Przysmaki ślimaków
Ofiarą ślimaków pada wiele gatunków roślin zarówno na rabatach ozdobnych jak i w warzywniku oraz w sadzie, ale do najchętniej odwiedzanych przez nie roślin należą głównie funkie, aksamitki, dalie, cynie, margerytki, nagietki, ostróżki, astry, łubiny, groszek pachnący, suchlin różowy, dzielżany, języczki pomarańczowe, truskawki, maliny, sałata, warzywa kapustne, marchew, rzodkiewka i burak.
Ślimak-szkodnik
Ślimaki trudno jest jednak złapać na gorącym uczynku, gdyż najczęściej żerują wieczorem i w nocy, w ciągu dnia pozostając w ukryciu (np. w stercie liści, kompoście, pod deskami, w stertach kamieni, pod skrzynkami i gałęziami lub w zaroślach i wysokich trawach).
Znacznie prościej jest je wyśledzić podczas wilgotnej pogody, gdyż wtedy masowo wychodzą z kryjówek, bez względu na porę dnia. Walka ze szkodnikami jest trudna, ale możliwa, dlatego chcąc ochronić rośliny przed ich atakiem, musimy skorzystać z różnych metod, pomagających ograniczyć liczebność ślimaków w ogrodzie.
Metody na ślimaka
Przede wszystkim powinniśmy unikać sadzenia roślin, które są podstawą ich diety. Jeśli nie chcemy lub nie możemy z nich zrezygnować, postarajmy się utworzyć wokół rabat lub pojedynczych egzemplarzy bariery ochronne w postaci rozłożonego na ziemi ostrego żwirku, grubego piasku, popiołu, żużlu, trocin, skorupek jaj, łupin orzechów, potłuczonych muszli, gałązek świerka lub parzących nawozów (podczas suchej pogody możemy zastosować superfosfat). Bariera powinna być na tyle szczelna, aby zwierzęta nie mogły się przez nią przedostać, w przeciwnym razie nie spełni swojego zadania.
Ślimaki możemy też wywabiać z ukrycia za pomocą przynęty (np. pokrojone owoce i warzywa umieszczone pod ceramicznymi doniczkami, słoiki z piwem zgłębione w ziemi), a następnie zebrać je i niszczyć lub usuwać z działki na tereny neutralne (np. na oddaloną od ogrodu łąkę lub na nieużytek).
Bardzo skuteczne są także taśmy i opaski z miedzi - szczególnie dobrze działają w przypadku podniesionych rabat, donic czy do ochrony pojedynczych roślin.
Zwierzęta możemy też odławiać ręcznie, przeszukując wieczorami (szczególnie po deszczu) rabaty – oświetlając je za pomocą latarki i zbierając ślimaki do wiadra. Liczebność szkodników w ogrodzie ograniczymy także przez systematyczne usuwanie chwastów, korzenie trawy, wygrabianie liści, uprzątanie skrzynek i pojemników, usuwanie kamieni oraz przekopywanie rabat i zagonów przed zimą (wydobyte z ziemi na powierzchnię jaja i dorosłe osobniki, zginą z powodu niskich temperatur).
Rośliny, których ślimaki nie lubią
Pomocniczą rolę może również pełnić sadzenie w ogrodzie lub na zagrożonych rabatach roślin, których ślimaki nie lubią lub omijają szerokim łukiem. Do najczęściej unikanych przez ślimaki gatunków należą między innymi:
- begonie bulwiaste i stale kwitnące,
- bodziszek wspaniały,
- ciemiernik,
- czarnuszka damasceńska,
- cząber ogrodowy,
- czosnek,
- hyzop lekarski,
- kleome kolczasta,
- krokosmia,
- krwawnik,
- lawenda,
- maciejka,
- macierzanka,
- maczek kalifornijsk,
- majeranek,
- nachyłek,
- niezapominajka leśna,
- orliki,
- pelargonia rabatowa,
- pierwiosnek wyniosły,
- szałwia lekarska
- tymianek,
- wilczomlecz białobrzegi,
Z roślin zielnych: bylica piołun, mydlnica lekarska, skrzyp polny i wrotycz.
Preparaty do zwalczania ślimaków
Z roślin zielnych wymienionych wyżej (bylica piołun, mydlnica lekarska, skrzyp polny, wrotycz) można nawet przyrządzać ekologiczne preparaty do odstraszania tych uciążliwych zwierząt (np. wywar lub gnojówkę). Ziele wrotyczu lub bylicy rozłożone pomiędzy roślinami, również może zniechęcić ślimaki do odwiedzenia rabaty.
Poza metodami biologicznymi i agrotechnicznymi, istnieją też chemiczne sposoby zwalczania ślimaków za pomocą specjalnych preparatów. Odpowiednie środki są dostępne w centrach ogrodniczych, ale należy je stosować jedynie w ostateczności i tylko przy dużej liczebności szkodnika (raczej w ogrodzie ozdobnym niż w użytkowym), gdyż po przedostaniu się do podłoża, przenikają do tkanek roślin, stając się potencjalną przyczyną zatrucia pokarmowego, które może wystąpić po spożyciu skażonych warzyw lub owoców.