Polecamy sposób na piękny trawnik bez mchu, czyli wapnowanie. Teraz jest idealna pora. Sprawdź, jak to zrobić i czego użyć

Katarzyna Józefowicz
Jeśli trawnik nie wygląda dobrze i rośnie na nim mech, może to znaczyć, że gleba jest zbyt kwaśna. Wtedy trzeba przeprowadzić wapnowanie trawnika.
Jeśli trawnik nie wygląda dobrze i rośnie na nim mech, może to znaczyć, że gleba jest zbyt kwaśna. Wtedy trzeba przeprowadzić wapnowanie trawnika. GaborfromHungary - morguefile.com
Zadbany, soczyście zielony i cudownie gęsty trawnik, to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, uzyskanie takiego efektu i utrzymanie murawy w dobrym stanie przez okrągły rok to wbrew pozorom wcale niełatwe zadanie, wymagające od nas wiele pracy i sporo wysiłku. Jednym z zabiegów, o których warto pamiętać jesienią, jest wapnowanie trawnika. Sprawdź, jak to zrobić i jakich preparatów użyć.

Spis treści

Trawa nie lubi kwaśnej ziemi

Trawa szybko reaguje na niekorzystne warunki siedliskowe, dlatego kiedy nie dostaje tego, czego potrzebuje, zaczyna chorować, słabnąć i sprawiać problemy. Jedną z przyczyn pogorszenia się stanu trawnika jest zakwaszenie gleby. Trawa do prawidłowego rozwoju potrzebuje podłoża lekko kwaśnego do obojętnego (ok. 6,0 do 7,0) więc kiedy odczyn pH spada poniżej 6,0, trawnik zaczyna tracić ładny wygląd.

Jedną z najbardziej widocznych oznak zakwaszenia gleby jest intensywniejszy rozwój mchów. Zielone kępki masowo pojawiające się na powierzchni trawnika, nie tylko pogarszają jego wygląd, ale też utrudniają rozwój trawy.

Innym objawem wskazującym na obniżenie pH gleby pod trawnikiem jest słaby wzrost oraz jasnozielona, blada barwa trawy, a także intensywniejszy rozwój niektórych chwastów (m.in. skrzypów polnych).

Sprawdź odczyn gleby

Kiedy zauważymy niepokojące sygnały, świadczące o możliwym zakwaszeniu podłoża, w pierwszej kolejności sprawdźmy pH gleby za pomocą jednego z dostępnych na rynku kwasomierzy (bardziej dokładnego kwasomierza typu Heliga lub mniej dokładnego, ale prostego w użyciu i taniego testu paskowego tzw. papierka lakmusowego). Gdy okaże się, że poziom kwasowości podłoża jest za niski, możemy podwyższyć go przez wapnowanie.

Wapnowanie trawnika: jakie preparaty stosować?

Zabieg polega na pokryciu powierzchni trawnika odpowiednim nawozem wapniowym, który wnikając do podłoża, zmieni jego parametry. Wapnowanie to jednak zabieg dość szczególny, dlatego nie można wykonać go o każdej porze roku i za pomocą dowolnego nawozu wapniowego, gdyż źle przeprowadzony może łatwo zniszczyć trawnik, spalić rośliny i dać efekt odwrotny od zamierzonego.

Jedynym rodzajem nawozu wapniowego, jaki możemy zastosować na trawnik, jest nawóz węglanowy (np. kreda nawozowa, dolomit), który działa znacznie wolniej i mniej agresywnie niż tlenkowy. Ten rodzaj nawozu rozkłada się bardzo powoli, dzięki czemu odczyn gleby zmienia się stopniowo, a rośliny nie mają zaburzonego wzrostu i rozwoju.

Kiedy wapnować trawnik?

Trawnik należy wapnować poza okresem wegetacji, kiedy trawa kończy wzrost przed zimą (jesień, najlepiej październik-listopad) lub nie rozpoczęła jeszcze wzrostu wiosną (przedwiośnie, najlepiej luty-marzec), gdyż wtedy jest najmniejsze ryzyko jej uszkodzenia i najlepsze warunki do wnikania nawozu w głąb podłoża (wilgotno i chłodno).

Czym wapnować trawnik?

Najbardziej polecanym nawozem do rozsiewania na powierzchni trawnika jest kreda nawozowa (najlepiej granulowana, w dawkach wskazanych przez producenta). Nie tylko jest najszybciej działającym nawozem wapniowym spośród nawozów węglanowych, ale też jako jedyny nie wymaga wymieszania z glebą, co w przypadku trawnika ma duże znaczenie.

Zanim rozsypiesz kredę, czyli przygotowanie trawnika do wapnowania

Przed zastosowaniem kredy nawozowej, należy trawnik odpowiednio przygotować, dokładnie wygrabiając z jego powierzchni zalegający filc (martwą trawę) oraz przeprowadzając zabieg aeracji lub wertykulacji. W ten sposób ułatwimy cząstkom nawozowym przedostanie się do głębszych warstw podłoża, gdzie będą mogły zacząć działać.

Jak wapnować trawnik i o czym pamiętać

Wapnowanie powinniśmy przeprowadzić w dzień suchy i bezwietrzny, dzięki czemu lepiej i bardziej równomiernie rozprowadzimy nawóz na powierzchni gleby.

Po wykonania wapnowania nie należy stosować żadnych innych nawozów ani dosiewać trawy przez co najmniej 3-4 tygodnie. Jeśli połączymy nawóz wapniowy z innymi nawozami (np. fosforowymi, potasowymi), dojdzie do niekorzystnych reakcji chemicznych, prowadzących do strat cennych pierwiastków lub przekształcenia się ich w formy niedostępne dla roślin. Jeśli natomiast zbyt szybko wysiejemy nową trawę, nawóz może spalić siewki lub poważnie je uszkodzić.

Kiedy ponownie wapnować trawnik?

Ze względu na wolne działanie węglanowych nawozów wapniowych i ich stopniowe przenikanie do głębszych warstw podłoża, kolejny zabieg wapnowania powinniśmy przeprowadzić nie wcześniej, niż po ok. 3-4 latach i to jedynie wtedy, kiedy okaże się to konieczne (po wcześniejszym sprawdzeniu odczynu podłoża).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl