Inwentaryzacja zieleni

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Inwentaryzacja zieleni

Wybudowanie domu i posadzenie drzewa to wyzwanie, lecz załatwienie wszelkich formalności urzędowych związanych z rozpoczęciem wymarzonej budowy, to dopiero coś!

Jednym z dokumentów, które powinniśmy złożyć jest inwentaryzacja dendrologiczna działki. Dość powszechnym wymogiem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego jest wykonanie inwentaryzacji zieleni. Plan określa „zasady ochrony środowiska przyrodniczego” i w celu ich egzekwowania, narzuca obowiązek sporządzenia tego typu dokumentacji. Przy jej pomocy architekt miejski oraz miejscowy Wydział Ochrony Środowiska mają wgląd w stan zadrzewienia działki oraz jego kondycję. Należy bowiem zaznaczyć, iż właściwie wykonana inwentaryzacja określa nie tylko wymiary i gatunki drzew, lecz również ich stan zdrowotny. Dzięki tak sporządzonej dokumentacji, pozwolenie na wycinkę drzewa jest łatwiejsze do uzyskania – możemy wyjaśnić, iż stary egzemplarz, o którym toczy się dyskusja, jest wypróchniałym i nie rokującym egzystencji drzewem.  Inwentaryzacja pomoże również wskazać drzewa, które zagrażają ludziom lub mieniu, np. są niebezpiecznie pochylone i z tytułu zagrożenia powinny zostać usunięte.

Inwentaryzacja zieleni – dokumentacja
Warto wiedzieć, co powinna zawierać zamawiana przez nas dokumentacja. Zakres merytoryczny opracowania powinien składać się z dwóch części. Pierwsza to ogólny opis roślinności istniejącej, druga natomiast to szczegóły wykaz zinwentaryzowanych drzew i krzewów, zawarty w tabeli, gdzie umieszczono następujące informacje:

  • nazwa łacińska i polska rośliny,
  • obwód pnia drzewa, zmierzony na wysokości 130 cm nad ziemią,
  • średnica pnia drzewa na wysokości 130 cm nad ziemią,
  • szacunkowo oceniona wysokość drzewa, podana w metrach,
  • zmierzona średnica zasięgu korony, podana w metrach, a w przypadku grup drzew czy krzewów – powierzchnia zasięgu koron wyrażona w metrach kwadratowych,
  • uwagi dotyczące stanu zdrowotnego drzew lub krzewów,
  • rysunek w skali 1:250 (z reguły) z zaznaczoną lokalizacją i zasięgiem koron drzew i krzewów.

Inwentaryzację wykonuje architekt krajobrazu i jest ona ważna pół roku od dnia wykonania pomiarów.

Zalety inwentaryzacji zieleni

Inwentaryzacja zieleni

Inwentaryzacja zieleni jest również bardzo pomocna w działaniach projektowych. Architekt urbanista, analizując rzut i opis opracowania oraz konsultując się z architektem krajobrazu, może tak usytuować budynek, aby ochronić lub wyeksponować najcenniejsze drzewa. Również na etapie koncepcji projektu, można od razu wyłonić egzemplarze, które pozostając zbyt blisko budynku, prawdopodobnie uszkodzone w trakcie budowy, groziły by wykrotem. Również przystępując do planowania ogrodu mamy już gotową mapę do celów projektowych i nie trzeba wykonywać czynności przygotowawczych po raz kolejny.
W ten sposób raz dobrze sporządzona dokumentacja posłużyć może do kilku czynności związanych z budową naszego domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl