Ketmia syryjska, czyli hibiskus do ogrodu. Ma przepiękne kwiaty i długo kwitnie. Sprawdź, jak uprawiać ten wspaniały krzew

Katarzyna Józefowicz
Ketmia syryjska to odmiana hibiskusa, która jest nie jest trudna w uprawie, ale ma swoje wymagania.
Ketmia syryjska to odmiana hibiskusa, która jest nie jest trudna w uprawie, ale ma swoje wymagania. Antranias - pixabay.com
Ketmia syryjska odmiana hibiskusa, która jest krzewem. Latem przepięknie i bardzo obficie kwitnie, a ma kwiaty w różnych kolorach. Te hibiskusy są odporne na mróz i z powodzeniem można je uprawiać w polskich ogrodach. Radzimy, jak zadbać o ketmię syryjską. Sprawdź, kiedy ją przycinać, czym nawozić i na co zwrócić uwagę, żeby pięknie kwitła.

Spis treści

W kwitnącym hibiskusie można zakochać się od pierwszego wejrzenia, dlatego warto poznać go nieco bliżej. Rodzaj liczy sobie ponad 200 gatunków i jest dość zróżnicowany. Zaliczane do niego rośliny mogą być krzewami lub bylinami i mogą mieć różne wymagania uprawowe. Niektóre przez cały rok oczekują ciepła, inne natomiast są bardziej wytrzymałe i w odpowiednich warunkach mogą przetrwać zimę na zewnątrz.

Ketmia syryjska, czyli hibiskus do ogrodu

Do hibiskusów wytrzymałych ma mróz należy przede wszystkim pochodząca z Chin ketmia syryjska, nazywana też ślazowcem syryjskim lub ślazem drzewnym. Gatunek dorasta do ok. 3 m wys. i posiada sezonowe, duże liście oraz okazałe, szeroko rozpostarte, dzwonkowate kwiaty.
Ketmia syryjska (hibiskus ogrodowy) kwitnie od lipca-sierpnia do września-października. W zależności od odmiany może wytwarzać kwiaty w różnym kolorze (białe, różowe, czerwone, fioletowe lub dwubarwne) i o różnym kształcie (pojedyncze, pełne lub półpełne).

Ketmia czy hibiskus?

Ketmia to inaczej hibiskus. Po prostu „ketmia” to oficjalna polska nazwa, a „hibiskus” – spolszczona wersja botanicznej nazwy łacińskiej – „hibiscus”.

Gdzie posadzić ketmię syryjską?

Ketmie syryjskie nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale z racji swojego pochodzenia, mają dość szczególne wymagania. Przede wszystkim oczekują słońca i ciepła, dlatego należy przeznaczyć dla nich ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Oprócz odpowiedniego stanowiska ketmia oczekuje też żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH.
Hibiskusów w ogrodzie lepiej nie sadzić w zastoiskach mrozowych, w miejscach wietrznych i w chłodniejszych rejonach kraju, bo nie przetrwają zimy lub zostaną mocno uszkodzone przez mrozy.

Zimowanie ketmii syryjskiej

Kiedy hibiskus już się zadomowi, zimę może znieść całkiem dobrze, jednak w pierwszych latach po posadzeniu, oczekuje osłony przed chłodem w postaci włókniny lub słomianych mat oraz kopczyka z torfu albo kory nad korzeniami.

O czym jeszcze pamiętać, uprawiając hibiskus w ogrodzie

 • Ketmia syryjska nie znosi zalania, ale nie lubi też suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych potrzebuje nawadniania.
 • W czasie wegetacji dobrze jest też zasilać ją nawozami dla roślin kwitnących. Ważne jest jednak, żeby skończyć ją nawozić najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia.
 • Uprawiając ketmię należy jednak pamiętać, że roślina nie lubi dotyku, jeśli jest wiec często trącana (np. rośnie przy ścieżce), może zrzucić pąki kwiatowe. Dlatego lepiej zapewnić jej spokojne miejsce i zaciszne miejsce.

Jak i kiedy przycinać hibiskus w ogrodzie?

Ketmia syryjska potrzebuje przycięcia każdego roku. Zabieg przeprowadza się wiosną. Należy skrócić pędy krzewu nad 2-4 oczkiem, gdyż roślina tworzy pąki kwiatowe na pędach tegorocznych.

Jeszcze więcej hibiskusów. Dwa sposoby na rozmnożenie ketmii syryjskiej

Ketmię syryjską można rozmnażać na dwa sposoby. Po pierwsze za pomocą nasion, które zbiera się wczesną wiosną (w marcu) i wysiewa do skrzynek. Następnie pikuje się siewki i wysadza sadzonki na miejsce stałe. To sposób przydatny przy tworzeniu żywopłotu. Ponieważ jednak potomstwo otrzymane z nasion raczej nie powtórzy cech odmianowych rośliny matecznej (czyli może mieć inny kolor kwiatów, albo pojedyncze zamiast pełnych), ketmię lepiej rozmnażać wegetatywnie.
Na początku lata (czerwiec-lipiec) pobiera się z niej sadzonki pędowe, które po ukorzenieniu w wilgotnym piasku sadzi się do doniczek i dołuje w ogrodzie, okrywając na zimę torfem i włókniną.

Hibiskus w ogrodzie. Z czym warto posadzić ketmię syryjską

Ketmia syryjska to roślina wyjątkowo atrakcyjna i dość uniwersalna, trzeba jednak pamiętać, że wiosną dość późno rozpoczyna wegetację (kwiecień-maj), dlatego warto posadzić u jej podstawy wczesne byliny jak np. orlik pospolity, zawilec wielkokwiatowy czy serduszka okazała. W takim towarzystwie może rosnąć jako soliter na trawniku, na tle ściany budynku lub przy ogrodzeniu.
Krzew dobrze sprawdza się też w zestawieniu z innymi krzewami ozdobnymi (np. hortensja, budleja) i bylinami późnego lata (np. rudbekią, astrami bylinowymi, jeżówkami), a także trawami.
W najcieplejszych rejonach kraju może być też wykorzystany do stworzenia żywopłotu, a jego niższe odmiany do uprawy w pojemnikach.

Odmiany ketmii syryjskiej, które warto mieć w ogrodzie

Do ciekawszych należą m.in.:

 • „Ardens” - kwiaty półpełne, fioletowe, wys. ok. 3 m,
 • „Duc de Brabant” - kwiaty półpełne, różowoczerwone, wys. ok. 3 m,
 • „Purpureus Variegatus” - liście zielone z białym obrzeżem, kwiaty ciemnoczerwone, rzadko otwierające się całkowicie, wys. ok. 1,5 m,
 • „Red Heart” - kwiaty duże, białe z ciemnoczerwonym oczkiem, wys. ok. 3 m,
 • Monstrosus” - kwiaty półpełne, białe, z bordowym oczkiem, wys. ok. 2 m,
 • „Speciosus” - kwiaty półpełne, białe, z czerwonym oczkiem, wys. ok. 3 m,
 • „Diana” - kwiaty pojedyncze, białe, wys. ok. 2-2,5 m,
 • „Oiseau Bleu” - kwiaty pojedyncze, błękitne z bordowym oczkiem, wys. ok. 1,5 m.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl