Jak uprawiać cyklameny w ogrodzie. „Fiołki alpejskie” nie tylko w doniczce

Katarzyna Józefowicz
Cyklameny kojarzą się często z roślinami doniczkowymi. Ale mogą też być ozdobą ogrodu.
Cyklameny kojarzą się często z roślinami doniczkowymi. Ale mogą też być ozdobą ogrodu. Katarzyna Laszczak
Cyklameny to popularne rośliny doniczkowe. Ale są także odmiany, które można uprawiać w gruncie. Polecamy cyklameny do ogrodu i piszemy, jak o nie zadbać.

Urocze, kolorowe kwiaty cyklamenów od dawna zdobią nasze mieszkania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się też w ogrodzie, o ile tylko wybierzemy do uprawy w gruncie odpowiednie gatunki rośliny.

Cyklameny doniczkowe a cyklameny ogrodowe

Rodzaj cyklamen nie jest zbyt liczny, gdyż należy do niego zaledwie około 20 gatunków, ale znajdziemy wśród nich zarówno delikatne, wrażliwe na niskie temperatury i dość wymagające rośliny doniczkowe (np. cyklamen perski) jak i nieco bardziej wytrzymałe gatunki gruntowe.

Wszystkie cyklameny mają podobne, pięciopłatkowe kwiaty z mocno odgiętymi do tyłu płatkami oraz owalne lub sercowate, często ozdobione z wierzchu delikatnym, marmurkowym wzorem liście, wyrastające z podziemnej bulwy.

Rośliny uprawiane w mieszkaniach – równie często, co błędnie, nazywane fiołkami alpejskimi -  mają większe i bardziej wyszukane kwiaty, ale nie nadają się do uprawy w ogrodzie, gdyż nie tolerują mrozów. Oczekują też zupełnie innych warunków uprawy, niż gatunki gruntowe, gdyż preferują kwaśne podłoże i dużo rozproszonego światła.

Jakie warunki lubią cyklameny ogrodowe

Cyklameny nadające się do uprawy w ogrodzie mają mniejsze kwiaty i wolą gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH oraz półcieniste lub nawet cieniste, osłonięte od wiatru stanowiska. Podłoże pod ich uprawę powinno być przepuszczalne, lekkie i próchnicze oraz lekko wilgotne w sezonie wiosenno-letnim i bardziej suche w okresie jesienno-zimowym.

Cyklameny w ogrodzie można traktować jak rośliny okrywowe, sadząc je w dużych grupach pod drzewami i krzewami lub uprawiać je w odpowiednich miejscach na skalnikach.

Dlaczego warto ściółkować cyklameny

Bulwy cyklamenów są bardzo wrażliwe zarówno na zalanie, jak i na przesuszenie, dlatego odpowiednia wilgotność podłoża to jeden z kluczowych czynników, odpowiadających za powodzenie uprawy. Aby poprawić warunki bytowania cyklamenów w ogrodzie, podłoże wokół nich dobrze jest wyściółkować torfem lub kompostem liściowym.

Ściółka nie tylko spowolni parowanie wody z podłoża i zapobiegnie wysychaniu bulw, ale też zabezpieczy korzenie roślin zimą przed mrozem, a rozkładając się, dodatkowo wzbogaci podłoże w substancje odżywcze i materię organiczną.

Na zimę cyklameny warto okryć

Cyklameny przeznaczone do uprawy w ogrodzie zwykle dość dobrze znoszą zimę, ale w chłodniejszych rejonach kraju i na niezbyt ciepłych stanowiskach lepiej osłonić je przed chłodem liśćmi lub stroiszem. W ogrodzie najlepiej jest też sadzić je wiosną, a nie jesienią, gdyż wtedy będą miały więcej czasu przed zimą na aklimatyzację w nowym miejscu.

Jakie cyklameny posadzić w ogrodzie

Do uprawy w ogrodzie nadają się przede wszystkim trzy gatunki cyklamenów:

  • cyklamen purpurowy,
  • cyklamen bluszczolistny,
  • cyklamen dyskowaty.

Cyklamen purpurowy

Pierwszy z nich, czyli cyklamen purpurowy, poradzi sobie w gruncie najlepiej, gdyż jest najbardziej odporny na niskie temperatury. W Polsce można go nawet spotkać na stanowiskach naturalnych. Gatunek dorasta do ok. 15-20 cm. Jego liście są duże, ciemnozielone z wierzchu (czasem ozdobione delikatnym wzorkiem) i czerwonawe od spodu. Mają owalny kształt z sercowatą nasadą. Cyklamen purpurowy wytwarza niewielkie, ciemnoróżowe kwiaty.

Jego cechą charakterystyczną są zimozielone liście, które nie zanikają po kwitnieniu (nie przechodzą okresu spoczynku) oraz ładny zapach kwiatów. Ten cyklamen kwitnie od czerwca do września.

Cyklamen bluszczolistny

Kolejnym cyklamenem uprawianym w ogrodach jest cyklamen bluszczolistny. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, jest on jednak nieco mniej odporny na chłody i wymaga okrycia na zimę np. gałązkami stroiszu. Jest też mniejszy (wys. ok. 10 cm) i posiada węższe, podobne do bluszczu i ozdobione jasnym rysunkiem liście. Najczęściej jasnoróżowe kwiaty, rozwijają się na pędach od końca sierpnia do listopada.

Jego liście są zielone zimą, ale wczesnym latem przechodzą stan spoczynku i ponownie pojawiają się na powierzchni ziemi dopiero w trakcie lub po kwitnieniu.

Cyklamen dyskowaty

Najrzadziej spotykanym w ogrodach gatunkiem jest cyklamen dyskowaty. Jest on wyjątkowo malutki (wys. ok. 5 cm) i wytwarza niewielkie, różowe kwiaty oraz niemal okrągłe, zielone, czasem wzorzyste liście. Zakwita bardzo wcześnie, bo w marcu lub kwietniu i po kwitnieniu przechodzi w stan spoczynku.

Liście ponownie rozwijają się dopiero jesienią (we wrześniu). Cyklamen dyskowaty, tak jak bluszczolistny, powinien być na zimę osłonięty gałązkami stroiszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl