Hortensje - co robić, żeby dobrze kwitły i jak zmienić ich kolor

Katarzyna Józefowicz
Hortensje ogrodowe i bukietowe kwitną przepięknie i długo. Odmiana ogrodowa ma też pewną zadziwiającą cechę - można zmienić kolor jej kwiatów.
Hortensje ogrodowe i bukietowe kwitną przepięknie i długo. Odmiana ogrodowa ma też pewną zadziwiającą cechę - można zmienić kolor jej kwiatów. Stux - pixabay.com
Hortensje mają piękne kwiaty w kilku kolorach. Wiecie, że ich kolor można zmienić? Podpowiadamy jak to zrobić, i jak sprawić, żeby hortensje naprawdę pięknie kwitły.

Hortensje to jedne z najpiękniejszych i najbardziej ozdobnych krzewów ogrodowych. Ich okazałe i efektowne kwiaty, w zależności od gatunku i odmiany mogą zdobić ogród od wczesnego lata (czerwiec) aż do późnej jesieni (październik-listopad). Do najbardziej popularnych i najchętniej uprawianych hortensji należą hortensje bukietowe i ogrodowe, przy czym łatwiejsze w uprawie i bardziej odporne są hortensje bukietowe.

Zobacz zdjęcia hortensji ogrodowych i bukietowych

Uprawa hortensji ogrodowej

Hortensje ogrodowe są piękne, ale niestety kapryśne - mogą sprawiać sporo problemów z zimowaniem i kwitnieniem. Hortensja ogrodowa to okazały, dorastający do ok. 1-1,5 m wys. krzew, którego duże, często niemal kuliste kwiatostany, złożone z ozdobnych kwiatów płonnych i drobnych kwiatów płodnych, zawiązują się na pędach wyrastających z pędów ubiegłorocznych. Z tego względu wiosenne cięcie krzewu powinno być bardzo umiarkowane i oszczędne. Ograniczone cięcie nie jest jedynym warunkiem kwitnienia hortensji ogrodowej.

Hortensje ogrodowe są wrażliwe na mrozy i podczas ostrzejszych zim mogą przemarzać. Pędy, na których pąki zostały uszkodzone przez mróz, nie wydadzą kwiatów w kolejnym sezonie. Rośliny nie zakwitną również wtedy, gdy wiosną zostaną uszkodzone przez późne przymrozki. Z tego względu rośliny należy osłonić na zimę grubą włókniną oraz obsypywać ich podstawę warstwą kory. Wiosną, po zdjęciu zimowej osłony, ale przed zapowiadanymi przymrozkami, przyda się też czasowa osłona pędów włókniną.

Na przezimowanie i kwitnienie hortensji ma też wpływ nawożenie roślin. Jeśli bowiem latem zbyt późno zostaną zastosowane nawozy azotowe (po 15 lipca), rośliny nie będą mogły odpowiednio przygotować się do zimy i będą bardziej narażone na przemarznięcie.

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za powodzenie uprawy krzewu są właściwe warunki jego rozwoju. Hortensja ogrodowa wymaga półcienistego, ciepłego i osłoniętego od wiatrów stanowiska oraz bardzo żyznej, próchniczej, wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Roślina źle znosi suszę, dlatego podczas okresów bezdeszczowych musi być systematycznie nawadniana. Krzew nie będzie też dobrze rósł na podłożu zasadowym, gdyż wtedy może chorować (m.in. na chlorozę).

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej

Ciekawą właściwością hortensji ogrodowej, jest natomiast możliwość sterowania barwą jej kwiatów. Z reguły większość odmian ozdobnych wytwarza kwiaty w kolorze białym, różowym i czerwonym (dla zachowania barwy odczyn podłoża powinien wynosić 5,5-6,5 pH) oraz niebieskim i fioletowym. Istnieje jednak możliwość zmiany barwy kwiatu na niebieską, za pomocą regulacji parametrów podłoża (dostępność jonów glinu).

Wystarczy jedynie obniżyć odczyn podłoża na bardziej kwaśny za pomocą roztworu ałunu lub siarczanu glinu (co tydzień, kilka razy przed kwitnieniem). Im bardziej kwaśna ziemia (o niższym pH), tym hortensje będą bardziej niebieskie.

Może się też zdarzyć, że kupiona przez nas hortensja, posadzona w ogrodzie, po jakimś czasie sama zmieni kolor. Oznacza to, że ziemia w naszym ogrodzie ma kwasowość odpowiednią właśnie dla tego koloru hortensji. Jeśli zależy nam na wybranej barwie kwiatów, trzeba zmienić odczyn gleby - zakup kolejnych sadzonek niewiele pomoże, bo też zmienią kolor.
Warto jednak pamiętać, że możliwość zmiany barwy kwiatów dotyczy wyłącznie odmian o kwiatach różowych i czerwonych (różowe na niebieskie, czerwone na czerwono-fioletowe), gdyż hortensje białe zawsze pozostaną białe.

Hortensje ogrodowe mają kuliste kwiatostany w różnych kolorach, hortensje bukietowe - kwiatostany stożkowate o bardziej ograniczonych barwach (białe,
Hortensje ogrodowe mają kuliste kwiatostany w różnych kolorach, hortensje bukietowe - kwiatostany stożkowate o bardziej ograniczonych barwach (białe, kremowe, różowe, zielonkawe). WaltiGoehner (pixabay.com), Katarzyna Laszczak

Uprawa hortensji bukietowych

Hortensje bukietowe są znacznie łatwiejsze w uprawie. Ich okazałe, stożkowate kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów płodnych i dużych kwiatów płonnych, rozwijają się na szczytach długich pędów tegorocznych. Zwykle są białe, ale u odmian mogą mieć też barwę kremową, zielonożółtą, różową i czerwoną.

U niektórych odmian kolor kwiatów może się zmieniać wraz z rozwojem kwiatostanu lub być różny w różnych jego częściach, ale w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, ich barwa zależy wyłącznie od cech odmianowych gatunku i nie może być zmieniana za pomocą odczynu podłoża.

Hortensje bukietowe zwykle dobrze znoszą zimę i nie wymagają okrycia. Ponieważ jednak silne mrozy mogą uszkodzić ich pędy, warto sadzić rośliny w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz ściółkować podłoże wokół krzewów korą lub kompostem.
Aby hortensja bukietowa bujnie i obficie kwitła, wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz umiarkowanie wilgotnej, żyznej i lekko kwaśnej gleby. Oczekuje też corocznego, wiosennego cięcia, polegającego na skróceniu zeszłorocznych pędów o połowę.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl