Niewiele kwitnących bylin jest tak bezproblemowych i łatwych w uprawie jak przetacznik kłosowy. Jego wniesione, smukłe, kłosowate kwiatostany, złożone z mnóstwa drobnych, barwnych, miododajnych kwiatków, mogą zdobić ogród przez całe lato – od lipca do września.
Jakie przetaczniki kłosowe wybrać do ogrodu
W zależności od odmiany, przetaczniki te osiągają od 20 do 50-60 cm wysokości i mają kwiaty w różnych kolorach. Jeśli więc zależy nam na wyższych roślinach, wybierzmy takie odmiany jak:
- „Icicle” - kwiaty białe, wys. ok. 40-50 cm,
- „Red Fox” - kwiaty różowo-czerwone, wys. ok. 30-40 cm,
- „Royal Candles Glory” - kwiaty niebieskie, wys. ok. 40-50 cm,
- „Rotfuchs” - kwiaty ciemnoróżowe, wys. ok. 40 cm,
- „Christa” - prawdopodobnie mieszańcowa odmiana o niebieskich, nietypowych kwiatostanach, zwieńczonych jasnozielonym, pomarszczonym grzebieniem, wys. ok. 50-80 cm.
- „Heidekind” - kwiaty amarantowe, wys. ok. 20-30 cm,
- „Minuet” - kwiaty różowe, wys. ok. 20-30 cm,
- „Nana Blauteppich” - odmiana bardzo niska, zadarniająca, o pokładających się i ukorzeniających pędach, idealna na skalniaki, kwiaty niebieskie, wys. ok. 10-20 cm.
Z czym posadzić przetaczniki i jak je wykorzystać w ogrodzie
Odmiany wyższe możemy posadzić na murkach lub wykorzystywać do tworzenia pięknych kompozycji rabatowych z innymi roślinami, gdyż bardzo dobrze wyglądają między innymi w zestawieniu z szałwiami, bodziszkami, czyśćcem wełnistym, różami, pysznogłówkami, gailardiami, jeżówkami, rudbekiami, firletkami, trawami ozdobnymi, dzwonkami karpackimi czy liatrami kłosowymi.
Wspaniale prezentują się też w jednogatunkowych grupach. Kwiaty najwyższych odmian nadają się też do wazonu lub na suche bukiety.
Odmiany niskie i karłowe można natomiast wykorzystać do tworzenia obwódek rabat, sadzenia na skalniakach lub uprawy w pojemnikach.
Wiele z nich tworzy pokładające się pędy, które mają zdolność do ukorzeniania się i rozrastania w duże, ładne, zadarniające kępy, co sprawia, że można je wykorzystać jako rośliny okrywowe.
Minimalne wymagania przetacznika
Przetacznik kłosowy jest jednak nie tylko bardzo ładną i ciekawą, ale też mało wymagającą rośliną. Jedyne czego potrzebuje, to słoneczne stanowisko i stosunkowo sucha, przepuszczalna, niezbyt żyzna gleba (zniesie nawet podłoże piaszczyste).
Nie lubi zalewania, za to z przejściową suszą radzi sobie bardzo dobrze. Zwykle też dobrze znosi mróz i nie wymaga zimowego okrycia.
Nie oczekuje też żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych z wyjątkiem wycinania przekwitłych kwiatostanów tuż nad ziemią, dzięki czemu lepiej się rozkrzewia i powtarza kwitnienie jesienią.
Jak rozmnażać przetacznik kłosowy
Jeśli nie zdecydujemy się usunąć kwiatostanów, przetacznik zawiąże nasiona i da obfity samosiew. Musimy jednak liczyć się z tym, ze uzyskane tą droga potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego jeśli zależy nam na konkretnej odmianie, kupmy jej nasiona u sprawdzonego sprzedawcy lub zdecydujmy się na gotowe sadzonki, dostępne w każdym większym centrum ogrodniczym.
Wybierając samodzielną uprawę roślin z nasion, możemy wysiać je wprost do gruntu późną wiosną (koniec maja-czerwiec) lub pod osłonami na przełomie kwietnia i maja (na miejsce stałe wysadzamy latem).
Ponieważ nasiona przetaczników są bardzo drobne, siewki należy pikować, a wysiane na rabacie przerywać, aby nadmiernie się nie zagęściły (zalecany rozstaw to ok. 25-30 cm).
Pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września z dorodnych roślin możemy też pobierać sadzonki pędowe, które po ukorzenieniu w wodzie lub wilgotnym podłożu wysadzamy na miejsce stałe (przed pierwszą zimą zalecane jest ich okrycie np. stroiszem).
Przetacznik siny a przetacznik kłosowy
Poszukując informacji o przetaczniku kłosowym, możemy czasem natrafić na jego bliskiego kuzyna, przetacznika siwego o bardziej ozdobnych, pokrytych szarym, miękkim kutnerem liściach, który uznawany jest przez niektóre źródła za podgatunek przetacznika kłosowego.
Choć liście obu roślin mocno się od siebie różnią (przetacznik kłosowy posiada zielone, nagie, lancetowate, ząbkowane na brzegach liście i więcej barwnych odmian), ich pokrój, rodzaj kwiatostanów i wymagania są dość podobne. Oba przetaczniki dobrze też wyglądają w swoim towarzystwie.