Jak dbać o trawnik? 5 sposobów na zieloną trawę w ogrodzie

Materiał promocyjny
Pixabay.com
Właściwa pielęgnacja trawnika daje efekt w postaci pięknego, miękkiego i równego zielonego dywanu w ogrodzie. Aby go uzyskać, domowy ogrodnik musi wiedzieć, jak dbać o trawę w najlepszy możliwy sposób. Poniżej przedstawiamy 5 rzeczy, które mają największy wpływ na osiągnięcie zadowalającego efektu.

Dostosowanie wysokości i częstotliwości koszenia

Jaka długość trawy jest optymalna, biorąc pod uwagę porę roku? Pierwsze wiosenne koszenie warto przeprowadzić na wysokości 3 cm. Celem zabiegu jest usunięcie wszelkich pozostałości roślinnych i wystawienie trawnika na działanie promieni słonecznych. Wiosna to czas intensywnego wzrostu, więc warto obniżyć wysokość trawy, by mogła czerpać więcej słońca. A jak zadbać o trawnik w sezonie letnim? Upały mocno wysuszają rośliny i trawa nie jest wyjątkiem. Dlatego w lecie optymalna jej wysokość to ok. 5 cm. Podobnie jest w okresie jesiennym, co potwierdzają doświadczeni ogrodnicy. Dopiero ostatnie koszenie tuż przed zimą powinno się wykonywać na długość 3 cm. Koniecznie należy przy tym pamiętać o dokładnym zgrabieniu z trawnika resztek roślinnych, aby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia chorób przez rozkładające się rośliny. Ważna jest też częstotliwość wykonywania tego rodzaju pielęgnacji. Jak często kosić trawęw przydomowym ogrodzie? Specjaliści zalecają ten zabieg 1-2 razy w tygodniu, jeśli trawnik jest ozdobny lub rekreacyjny. Natomiast w przypadku łąki kwietnej, która nie musi mieć tak niskiej trawy, wystarczy przeprowadzać koszenie kilka razy w roku.

Właściwe napowietrzenie gleby

Wertykulatory to urządzenia, którymi z łatwością można napowietrzyć grunt pod trawnikiem. Da się to zrobić także cienkimi widłami lub butami z kolcami. Zabieg ten wpływa na poprawienie warunków do wzrostu, a dzięki niemu trawnik będzie gęstszy i bardziej odporny na deptanie. Aerację należy wykonać po raz pierwszy w drugim roku od założenia trawnika. Idealną porą jest wiosna i druga część lata. Przed jej realizacją trawę trzeba skosić i obficie podlać.

Regularne podlewanie trawy wokół domu

Trawnik nie wysycha równomiernie, dlatego pewne jego obszary należy podlewać częściej a inne rzadziej. Jak dbać o trawę w ogrodziepodczas okresu wegetacyjnego? To okres największego zapotrzebowania na wodę i składniki mineralne, dlatego podlewanie należy przeprowadzać codziennie, najlepiej o poranku lub późnym wieczorem. W miejscach zacienionych można robić to co drugi dzień. Poza okresem wegetacyjnym trawę warto nawadniać rzadziej.

Znaczenie stałego uzupełniania składników odżywczych

Po wyczerpującej zimie trawa potrzebuje sporo azotu. Dlatego to na nim powinien być oparty stosowany wtedy nawóz. W okresie letnim również jest potrzebny, bo promienie słoneczne mogą powodować wysychanie. Przed zimą natomiast przyda się nieco więcej potasu i fosforu dla lepszego startu wczesnowiosennego.

Skuteczna walka ze szkodnikami w ogrodzie

Nic nie denerwuje bardziej od widoku świeżego kretowiska na pięknym trawniku. Bardzo dobrym sposobem jest położenie siatki metalowej pod trawą, co uniemożliwi kretom przedostawanie się na powierzchnię. A jak dbać o trawę w przypadku larw chrząszczy, czyli pędraków? Ważna jest aeracja i regularne pielęgnowanie trawnika. Wtedy szkodniki będą wyrzucane na powierzchnię, gdzie ptaki odpowiednio się nimi zajmą. Powyższe 5 porad to świetna podstawa do osiągnięcia pięknego i bujnego trawnika. Zastosuj je w swoim ogrodzie i ciesz się pięknym zielonym dywanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl