Przygotowujemy ogród do zimy – prace do wykonania późną jesienią

Katarzyna Józefowicz
Późna jesień to czas przygotowań ogrodu do zimy. Od tego zależy, jak nasz ogród będzie wyglądał wiosną.
Późna jesień to czas przygotowań ogrodu do zimy. Od tego zależy, jak nasz ogród będzie wyglądał wiosną. ArnikaBackstrom - pixabay.com
Późna jesień to czas wielkich porządków w ogrodzie. Przed zimą trzeba odpowiednio zadbać o rośliny, rabaty i narzędzia, aby w następnym sezonie oszczędzić sobie niepotrzebnych problemów i dodatkowej pracy.

Zadbaj o rośliny zimujące w ogrodzie

W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o roślinach, które pozostają na zimę w ogrodzie. Przed nastaniem mrozów (zwykle w połowie listopada), obsypujemy kopczykiem ziemi delikatne krzewy ozdobne (np. róże, budleje, hortensje bukietowe, azalie, różaneczniki) i osłaniamy włókniną, płótnem jutowym lub słomianymi matami rośliny wrażliwe na mróz (np. hortensje ogrodowe, dębolistne i piłkowane, pierisy, delikatne odmiany różaneczników i azalii, ketmie syryjskie, ostrokrzewy kolczaste, aukubę japońską, kalmię, kiścienie, laurowiśnię, krzewy szczepione na pniu).

Zimową ochronę w postaci grubej, ok. 15-20 cm warstwy ściółki organicznej lub gałązek stroiszu powinniśmy też zapewnić niektórym bylinom takim jak np. trytoma, zawilec japoński, lawenda wąskolistna czy rozplenica japońska.

Uważaj na choroby roślin

Przed okrywaniem roślin na zimę, musimy jednak pamiętać, aby usunąć z nich wszystkie chore i porażone części. Pozostawione na zimę, będą doskonałym schronieniem dla patogenów (np. mączniak prawdziwy, czarna plamistość liści) i źródłem zakażenia roślin w kolejnym sezonie.

Z tego samego powodu przed zimą należy też przyciąć na wysokość ok. 10-15 cm od ziemi, pędy niektórych bylin kwitnących takich jak np. astry, dzielżany, floksy wiechowate, rudbekie czy słoneczniczki szorstkie.

Bez przycinania (o ile są zdrowe) warto pozostawić natomiast kwiatostany traw ozdobnych, krwawników, miechunki rozdętej, przegorzanów, jeżówek, rozchodników okazałych i nawłoci, gdyż pokryte szronem lub śniegiem w zimowym ogrodzie będą wyglądały bardzo dekoracyjnie.

Przed zimą należy też usunąć z rabat wszystkie rośliny sezonowe oraz zebrać i zniszczyć liście z oznakami chorób lub szkodników.

Podlewaj rośliny, które nie zrzucają liści (i igieł) na zimę

Jesienią trzeba też przygotować do zimy rośliny zimozielone. Należą do nich przede wszystkim drzewa i krzewy, m.in. mahonie, rododendrony, bukszpany, laurowiście, trzmieliny Fortune`a oraz zdecydowana większość iglaków. Pamiętajmy też o zimozielonych bylinach, takich jak barwinek czy runianka japońska.

Ponieważ nie zrzucają one na zimę liści i igieł - przez cały czas tracą wodę (jest ona wyparowywana przez liście). Dlatego potrzebują solidnego nawodnienia przed zimą, bo kiedy ziemia zmarznie, będą miały problem z pobieraniem wody. Jeśli jesienią jest mało opadów, w szczególności po suchym lecie, wszystkie te rośliny trzeba podlewać - aż do nadejścia mrozów.

Uporządkuj warzywnik i zbierz plony

Poza ogrodem ozdobnym, do zimy trzeba również przygotować warzywnik. Po zbiorach warzyw należy uprzątnąć z grządek wszystkie resztki roślinne, zastosować jesienne nawożenie i przekopać glebę, pozostawiając ją w ostrej skibie (bez grabienia), co jest korzystne dla tworzenia się struktury gruzełkowatej i utrudnia zimowanie szkodnikom.

Po pierwszych przymrozkach należy również przystąpić do zbioru warzyw najpóźniejszych (zwykle połowa listopada), takich jak brukselka czy jarmuż, a pod koniec listopada osłonić przed mrozem warzywa pozostające na zimę w gruncie, takie jak szpinak ozimy, skorzonera, roszponka, sałata, pietruszka.

Wysiew warzyw w listopadzie

W listopadzie możemy też wysiać warzywa, które dzięki temu, wcześniej wydadzą plon wiosną. Do takich warzyw należą niektóre odmiany marchwi, pietruszki i kopru, a także pasternak. Z siewem marchwi i pietruszki warto poczekać na czas, kiedy temperatura nie będzie przekraczać 2-3 stopni Celsjusza (chodzi o to, żeby nie zaczęły kiełkować jeszcze jesienią, a dopiero wiosną).

Pamiętaj o trawniku

Jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga też trawnik, który przed zimą powinien być skoszony, oczyszczony z liści i zasilony nawozami jesiennymi, wspomagającymi zimowanie trawy.

Zabezpiecz meble, narzędzia itp.

Przed zimą warto też zdjąć folię z tuneli i przechować ją w suchym miejscu. Pozostawiona na zewnątrz, szybciej straci swoją wytrzymałość i łatwiej ulegnie uszkodzeniu. Zabezpieczenia przed zimą wymagają też pozostające na zewnątrz konstrukcje drewniane (np. altany, pergole, płotki). Aby nie uległy zniszczeniu, należy zabezpieczyć je specjalnymi preparatami do drewna lub impregnatami.

Przeglądu wymagają także narzędzia ogrodnicze. Przed schowaniem ich do pomieszczenia, trzeba dokładnie oczyścić je z ziemi, rdzy oraz resztek roślinnych i sprawdzić, czy nie wymagają naprawy (np. zardzewiałe śruby, spróchniałe, drewniane trzonki) lub ostrzenia (np. noże kosiarek, sekatory), a następnie odpowiednio je zabezpieczyć (elementy mechaniczne i tnące specjalnymi olejami, elementy drewniane impregnatem) i umieścić w suchym miejscu.

Przed zimą do pomieszczeń należy też schować delikatne meble ogrodowe oraz zabezpieczyć farbą antykorozyjną pozostające w ogrodzie meble metalowe (np. ławki, stoliki).

Zadbaj o oczko wodne

Przygotowania do zimy wymaga też oczko wodne. Należy oczyścić w nim wodę z liści i osłonić ją siatką, co zabezpieczy jej powierzchnię przed opadaniem kolejnych liści. Z wody trzeba też wyjąć, wyczyścić, osuszyć i zakonserwować pompy oraz filtry, a następnie umieścić je w suchym i przewiewnym miejscu. Z małych zbiorników oraz z fontann wodę należy całkiem usunąć, aby przy zamarzaniu nie uszkodziła konstrukcji pojemnika.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl