Wertykulacja i aeracja trawnika – sposoby na piękny trawnik. Sprawdź, na czym polegają te zabiegi i kiedy je wykonać

Ewa Brodowska
Wertykulacja i aeracja to zabiegi, które pomogą utrzymać trawnik w dobrym stanie.
Wertykulacja i aeracja to zabiegi, które pomogą utrzymać trawnik w dobrym stanie. Vlad Bagacian/pexels.com
Aeracja i wertykulacja to zabiegi pielęgnacyjne, które znacząco poprawiają stan trawnika. Nie są trudne do zrobienia i można je przeprowadzić we własnym zakresie. Wyjaśniamy, na czym polega aeracja i wertykulacja, kiedy je wykonać oraz jakie narzędzia będą potrzebne.

Spis treści

Co to jest wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja trawnika polega na delikatnym nacinaniu darni oraz usuwaniu starych złogów filcowych, w których mogą znajdować się grzyby oraz bakterie. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, do korzeni traw będzie przenikać więcej składników pokarmowych oraz tlenu.
Z kolei aeracja polega na nakłuwaniu gleby na głębokość około 10 cm. Proces ten wykonuje się, aby wyrównać darń i doprowadzić do gleby większą ilość powietrza. W porównaniu do wertykulacji, aeracja jest mniej inwazyjna i można ją przeprowadzać kilka razy w roku.

Kiedy zrobić wertykulację oraz aerację trawnika?

Wertykulacja i aeracja powinny być przeprowadzone wiosną, pomiędzy marcem a kwietniem. Jest to okres, w którym trawa zaczyna delikatnie wyrastać i nadaje się do pierwszego skoszenia po zimie. Aeracja może być powtórzona również późnym latem/wczesną jesienią.

Jak wykonać wertykulację i aerację trawnika?

Przed wertykulacją należy usunąć z podłoża wszystkie kamienie i skosić trawę jak najbliżej podłoża, ułatwi to dostanie się do martwej darni. Prawidłowo wykonana wertykulacja i aeracja powinny zostać przeprowadzone wzdłuż krzyżujących się linii wyznaczonych na trawniku tak, aby cała darń została dokładnie ponacinana lub ponakłuwana. Po zakończeniu rozluźniania gleby należy oczyścić trawnik, dokładnie go wyrównać i dosiać nową trawę. Zastosowanie długo działającego nawozu pozwoli szybko odbudować się trawie. Ponadto ważne jest, aby po przeprowadzeniu wertykulacji i aeracji obficie podlewać glebę.

Potrzebne narzędzia, czyli wertykulatory i aeratory

Wertykulatory i aeratory są urządzeniami, których cena w znacznej mierze zależy od ich typu. Niektóre modele maszyn posiadają połączoną funkcję aeratora oraz wertykulatora. W ofertach handlowych, można znaleźć trzy podstawowe rodzaje tych maszyn.

  • Wertykulator, aerator ręczny – są urządzeniami przeznaczonym do małych powierzchni. Niektóre modele są wyposażone w koła, ułatwiające prowadzenie, jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt ten wymaga od użytkownika dużej siły. Koszt zakupu tych ręcznych urządzeń jest dość niski.
  • Wertykulator, aerator elektryczny – przeznaczone do trawników o średniej wielkości. Są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż wertykulatory i aeratory ręczne, ponadto odznaczają się cichą pracą.
  • Wertykulator, aerator spalinowy – sprawdzają się na każdym podłożu o małej, średniej lub dużej powierzchni, działają wydajne i szybko.

Zakup markowego wertykulatora lub aeratora jest dość kosztowny, a przeważnie używa się go tylko raz, dwa razy do roku (wiosną i jesienią). Dlatego warto go wypożyczać w sklepach ogrodniczych oraz wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego.

Domowe sposoby na aerację trawnika

Do aeracji trawnika o niewielkiej powierzchni można też wykorzystać specjalne nakładki z kolcami, które zakłada się na buty. Trawnik nakłuwa się starannie po nim depcząc. Takie nakładki do aeracji można kupić w Internecie lub marketach budowlano-ogrodniczych czy większych sklepach ogrodniczych. W ostateczności do aeracji można wykorzystać też widły, którymi nakłujemy darń.

Aerację trawnika można również wykonać widłami lub chodząc po trawniku w butach z kolcami. Jednak zastosowanie takiego "sprzętu" wymaga
Aerację trawnika można również wykonać widłami lub chodząc po trawniku w butach z kolcami. Jednak zastosowanie takiego "sprzętu" wymaga czasu i wielkiej cierpliwości. EugenesDIYDen - pixabay.com

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl