Dziurawiec ozdobny do ogrodu i na taras. Jak uprawiać i pielęgnować ten krzew

Katarzyna Józefowicz
Dziurawiec ozdobny jest bardzo ładnym i niewielkim krzewem, który można uprawiać niemal w każdym ogrodzie.
Dziurawiec ozdobny jest bardzo ładnym i niewielkim krzewem, który można uprawiać niemal w każdym ogrodzie. Katarzyna Laszczak
Dziurawiec kojarzy nam się głównie z popularnym ziołem leczniczym, warto jednak wiedzieć, że rodzaj liczy sobie ponad 400 gatunków roślin, wśród których są nie tylko zioła, ale też atrakcyjne rośliny ozdobne.

Do ozdobnych dziurawców należy między innymi mieszańcowy dziurawiec bezwonny (Hypericum × inodorum). To niewysoki, rozgałęziony, półkulisty krzewem (wys. ok. 0,5-1,2 m) o sezonowych, jasnozielonych liściach, dużych, żółtych kwiatach i dekoracyjnych owocach.

Oprócz ładnego pokroju, jego największą ozdobą są przebarwiające się jesienią na rudy lub czerwonawy kolor liście, a także pojawiające się latem żółte kwiaty z długimi pręcikami. Dziurawiec ozdobny kwitnie od czerwca do września, a zaraz potem zawiązuje ozdobne owoce. Jagody dojrzewają od sierpnia do października i w zależności od odmiany mogą mieć różną barwę (m.in. czerwone, kremowe, pomarańczowe, żółte, różowe).

Sprawdź też: Jakie właściwości lecznicze ma dziurawiec zwyczajny. Jak go stosować i na co pomaga

Jak uprawiać dziurawiec ozdobny w ogrodzie

Dziurawiec bezwonny jest piękną i niekłopotliwą rośliną, dlatego warto mieć go w ogrodzie. Jeśli jednak ma bujnie kwitnąć i obficie owocować, należy zapewnić mu słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko oraz umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną i dość żyzną glebę. Roślina poradzi sobie też w słabszym podłożu i na półcienistym stanowisku, ale będzie nieco słabiej kwitła.

Dziurawiec ozdobny zimą 

W naszym kimacie dziurawiec bezwonny dość dobrze znosi zimy, jednak w chłodniejszych rejonach i na zimniejszych stanowiskach może podmarzać, dlatego dobrze jest okrywać go na zimę stroiszem i kopczykować podstawę jego pędów ziemią, torfem lub korą. Jeśli roślina zostanie uszkodzona przez mróz, wiosną na ogół dobrze się regeneruje.

Dziurawiec ozdobny – pielęgnacja i cięcie

Pielęgnacja dziurawca jest równie łatwa jak jego uprawa, gdyż sprowadza się głównie do zasilenia rośliny wiosną sporą dawką kompostu oraz przycięcia jej pędów wczesną wiosną na wysokości ok. 40 cm nad ziemią (dzięki temu roślina lepiej się rozkrzewi i będzie obficiej kwitła).

Czasami konieczna jest też ochrona chemiczna, gdyż niektóre odmiany bywają porażane przez rdzę (np. „Autumn Blaze”).

Jak rozmnożyć dziurawiec ozdobny

Nieco bardziej skomplikowane jest natomiast rozmnażanie dziurawca ozdobnego. Można wprawdzie zebrać po dojrzeniu jego nasiona i wysiać do skrzynek, ale proces trwa dość długo, wschody są nierówne, a otrzymane w ten sposób rośliny nie zawsze zachowują cechy odmianowe rośliny matecznej (na odpowiednich stanowiskach rośliny mogą dawać też samosiew).

Lepszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie młodych egzemplarzy drogą wegetatywną – z sadzonek pędowych. W tym celu latem (czerwiec-lipiec) pobieramy z rośliny fragmenty pędów z 2-3 węzłami. Ukorzeniamy je w wilgotnym torfie z piaskiem (trwa to ok. 1 miesiąca), a następnie wysadzamy na miejsce stałe.

Przed pierwszą zimą trzeba je koniecznie okryć włókniną, stroiszem lub torfem i okopczykować, inaczej mogą nie przetrwać do wiosny i zmarznąć.

Uniwersalny krzew do ogrodu czyli jak wykorzystać dziurawiec i z czym go posadzić

Dziurawiec bezwonny jest jednak nie tylko bardzo ładnym i łatwym w uprawie, ale też dość uniwersalnym krzewem. Na rabatach znakomicie sprawdza się w różnego rodzaju kompozycjach z udziałem innych krzewów ozdobnych, traw (np. rozplenicy) i bylin (dobrze wygląda m.in. z pięciornikiem krzewiastym, tawułami japońskimi i niskimi krzewuszkami oraz liliowcami, bodziszkami i dzielżanami). Wspaniale prezentuje się też w ogrodach wiejskich, romantycznych i naturalnych, a także na skalniakach i w jednogatunkowych grupach.

Może być również uprawiany w pojemnikach na balkonach i tarasach (wymaga solidniejszej ochrony przed mrozem). Jego pędy z ozdobione kolorowymi owocami są lubianym i chętnie wykorzystywanym we florystyce dodatkiem do żywych bukietów.

Atrakcyjne odmiany dziurawca ozdobnego

Ten mieszańcowy gatunek dziurawca jest w ogrodach rośliną stosunkowo nową, ale już doczekał się kilku ciekawych odmian, różniących się głównie wysokością i barwą owoców. Do ciekawszych należą m.in.:

  • Autumn Blaze” (owoce ciemnoczerwone, wys. ok. 1 m,
  • „Magical White” (owoce kremowo-białe, wys. ok. 0,6-1 m,
  • „Magical Red” (owoce czerwono-bordowe, wys. ok. 0,8-1 m,
  • „Magical Sunshine” (owoce żółte, wys. 0,8-1 m,
  • „Magical Beauty” (owoce łososiowo-różowe, wys. ok. 0,8-1 m,
  • „Excellent Flair” (owoce ciemnoczerwone, wys. ok. 1 m,
  • Magical Black” (owoce ciemnofioletowe, prawie czarne, wys. ok. 1 m.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl