Spis treści
Co to jest wertykulacja i aeracja trawnika
Wertykulacja trawnika polega na delikatnym nacinaniu darni oraz usuwaniu starych złogów filcowych, w których mogą znajdować się grzyby oraz bakterie. Dzięki wykonaniu tego zabiegu, do korzeni traw będzie przenikać więcej składników pokarmowych oraz tlenu.
Z kolei aeracja polega na nakłuwaniu gleby na głębokość około 10 cm. Proces ten wykonuje się, aby wyrównać darń i doprowadzić do gleby większą ilość powietrza. W porównaniu do wertykulacji, aeracja jest mniej inwazyjna i można ją przeprowadzać kilka razy w roku.
Wszystko, czego twój trawnik potrzebuje po zimie. Sprawdź, co zrobić
Wiosną szczególną uwagę musimy poświęcić trawnikowi. Jeśli zajmiemy się nim teraz, w sezonie będzie wyglądał pięknie i zdrowo rósł. Po zimie często ujawniają się różne problemy z trawnikiem, np. plamy...
Kiedy zrobić wertykulację oraz aerację trawnika?
Wertykulacja i aeracja powinny być przeprowadzone wiosną, pomiędzy marcem a kwietniem. Jest to okres, w którym trawa zaczyna delikatnie wyrastać i nadaje się do pierwszego skoszenia po zimie. Aeracja może być powtórzona również późnym latem/wczesną jesienią.
Jak wykonać wertykulację i aerację trawnika?
Przed wertykulacją należy usunąć z podłoża wszystkie kamienie i skosić trawę jak najbliżej podłoża, ułatwi to dostanie się do martwej darni. Prawidłowo wykonana wertykulacja i aeracja powinny zostać przeprowadzone wzdłuż krzyżujących się linii wyznaczonych na trawniku tak, aby cała darń została dokładnie ponacinana lub ponakłuwana. Po zakończeniu rozluźniania gleby należy oczyścić trawnik, dokładnie go wyrównać i dosiać nową trawę. Zastosowanie długo działającego nawozu pozwoli szybko odbudować się trawie. Ponadto ważne jest, aby po przeprowadzeniu wertykulacji i aeracji obficie podlewać glebę.
Potrzebne narzędzia, czyli wertykulatory i aeratory
Wertykulatory i aeratory są urządzeniami, których cena w znacznej mierze zależy od ich typu. Niektóre modele maszyn posiadają połączoną funkcję aeratora oraz wertykulatora. W ofertach handlowych, można znaleźć trzy podstawowe rodzaje tych maszyn.
- Wertykulator, aerator ręczny – są urządzeniami przeznaczonym do małych powierzchni. Niektóre modele są wyposażone w koła, ułatwiające prowadzenie, jednak bez względu na specyfikacje, sprzęt ten wymaga od użytkownika dużej siły. Koszt zakupu tych ręcznych urządzeń jest dość niski.
- Wertykulator, aerator elektryczny – przeznaczone do trawników o średniej wielkości. Są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż wertykulatory i aeratory ręczne, ponadto odznaczają się cichą pracą.
- Wertykulator, aerator spalinowy – sprawdzają się na każdym podłożu o małej, średniej lub dużej powierzchni, działają wydajne i szybko.
Zakup markowego wertykulatora lub aeratora jest dość kosztowny, a przeważnie używa się go tylko raz, dwa razy do roku (wiosną i jesienią). Dlatego warto go wypożyczać w sklepach ogrodniczych oraz wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego.
Domowe sposoby na aerację trawnika
Do aeracji trawnika o niewielkiej powierzchni można też wykorzystać specjalne nakładki z kolcami, które zakłada się na buty. Trawnik nakłuwa się starannie po nim depcząc. Takie nakładki do aeracji można kupić w Internecie lub marketach budowlano-ogrodniczych czy większych sklepach ogrodniczych. W ostateczności do aeracji można wykorzystać też widły, którymi nakłujemy darń.