Jak przygotować oczko wodne do zimy

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Jesienią oczko wodne wymaga pewnych prac porządkowych i konserwacyjnych. Dzięki nim przetrwa zimę w dobrym stanie.
Jesienią oczko wodne wymaga pewnych prac porządkowych i konserwacyjnych. Dzięki nim przetrwa zimę w dobrym stanie. rgerber - pixabay.com
O przygotowaniu oczka wodnego i stawu do zimy, trzeba pomyśleć już jesienią.

Tylko od nas zależy w jakim stanie oczko wodne, czy ogrodowy staw przetrwa zimę. Niskie temperatury i mróz skuwający powierzchnię zbiorników wodnych stanowią wielkie wyzwania dla mieszkańców oczek wodnych.

Oczyszczanie powierzchni oczka wodnego

Przedostające się do wody fragmenty roślin, suche liście i obumarłe gałęzie, rozkładając się, uwalniają wiele szkodliwych substancji. Rozkład materii organicznej pochłania duże ilości tlenu. Najważniejszą zasadą dotyczącą ogrodów wodnych jest zapobieganie przedostawaniu się do wody roślin i składników odżywczych. Liście można wyławiać za pomocą sitka, jednak wygodniejszym sposobem jest zastosowanie siatki ochronnej. Wyłapuje ona opadające liście, jak również chroni przed ptakami polującymi na ryby.

Aby zapewnić niezbędną wymianę gazów w oczku również zimą, należy w niektórych miejscach zastosować sztuczne przeręble. Są to kanały powietrzne zapewniające wymianę tlenu i umożliwiające uwalnianie gazów powstających w trakcie procesów gnilnych.

Pielęgnacja roślin wodnych przed zimą

Rośliny rosnące na brzegu oczka wodnego należy przyciąć, aby butwiejące liście nie wpadały do wody. Do tego celu przydadzą się nożyce z przedłużanymi ramionami, za pomocą których można wygodnie przycinać rośliny znajdujące się z dala od brzegu, nie mocząc przy tym nóg.

Egzotyczne gatunki roślin wodnych, takie jak: piscja, hiacynt wodny, azzola czy alwinnia podczas pierwszych przymrozków zamarzają i opadają na dno, gdzie gniją i zanieczyszczają wodę. Należy je wyłowić za pomocą chwytaków z długimi trzonkami, a najzdrowsze okazy przezimować w dużym oświetlonym akwarium.

Tataraki, pałki, strzałki i inne rodzime gatunki roślin wodnych poradzą sobie podczas zimowych dni w stawie. Jedynie grzybienie karłowate należy opuścić na głębokość ponad 50 cm, gdzie powinny pozostać do kwietnia.

Jesienne porządki w oczku wodnym

W zbiornikach o głębokości 100-120 cm po opadnięciu wszystkich liści należy wykonać gruntowne sprzątanie. Na okres sprzątania ryby przenosimy do innego zbiornika. Czyszczenie poprzedzamy wypompowaniem około 2/3 zawartości wody. Następnie wydobywamy osiadły na dnie zbiornika szlam, czyścimy brzegi i dno zbiornika.

Po wykonaniu tych czynności wodę uzupełniamy i z powrotem wpuszczamy ryby. Oczyszczenie dna zbiornika z mułu i innych nieczystości ułatwi nam odkurzacz do oczka wodnego. Dzięki niemu sprzątanie ogrodowej sadzawki stanie się znacznie prostsze (nie trzeba obniżać poziomu wody i wchodzić do stawu).

Zimowanie ryb w oczku wodnym

Usunięcie ryb z oczek wodnych jest konieczne tylko w przypadku płytkich zbiorników. Jeśli istnieje ryzyko, że oczko wodne zamarznie w całości, ryby należy przezimować w akwarium. W przypadku głębszych zbiorników (powyżej 1m) ryby mogą zimować w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o zmniejszaniu dawek pokarmu wraz ze spadkiem temperatury. Kiedy temperatura wody w stawie osiągnie 8ºC i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, całkowicie przerywamy karmienie ryb.

Zabezpieczenie sprzętu w oczku wodnym

Usunąć należy ogrodowe pompy wodne, które nie znajdują się wystarczająco głęboko.
Pompy i systemy filtrowania najlepiej jest usunąć wtedy, gdy temperatura wody przestaje się już regularnie utrzymywać na poziomie 12ºC.

Jest to wartość krytyczna, poniżej której bakterie w oczkach wodnych w większości przestają funkcjonować i nie usuwają z wody nadmiaru składników odżywczych. Jednak w przypadku używania pompy powierzchniowej (skimmera) może ona pozostać włączona aż do późnej jesieni, kiedy minie ryzyko wpadania resztek roślinnych do oczek wodnych.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl