Jak wspomóc rozwój tui?

Artykuł sponsorowany
Tuje będą także pięknie wyglądać w ogrodach skalnych.
Tuje będą także pięknie wyglądać w ogrodach skalnych. Shutterstock
Żywotniki, bo tak botanicy nazywają tuje, to popularne rośliny iglaste zdobiące balkony, tarasy i oczywiście ogrody. Okazy uprawiane w donicach rzadko dorastają większych rozmiarów, ale te sadzone w gruncie mogą osiągać w naszym kraju nawet 15 metrów wysokości. Tuje nie mają wygórowanych wymagań, ale zdarza się, że nie liczba przyjętych sadzonek jest mniejsza niż zakładaliśmy. Co robić, by temu zapobiec?

Trochę wiedzy botanika

Żywotnik to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Jest pięć gatunków tui, ale w Polsce dwa zdominowały ogrodniczą branżę. To żywotnik olbrzymi, czyli z łaciny Thuja plicata oraz żywotnik zachodni, czyli Thuja occidentalis. Do tego rodzaju zaliczany był kiedyś również gatunek Thuja orientalis, zwana po polsku żywotnikiem wschodnim. Został on jednak wyodrębniony we własny jednogatunkowy rodzaj, zwany Platycladus orientalis. Dlatego w języku polskim nie określamy go mianem tui, a biotą wschodnią.
Występowanie naturalne żywotników i biot wiele mówi nam o warunkach, w jakich powinniśmy sadzić te rośliny w naszych ogrodach. Nasi zieloni bohaterowie to rośliny pochodzące z Azji i Ameryki Północnej. Najpełniej rozwijają się na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych, o dużej wilgotności powietrza. Są relatywnie odporne na suszę, co nie oznacza jednak, że będą rosły w każdych warunkach.
Tuje i bioty można więc sadzić przez cały okres wegetacji, od wczesnej zimy do wczesnej jesieni.

Szukamy przyczyn niepowodzenia

Tuje sprawdzą się w ogrodach, balkonach i na tarasie.
Tuje sprawdzą się w ogrodach, balkonach i na tarasie. Shutterstock

Podstawową przyczyną niepowodzenia w uprawie tui w naszych ogrodach są same żywotniki, a dokładniej jakość kupowanych w centrach handlowych roślin. Niestety część z nich nie jest w dobrej kondycji - ma uszkodzone korzenie lub jest przesuszona. Ogrodnicy polecają kupować tuje w centrach ogrodniczych, najlepiej takich, gdzie rośliny nie są trzymane w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach (takim roślinom trudniej zaaklimatyzować się w warunkach gruntowych).
Zdarza się również, że gleba, w której sadzimy tuje i bioty, jest uboga w wapń. Sam odczyn gleby idealnej dla nich powinien być lekko kwaśny.
Tuje i bioty nie lubią stanowisk wietrznych. Silny, stały wiatr też może być przyczyną niepowodzenia uprawy.
Młode rośliny bywają mniej odporne na przymrozki, warto więc je odsłonić na zimę.

Pomoc polskiej technologii

Małe żywotniki i bioty, szczególnie te kupione z niepewnych źródeł, nie utrzymują się w glebie najczęściej. Najprostszym sposobem wzmocnienia ich kondycji, a więc zwiększenia prawdopodobieństwa przyjęcia się roślin w ziemi, jest zastosowanie przy ich sadzeniu superabsorbentu.
W profesjonalnych sklepach ogrodniczych dostępne są magazyny wody zwane HYDROBOXami, które wkładamy na dno wykopu, gdzie wsadzamy roślinę. Magazynują one wodę i substancje mineralne (co jest szczególnie ważne przy sporym deszczu). Po kilku tygodniach, kiedy nasza roślina przerośnie korzeniami w głąb HYDROBOXu, pobiera z niego wodę dokładnie wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje (na przykład w okresie suszy, kiedy dostęp do wody jest ograniczony). Podczas suszy, kiedy gleba pęka, wody opadowe spływają wprost do wód gruntowych. W takiej sytuacji rosnące w niej rośliny nie mają szans na przechwycenie wody i pobranie jej poprzez system korzeniowy. HYDROBOX, poprzez magazynowanie wody, pomaga przetrwać roślinie podczas okresu suszy oraz chroni ją przed wystąpieniem stresu wodnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl