Jak sadzić i dobierać wiosenne kwiaty cebulowe

Maciej Aleksandrowicz
Wiosenne kwiaty cebulowe to prawdziwe bogactwo barw i kształtów.
Wiosenne kwiaty cebulowe to prawdziwe bogactwo barw i kształtów. Magdalena Kmita-Kulesza
Kwiaty cebulowe, które ozdobią nasz ogród wiosną, musimy posadzić wczesną jesienią.

Dlaczego warto postawić na kwiaty cebulowe?

Dzięki przemyślanemu połączeniu kwiatów cebulowych z innymi roślinami ozdobnymi uzyskamy ciekawy efekt ozdobny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dużym plusem jest także to, że rośliny cebulowe nie wymagają szczególnie uciążliwej pielęgnacji – po przekwitnięciu część nadziemna zamiera ustępując miejsca innym roślinom ozdobnym.

Zanim rozwiną się liście drzew i krzewów cebulki mają zapewnione doskonałe warunki świetlne, a późną jesienią i zimą opadłe liście stanowią naturalną ściółkę chroniącą zimujące w glebie cebulki przed mrozem.

Jakie mają wymagania mają rośliny cebulowe

Najpopularniejsze gatunki, czyli przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, cebulice nie mają dużych wymagań. Lubią lekkie, próchniczne, lekko wilgotne i wapienne gleby. Jedynie krokusy lepiej czują się na lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Większość cebulek źle czuje się na glebach ciężkich i mokrych – w takich warunkach rośliny chorują i gniją.

Jak planować nasadzenia kwiatów cebulowych?

Przy planowaniu nasadzeń przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę warunki glebowe oraz świetlne, które mają decydujący wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Jeśli w ogrodzie mamy bardzo dużo cienia, ciężką, mokrą lub zdecydowanie bardzo kwaśną glebę lepiej nie sadzić kwiatów cebulowych bo efekt będzie mizerny.

Ważne jest także dobranie dla cebulek właściwego miejsca w ogrodzie i połączenie ich z innymi roślinami, tak by stworzyć spójną kompozycję ogrodową. Najbardziej okazale kwiaty cebulowe będą się prezentować jeśli posadzimy je w dużych, różnokolorowych  grupach na tle trawnika lub pod dużymi (bezlistnymi jeszcze) drzewami.

Warto też pamiętać, że posadzone na ogrodowych rabatach cebulki nie mogą być zasłonięte przez wyższe krzewy. Sadzimy je tak, aby zawsze znajdowały się przed krzewami lub dużymi bylinami, które mają stanowić tło.

Połączenie np. tulipanów i niezapominajek wygląda bardzo efektownie. Równie ładnie prezentują się w towarzystwie bratków lub stokrotek.
Połączenie np. tulipanów i niezapominajek wygląda bardzo efektownie. Równie ładnie prezentują się w towarzystwie bratków lub stokrotek. Katarzyna Laszczak

Dobre towarzystwo dla kwiatów cebulowych

Rośliny cebulowe mogą z powodzeniem rosnąć w towarzystwie niskich i średnich bylin, niskich traw ozdobnych oraz roślin dwuletnich np. bratków, niezapominajek, stokrotek. Bardzo dobrym miejscem dla wiosennych kwiatów cebulowych jest także ogród skalny, w którym możemy posadzić niskie odmiany narcyzów, tulipanów oraz krokusy, śnieżyczkę przebiśnieg i szafirki.

Dobrze będą się także komponowały z karłowymi odmianami krzewów zimozielonych (liściastych i iglastych) lub na tle wyższych krzewów liściastych o barwnej korze (np. dereń biały `Sibirica` i dereń rozłogowy `Flaviramea`).

Rośliny cebulowe nie tylko w ogrodzie

Warto pamiętać, że kwiaty roślin cebulowych możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie. Bardzo dobrze radzą sobie także posadzone w donicach i różnego rodzaju pojemnikach. Jeśli dobrze dobierzemy rośliny (wg okresu kwitnienia), to w jednej donicy możemy posadzić kilka różnych gatunków i odmian roślin, które będą kwitły po sobie. Możemy łączyć np. tulipany z pierwiosnkami, czy kosaćce lub szafirki z bratkami.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl