie zniszczy zarodników grzybów, choć trzeba przyznać, że drzewka wyglądają niezwykle malowniczo z białymi pniami. Malowanie kory wapnem jest zabiegiem, który ma zabezpieczać drzewka na zimę - można zrobić to już jesienią, ale bielenie drzew powinno być wykonane już w grudniu lub na początku stycznia. Jeśli zima jest łagodna, zabieg ten można wykonać nieco później, ale przed lutym.

Dlaczego bieli się drzewa

W drugiej połowie zimy kora na pniach i grubych gałęziach drzew owocowych często pęka. Przyczyną jest silne nagrzewanie pni w ciągu dnia pod wpływem promieni słonecznych. Drzewo nie ma już w tym czasie liści i słońce swobodnie operuje na korze. Podwyższona temperatura powoduje obudzenie komórek i pobudza krążenie soków. Nocą temperatura spada poniżej zera i „rozbudzona” warstwa podkorowa drzewa przemarza. Powstają podłużne pęknięcia. Aby do tego nie dopuścić, drzewka należy pomalować wapnem. Pobielona kora nagrzewa się w niewielkim stopniu, co zapobiega powstawaniu ran. Najbardziej narażone na pękanie kory pod wpływem zmian temperatury są jabłonie, śliwy, czereśnie, grusze i wiśnie.

Bielenie pni drzew owocowych zapobiega pękaniu kory – i w konsekwencji – chorobom i osłabieniu drzew.
Bielenie pni drzew owocowych zapobiega pękaniu kory – i w konsekwencji – chorobom i osłabieniu drzew. Katarzyna Laszczak

Jak bielić drzewa owocowe?

Pnie i konary należy bielić za pomocą dużego, okrągłego pędzla z miękkim włosem. Do miejsc z dużą ilością nierówności i spękań kory warto używać tzw. ławkowca. Do malowania używa się roztworu otrzymanego z rozpuszczenia 2 kg wapna palonego w 10 l wody. Do takiej „farby” warto dosypać rozdrobnionej gliny lub dolać krochmalu z mąki ziemniaczanej, co zapobiegnie zmyciu przez deszcz warstwy zabezpieczającej drzewka.

Szorstką korę dobrze jest malować w okularach ochronnych. Gdy ich nie posiadamy, trzeba zachowywać dużą ostrożność, by pryskające spod pędzla krople wapna nie wpadły do oczu. Jeśli tak się jednak zdarzy, oko trzeba natychmiast przemyć dużą ilością letniej wody, gdyż wapno jest substancją drażniącą.

Dowiedz się: Jak i do czego stosować wapno ogrodnicze

Biały papier zamiast wapna

Zwróćmy uwagę na to, żeby warstwa wapna została na pniach i konarach do końca marca. Jeżeli deszcz zmyje zabezpieczającą warstwę, zabieg trzeba powtarzać. Dlatego coraz częściej bielenie drzew zastępuje się owijając pnie i grube konary białym papierem. Oprócz tego, że jest „deszczoodporna”, ta metoda ma również tę zaletę, iż chroni korę nie tylko przed nadmiernymi wahaniami temperatury, a również przed zającami i dzikimi królikami, które, wygłodzone, na przedwiośniu często ogryzają pnie, zwłaszcza młodych drzewek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl