Sposoby na zakwaszenie gleby. Zrób to jesienią. Sprawdź, jak przygotować podłoże pod różaneczniki, borówki i inne rośliny kwasolubne

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, żeby różaneczniki, wrzosy, magnolie, borówki i inne rośliny kwasolubne dobrze rosły, musimy im zapewnić kwaśną glebę.
Jeśli chcemy, żeby różaneczniki, wrzosy, magnolie, borówki i inne rośliny kwasolubne dobrze rosły, musimy im zapewnić kwaśną glebę. Kapa65/pixabay.com
Są takie rośliny, które muszą mieć kwaśną ziemię, a należy do nich wiele popularnych gatunków, takich jak borówki amerykańskie, wrzosy, hortensje, różaneczniki, magnolie i inne. Ponieważ w ogrodach rzadko występuje podłoże o odpowiednich parametrach, jeśli chcemy je uprawiać, musimy zakwasić podłoże. Najbardziej skuteczne zabiegi wykonuje się jesienią. Sprawdź, jak zakwasić ziemię w ogrodzie.

Spis treści

Uprawiane przez nas rośliny mają różne wymagania w stosunku do odczynu podłoża, dlatego czasami mogą nam sprawiać problemy. Z wyjątkiem terenów leśnych, gleba w naszych ogrodach ma zwykle odczyn zasadowy lub obojętny, który nie wszystkim roślinom odpowiada. Niektóre gatunki posadzone w takim podłożu źle się rozwijają, słabo rosną i często zapadają na choroby (głównie chlorozy), dlatego glebę pod ich uprawę trzeba odpowiednio przygotować.

Jakie rośliny potrzebują kwaśnej gleby?

Kwaśnego odczynu podłoża oczekują głównie rośliny z rodziny wrzosowatych (m.in. borówki amerykańskie i brusznice, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, kalmie, dabecje, kiścienie, pierisy, żurawina). Taką ziemię preferują je także niektóre iglaki (jodła koreańska, świerk kłujący, żywotniki zachodnie, czyli tuje, jałowce, cyprysik groszkowy i tępołuskowy) oraz inne gatunki roślin ozdobnych, które często rosną w naszych ogrodach: m.in.magnolie, kilka gatunków paproci, różne gatunki hortensji.

Kiedy to właśnie te rośliny chcemy uprawiać, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić pH gleby w naszym ogrodzie (np. za pomocą specjalnego kwasomierza lub analizy próbki gleby w laboratorium, pH bardzo kwaśne poniżej 4,5, kwaśne 4,6-5,5, lekko kwaśne 5,6-6,5). Kiedy odczyn okaże się zbyt wysoki (powyżej 5,6 - 6), musimy go obniżyć.

Podpowiadamy: Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie

Kwaśny torf – jak go stosować i wspomagać jego działanie

Jednym ze sposobów zmiany odczynu jest wzbogacenie gleby kwaśnym torfem. Nie wystarczy jednak samo rozsypanie torfu na jej powierzchni, gdyż wtedy odczyn w głębszych warstwach pozostanie bez zmian lub zmieni się niewiele. Jeśli chcemy uzyskać właściwy efekt, torf musimy wymieszać z warstwą gleby (1:1) na takiej głębokości, na jakiej będą znajdowały się korzenie roślin (zwykle jest to ok. 20-30 cm), gdyż dopiero wtedy odczyn podłoża wyraźnie się zmieni.

W tak przygotowaną glebę można od razu sadzić rośliny, dodatkowo zaprawiając wykopany pod nie dołek kwaśnym torfem. Przy mieszaniu podłoża z torfem warto też dodać do niego nieco przekompostowanych igieł sosnowych lub trocin z drzew iglastych, które dłużej utrzymają kwaśny odczyn podłoża.

Pomoże nam w tym również ściółkowanie gleby przekompostowaną korą lub igliwiem oraz niektórymi kamieniami, posiadającymi kwaśny odczyn (np. kwarcem czy granitem). W żadnym wypadku nie ściółkujmy natomiast gleby kamieniami o zasadowym odczynie pH, które zamiast obniżać, podwyższą odczyn gleby (np. dolomit, piaskowiec wapienny, wapień, trawertyn. Mimo tych zabiegów, uzyskany za pomocą kwaśnego torfu odczyn nie utrzyma się w podłożu zbyt długo, dlatego raz w roku trzeba będzie sprawdzać jego wartość, aby wiedzieć, kiedy ponownie sięgnąć po kwaśny torf.

Jak stosować nawozy zakwaszające i kiedy sadzić rośliny?

Zakwaszanie gleby za pomocą torfu i kwaśnego kompostu (uzyskanego np. z sosnowych lub świerkowych igieł, trocin, szyszek i gałązek z drzew iglastych) jest szybkim i naturalnym sposobem zmiany odczynu gleby, ale czasami nie wystarcza i wtedy należy zdecydować się na bardziej radykalne środki, takie jak nawozy zakwaszające (np. siarczan amonu, saletra amonowa, mocznik) lub siarka.

Przy ich zastosowaniu powinniśmy jednak ściśle przestrzegać dawek zalecanych przez producenta, gdyż łatwo można je przedawkować. W przeciwieństwie do torfu, nawozów zakwaszających nie stosuje się jednak tuż przed siewem lub sadzeniem roślin, gdyż zawarte w nim składniki mogą uszkodzić delikatne korzenie (glebę należy przygotować na ok. pół roku przed posadzeniem roślin). Jeśli planujemy wiosenne nasadzenia, musimy to zrobić jesienią.

Zakwaszenie gleby siarką

Glebę możemy też zakwasić wolno działającą siarką (najczęściej wykorzystywaną pod uprawę borówki amerykańskiej), którą zwykle miesza się z podłożem w proporcjach wskazanych przez producenta do konkretnej uprawy. Podobnie jak w przypadku nawozów zakwaszających, siarki także nie stosuje się tuż przed sadzeniem roślin, tylko na około pół roku wcześniej, czyli najlepiej jesienią (jeśli dawki siarki są większe, to nawet po roku).

Pamiętaj o nawozach dla roślin kwasolubnych

Kiedy już uzyskamy odczyn gleby odpowiedni dla roślin kwasolubnych, powinniśmy starać się utrzymać go jak najdłużej. Poza kwaśną ściółką z kory i kwaśnym kompostem, pomogą nam w tym również specjalne nawozy dla roślin kwasolubnych, w które powinniśmy się zaopatrzyć (np. nawozy dla borówki, nawozy dla roślin wrzosowatych, nawozy dla roślin kwasolubnych).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl