Fuksja, czyli ułanka. Jak ją uprawiać w ogrodzie i na balkonie

Ewa Brodowska
Fuksje, czyli ułanki mają kwiaty w pięknych kolorach. Kwitną długo i świetnie nadają się do półcienia.
Fuksje, czyli ułanki mają kwiaty w pięknych kolorach. Kwitną długo i świetnie nadają się do półcienia. Katarzyna Laszczak
Fuksja, zwana ułanką ma piękne, dwubarwne kwiaty, o wyrazistych kolorach. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach i tarasach.

Fuksja zwana również ułanką, jest rośliną wiesiołkowatą, pochodzącą z Afryki oraz Azji Wschodniej. W Polsce stosuje się ją głównie do dekoracji balkonów, ogrodów oraz mieszkań. Fuksja ma wiele odmian gatunkowych, różniących się między sobą pokrojem pędów, wielkością oraz ubarwieniem. Jej kwiaty mogą przyjmować wiele różnorodnych odcieni – od purpury, przez błękit, aż po biel.

Zobacz zdjęcia

Fuksja - popularne odmiany

W naturze fuksja występuje w przynajmniej kilkuset odmianach, jednak większość z nich nie ma swojej nazwy rodzajowej. Powszechną popularnością cieszy się około 50 odmian, które można podzielić na:

  • Fuksje kaskadowe – to wielokolorowe rośliny o półpełnym kwiecie, dobrze prezentujące się przez cały sezon letni i kwitnące aż do okresu jesiennego. Najlepiej nadają się do wiszących pojemników.

  • Fuksje wielokwiatowe – mają najbardziej okazały kwiatostan, doskonale nadając się do dekoracji ogrodów oraz mieszkań. Niektóre odmiany wielokwiatowych fuksji o wzniesionych pędach nadają się do formowania drzewek ozdobnych.

  • Fuksje gazonowe – charakteryzują się dużym przyrostem pędów, przeważnie mają pojedyncze kwiaty o różnorodnym ubarwieniu. Ich największą zaletą jest długi okres kwitnienia.

Fuksja - uprawa i pielęgnacja

Fuksje są roślinami delikatnymi, wymagają żyznej i wilgotnej gleby. W okresie wegetacyjnym należy nawozić je raz na tydzień, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi. Mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do opadania kwiatostanu, dlatego rośliny te najlepiej umieszczać w miejscach lekko zacienionych. Powinny też być osłonięte przed nadmiernymi podmuchami wiatru.

W okresie silnych upałów fuksje mogą wymagać przynajmniej dwukrotnego podlewania w czasie doby. Pamiętajmy jednak, żeby fuksji (oraz innych roślin) nie nawadniać w godzinach najsilniejszego operowania słońca, bo doprowadzi to do uszkodzenia struktury pędów. Najlepiej nawadniać rośliny rano i wieczorem, kierując strumień wody bezpośrednio na podłoże.

Jak przezimować fuksje

Niestety w ogrodzie ani na balkonie fuksja nie przetrwa zimy, ale można ją przez ten okres przechować. W październiku należy przenieść fuksje w miejsce zimowania. Te, które rosły w glebie, przesadza się do doniczek. Wszystkie pędy przycina się, aby uniknąć zaatakowania rośliny przez szkodniki. Nawadnianie powinno zostać ograniczone, a w przypadku wilgotnych miejsc przechowywania, możemy zrezygnować z niego całkowicie. Zaleca się jednak systematyczną kontrolę stanu wilgotności podłoża.

W drugiej dekadzie marca należy dokonać wiosennego przycinania pędów, co korzystnie wpłynie na późniejsze zagęszczenie rośliny. W tym samym okresie można przesadzać fuksje do większych donic, zaczynamy je również regularnie podlewać. Wraz z nastaniem letnich dni fuksje wynosimy na zewnątrz. Można pozostawić je w donicach lub wkopać do gruntu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl