Spis treści
Uprawiane przez nas rośliny mają różne wymagania w stosunku do odczynu podłoża, dlatego czasami mogą nam sprawiać problemy. Z wyjątkiem terenów leśnych, gleba w naszych ogrodach ma zwykle odczyn zasadowy lub obojętny, który nie wszystkim roślinom odpowiada. Niektóre gatunki posadzone w takim podłożu źle się rozwijają, słabo rosną i często zapadają na choroby (głównie chlorozy), dlatego glebę pod ich uprawę trzeba odpowiednio przygotować.
Liście hortensji i borówki żółkną? To może być chloroza. Rozwiązanie jest proste
Chloroza jest najczęściej nieinfekcyjną chorobą fizjologiczną roślin, m.in. hortensji i rododendronów. Ale może atakować także inne rośliny. W przypadku malin może wystąpić również wirusowa chloroza n...
Jakie rośliny potrzebują kwaśnej gleby?
Kwaśnego odczynu podłoża oczekują głównie rośliny z rodziny wrzosowatych (m.in. borówki amerykańskie i brusznice, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, kalmie, dabecje, kiścienie, pierisy, żurawina). Taką ziemię preferują je także niektóre iglaki (jodła koreańska, świerk kłujący, żywotniki zachodnie, czyli tuje, jałowce, cyprysik groszkowy i tępołuskowy) oraz inne gatunki roślin ozdobnych, które często rosną w naszych ogrodach: m.in.magnolie, kilka gatunków paproci, różne gatunki hortensji.
Kiedy to właśnie te rośliny chcemy uprawiać, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić pH gleby w naszym ogrodzie (np. za pomocą specjalnego kwasomierza lub analizy próbki gleby w laboratorium, pH bardzo kwaśne poniżej 4,5, kwaśne 4,6-5,5, lekko kwaśne 5,6-6,5). Kiedy odczyn okaże się zbyt wysoki (powyżej 5,6 - 6), musimy go obniżyć.
Podpowiadamy: Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie
Kwaśny torf – jak go stosować i wspomagać jego działanie
Jednym ze sposobów zmiany odczynu jest wzbogacenie gleby kwaśnym torfem. Nie wystarczy jednak samo rozsypanie torfu na jej powierzchni, gdyż wtedy odczyn w głębszych warstwach pozostanie bez zmian lub zmieni się niewiele. Jeśli chcemy uzyskać właściwy efekt, torf musimy wymieszać z warstwą gleby (1:1) na takiej głębokości, na jakiej będą znajdowały się korzenie roślin (zwykle jest to ok. 20-30 cm), gdyż dopiero wtedy odczyn podłoża wyraźnie się zmieni.
W tak przygotowaną glebę można od razu sadzić rośliny, dodatkowo zaprawiając wykopany pod nie dołek kwaśnym torfem. Przy mieszaniu podłoża z torfem warto też dodać do niego nieco przekompostowanych igieł sosnowych lub trocin z drzew iglastych, które dłużej utrzymają kwaśny odczyn podłoża.
Pomoże nam w tym również ściółkowanie gleby przekompostowaną korą lub igliwiem oraz niektórymi kamieniami, posiadającymi kwaśny odczyn (np. kwarcem czy granitem). W żadnym wypadku nie ściółkujmy natomiast gleby kamieniami o zasadowym odczynie pH, które zamiast obniżać, podwyższą odczyn gleby (np. dolomit, piaskowiec wapienny, wapień, trawertyn. Mimo tych zabiegów, uzyskany za pomocą kwaśnego torfu odczyn nie utrzyma się w podłożu zbyt długo, dlatego raz w roku trzeba będzie sprawdzać jego wartość, aby wiedzieć, kiedy ponownie sięgnąć po kwaśny torf.
Kora ogrodowa to popularna ściółka, ale trzeba ją dobrać do roślin. Sprawdź
Kora ogrodowa jest popularną ściółką, jednak w zależności od tego, z jakich drzew pochodzi, ma różne właściwości. Często spotykana kora sosnowa jest doskonała pod rośliny kwasolubne, ale dla tych, któ...
Jak stosować nawozy zakwaszające i kiedy sadzić rośliny?
Zakwaszanie gleby za pomocą torfu i kwaśnego kompostu (uzyskanego np. z sosnowych lub świerkowych igieł, trocin, szyszek i gałązek z drzew iglastych) jest szybkim i naturalnym sposobem zmiany odczynu gleby, ale czasami nie wystarcza i wtedy należy zdecydować się na bardziej radykalne środki, takie jak nawozy zakwaszające (np. siarczan amonu, saletra amonowa, mocznik) lub siarka.
Przy ich zastosowaniu powinniśmy jednak ściśle przestrzegać dawek zalecanych przez producenta, gdyż łatwo można je przedawkować. W przeciwieństwie do torfu, nawozów zakwaszających nie stosuje się jednak tuż przed siewem lub sadzeniem roślin, gdyż zawarte w nim składniki mogą uszkodzić delikatne korzenie (glebę należy przygotować na ok. pół roku przed posadzeniem roślin). Jeśli planujemy wiosenne nasadzenia, musimy to zrobić jesienią.
Borówka amerykańska i jagoda kamczacka. Sprawdź, co różni te krzewy
Borówka amerykańska i jagoda kamczacka to bardzo popularne krzewy owocowe. Lubimy je za łatwość uprawy oraz smaczne i zdrowe owoce. Te krzewy mają kilka cech wspólnych, ale są też różnice między nimi....
Zakwaszenie gleby siarką
Glebę możemy też zakwasić wolno działającą siarką (najczęściej wykorzystywaną pod uprawę borówki amerykańskiej), którą zwykle miesza się z podłożem w proporcjach wskazanych przez producenta do konkretnej uprawy. Podobnie jak w przypadku nawozów zakwaszających, siarki także nie stosuje się tuż przed sadzeniem roślin, tylko na około pół roku wcześniej, czyli najlepiej jesienią (jeśli dawki siarki są większe, to nawet po roku).
Pamiętaj o nawozach dla roślin kwasolubnych
Kiedy już uzyskamy odczyn gleby odpowiedni dla roślin kwasolubnych, powinniśmy starać się utrzymać go jak najdłużej. Poza kwaśną ściółką z kory i kwaśnym kompostem, pomogą nam w tym również specjalne nawozy dla roślin kwasolubnych, w które powinniśmy się zaopatrzyć (np. nawozy dla borówki, nawozy dla roślin wrzosowatych, nawozy dla roślin kwasolubnych).