Sadzenie truskawek. Podpowiadamy, kiedy sadzić truskawki i jak to zrobić

Katarzyna Józefowicz
Truskawki są dość wymagające. Dlatego przed ich posadzeniem trzeba starannie przygotować ziemię.
Truskawki są dość wymagające. Dlatego przed ich posadzeniem trzeba starannie przygotować ziemię. Shonamcq (pixabay.com)
Kiedy sadzimy truskawki? Jak sadzić truskawki? Czy można wykorzystać własne sadzonki? I jakie warunki zapewnić, żeby dobrze rosły? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Truskawki to najwspanialsze owoce lata, ale ich uprawa nie jest niestety najłatwiejsza, gdyż rośliny nie tylko mają wysokie wymagania, ale są też podatne na liczne choroby. Oczekują również odpowiedniej pielęgnacji i właściwego sadzenia.

Ważne w uprawie truskawek

Truskawki to byliny, jednak z powodu chorób i wyjaławiania się podłoża ze składników odżywczych, na jednym stanowisku nie powinny być uprawiane dłużej niż 3-4 lata. Co kilka lat należy więc przenieść plantację w nowe miejsce – takie, którego nie zajmowały wcześniej truskawki i poziomki, a także maliny, ziemniaki, ogórki, pomidory czy kapustę.

Sadzonki truskawek z rozłogów. Czy to dobry pomysł?

Truskawki powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomki i tak jak one mają zdolność do tworzenia nadziemnych, długich rozłogów („wąsów”). Na końcach rozłogów rozwijają się małe sadzonki, które po zetknięciu z podłożem, szybko się ukorzeniają. Zwykle kusi nas, aby wykorzystać je do założenia nowej plantacji, ale czy warto?

To zależy. Jeśli nasze truskawki są zdrowe i dorodne, a utworzone przez nie sadzonki duże i dobrze ukorzenione, możemy odciąć je od rośliny matecznej, wykopać i posadzić na nowym stanowisku.

Takie sadzonki powinny być jednak pobierane tylko w pierwszym roku po posadzeniu roślin, gdyż w kolejnych latach krzaczki tworzą już sadzonki gorszej jakości. Jeśli natomiast uprawiane przez nas truskawki chorowały i wydawały słabe plony, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych sadzonek. Dzięki temu mamy szansę uzyskać duże, dobrze rozwinięte, silne i zdrowe sadzonki, które już w kolejnym roku po posadzeniu wydadzą obfite plony.

Przygotuj ziemię pod uprawę truskawek

Zanim jednak rozpoczniemy uprawę truskawek, musimy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Truskawki kochają słońce i preferują próchnicze, przepuszczalne, żyzne, lekko wilgotne podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (ok. 5,6-6,5). Nie lubią konkurencji, więc gleba pod ich uprawę powinna być starannie odchwaszczona. Warto też wzbogacić ją w materię organiczną, nawożąc kompostem lub biohumusem oraz zastosować naturalną formę nawozu mineralnego w postaci mączki bazaltowej (można zastosować je na krótko przed sadzeniem roślin).

Na około pół roku przed sadzeniem roślin można też uprawiać nawozy zielone (np. łubin, facelia, peluszka, bobik, gorczyca, aksamitka). Jeśli chcemy jeszcze bardziej użyźnić ziemię, możemy także zastosować obornik(ok. 3-4 kg/1m²), ale najlepiej zrobić to jesienią w sezonie poprzedzającym zakładanie plantacji (nie wolno stosować go przed sadzeniem roślin).

Kiedy sadzimy truskawki

Sadzenie truskawek możliwe jest w kilku terminach. Najlepszym z nich jest lato: koniec lipca i sierpień – wtedy sadzimy truskawki z sadzonek doniczkowanych i zielonych, czyli z tzw. gołym korzeniem. Jeśli nie jest upalnie, a do tego dostatecznie wilgotno, rośliny mogą dobrze się ukorzenić i przygotować do zimy.

Sadzonki truskawek z gołym korzeniem (tzw. zielone) można też sadzić wczesną jesienią – we wrześniu i na początku października lub wczesną wiosną (marzec-kwiecień). Jeśli posadzimy truskawki jesienią na obfite plony musimy poczekać co najmniej rok, a do tego termin jesienny daje roślinom mniej czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu przed zimą, przez co nie wszystkim sadzonkom udaje się przetrwać do wiosny.

Jak sadzić truskawki i o co zadbać po posadzeniu

Truskawki sadzi się w rozstawie ok. 20-30 cm w rzędzie i ok. 60-70 cm między rzędami. Po posadzeniu rośliny solidnie się podlewa i ściółkuje agrowłókniną lub słomą. Nie stosujmy jako ściółki ściętej trawy, siana i folii (trawa i siano szybko gniją, przyczyniając się do rozwoju chorób grzybowych, a folia nie przepuszcza wody i powietrza, co sprawia, że system korzeniowy pod nią się zaparza i gnije).

Słoma jest materiałem naturalnym, ale nie gnije tak szybko jak trawa i dobrze izoluje glebę przed utratą ciepła i wilgoci, a owoce chroni przed zabrudzeniem ziemią i chorobami odglebowymi. Do ściółkowania należy jednak wykorzystywać słomę pszenną lub żytnią, unikając łatwo rozkładającej się słomy owsianej. Należy też pamiętać, że słoma przyczynia się do zmniejszenia ilości magnezu w glebie, dlatego plantację dobrze jest nawozić nawozami wieloskładnikowymi zwierającymi ten pierwiastek (np. Azofoska, Nawóz do truskawek Florovit, Nawóz do truskawek i poziomek Agrecol). Agrowłóknina nie jest materiałem organicznym, ale spełnia podobne funkcje jak słoma i jest od niej trwalsza.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl