Hortensje to wspaniała ozdoba letnich rabat, ale pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane. Jeśli bowiem zaczynają chorować, tracą swoje walory ozdobne i sprawiają problemy. Przyczyn pojawienia się na hortensjach chorób może być wiele (np. pogoda, błędy pielęgnacyjne), dlatego rośliny należy przez cały sezon uważnie obserwować, a w razie potrzeby od razu zastosować odpowiednie środki zaradcze (np. opryski środkami ochrony roślin, zmianę warunków siedliskowych). Kiedy dostrzeżemy pierwsze niepokojące objawy, musimy jednak umieć je rozpoznać, bo tylko wtedy będziemy mogli skutecznie walczyć z chorobą.
Chloroza hortensji – przyczyny i objawy
Jedną z najczęstszych chorób hortensji jest chloroza. Za chorobę nie odpowiadają jednak patogeny, tylko złe warunki siedliskowe i nasze błędy pielęgnacyjne. Chloroza hortensji pojawia się wtedy, gdy podłoże, w którym rosną krzewy ma zbyt wysoki odczyn pH, gdyż rośliny preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne.
Objawem chlorozy jest żółknąca między nerwami blaszka liściowa, podczas gdy same nerwy pozostają zielone.
Co robić, gdy pojawi się chloroza hortensji
Szara pleśń na hortensjach – jak wygląda i co robić
Chorobie fizjologicznej możemy łatwo zaradzić, gorzej, gdy na roślinie pojawi się jedna z popularnych chorób grzybowych, które powszechnie występują w ogrodach. Należy do nich między innymi szara pleśń, której objawy pojawiają się najczęściej podczas wilgotnej pogody.
Początkowo infekcja ma postać wodnistych plam na liściach, które szybko przybierają formę skupisk zarodników pokrytych szarym, pylącym nalotem. Szare plamy szybko się rozprzestrzeniają i z młodych liści przenoszą na pąki i kwiaty, powodując u nich deformacje i odbarwienia.
Porażone części rośliny brunatnieją i gniją, dlatego konieczna jest szybka interwencja polegająca na opryskaniu chorej rośliny jednym z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Target - Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC).
Biały nalot na liściach hortensji
Bardzo powszechną chorobą grzybową, atakującą różne rośliny w ogrodzie, w tym także hortensje jest mączniak prawdziwy. Łatwo go rozpoznać, gdyż na porażonych roślinach objawia się powstawaniem dużych plam, obficie pokrytych białym nalotem, przypominającym mąkę. Plamy szybko się rozprzestrzeniają, a porażone liście, pędy i kwiaty zaczynają brązowieć i zamierać.
Pojawieniu się i rozprzestrzenianiu choroby sprzyja ciepła, wilgotna pogoda i podlewanie krzewów deszczownicą (moczenie całych roślin), szczególnie w godzinach wieczornych.
Jak i czym zwalczać mączniak
Kiedy zauważymy pierwsze objawy, powinniśmy jak najszybciej zastosować jeden z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Topsin M 500 SC, Siarkol 800 SC, SUBSTRAL Długo Działający). W ogrodach, gdzie mączniak pojawia się często, dobrze jest też od początku sezonu wegetacyjnego profilaktycznie opryskiwać najbardziej podatne na niego rośliny preparatami domowymi (np. roztworem z drożdży, wywarami lub wyciągami roślinnymi).
Plamy na liściach hortensji – choroby grzybowe
Problemem hortensji może być też plamistość liści hortensji, wywołana przez różne gatunki grzybów. Objawem choroby są brunatne lub jasnobrązowe plamy na liściach, otoczone czerwonawą obwódką. Plamy szybko się rozprzestrzeniają, a porażone liście zasychają i opadają. Chorobie sprzyja kilka czynników, w tym m.in.:
- pozostawianie pod krzewami opadniętych, zainfekowanych liści,
- częste opady deszczu lub moczenie całych roślin przy podlewaniu,
- niedobór światła i duże zagęszczenie.
Kiedy dostrzeżemy pierwsze objawy plamistości, powinniśmy jak najszybciej zastosować jeden z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Topsin M 500 SC, Saprol Hobby Długo Działający). Powinniśmy też dokładnie wygrabiać spod roślin i niszczyć opadłe liście (szczególnie jesienią) i unikać moczenia całych krzewów podczas podlewania.
Co robić, żeby hortensje nie chorowały
Jeśli chcemy, żeby nasze hortensje były zdrowe i silne, warto zadbać o kilka podstawowych rzeczy:
- zadbajmy o właściwy odczyn ziemi - kwaśny lub lekko kwaśny,
- podlewajmy hortensje regularnie, ale nie mocząc liści,
- pamiętajmy, że większość hortensji lubi lekki cień,
- unikajmy dużego zagęszczenia roślin,
- nawoźmy hortensje, ale zgodnie z zaleceniami, nadmiar nawozu może być równie szkodliwy, co jego niedobór. Jak nawozić hortensje, dowiesz się stąd
- obserwujmy rośliny na bieżąco i nie czekajmy na rozwój choroby,
- usuwajmy zarażone liście, ale dawajmy ich na kompost,
- przeciwko chorobom grzybowym można stosować profilaktycznie opryski z preparatów roślinnych lub drożdży.