Spis treści
Niekiedy prace ogrodnicze wydają się tak skomplikowane, że niesłusznie kojarzymy je głównie z profesjonalnym ogrodnictwem. Przykładem może być między innymi płodozmian, którego często unikamy, bo nie bardzo wiemy, na czym polega. Nie jest to jednak tak trudne jak się wydaje. Warto go stosować w przydomowym warzywniku.
Co to jest płodozmian i dlaczego warto go stosować?
Płodozmian to po prostu coroczna, zaplanowana na kilka kolejnych lat zmiana miejsca uprawy poszczególnych warzyw w warzywniku. Taki rodzaj uprawy pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń, ogranicza występowanie chorób i szkodników oraz utrzymuje glebę w dobrym stanie.
Podstawowa zasada płodozmianu
Jedną z głównych zasad płodozmianu jest unikanie uprawy po sobie na danym stanowisku roślin z tej samej rodziny botanicznej (przerwa w powinna wynosić co najmniej 4 lata), ze względu na występowanie wspólnych chorób i szkodników. Ich formy przetrwalnikowe (np. jaja szkodników, zarodniki grzybów), mogą bytować w glebie nawet kilka lat, z roku na rok zakażając kolejne uprawy. Jeśli więc w jednym roku uprawialiśmy na zagonie kapustę, w następnym roku musimy posadzić ją, a także pozostałe warzywa kapustne, na innym miejscu.