Spis treści
Jaśminowce, zwane jaśminami, to krzewy dla każdego
Jaśminowce (Philadelphus) przez ogrodników określane są krzewami „dla każdego”. To jedne z łatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych. Krzewy te nie mają praktycznie żadnych wymagań, poza tym, aby podłoże nie było zbyt przesuszone, bo jaśminowce lubią wilgoć.
Wiele odmian rośnie dobrze nawet w bardzo ubogich glebach, zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Jaśminowce warto jednak sadzić na stanowiskach słonecznych, gdyż w cieniu słabiej kwitną. Rośliny wytrzymują nawet duże mrozy i nie wymagają okrywania na zimę, a oprócz nasadzeń pojedynczych lub w grupach nadają się także na żywopłoty.
Jaśmin a jaśminowiec
Jaśminowce bardzo często nazywamy jaśminami. To błąd, bo prawdziwe jaśminy to egzotyczne rośliny z rodziny Jasminum, obejmującej ponad 300 gatunków, z których kilka jest uprawianych jako rośliny doniczkowe. Wśród nich wiele jest pnączami, a ich kwiaty również pięknie pachną. Dowiedz się więcej: czym się różni jaśmin od jaśminowca.
Jak wygląda jaśminowiec, czyli tak zwany jaśmin
Jaśminowce to krzewy kwitnące, silnie rozrastające się i rozłożyste. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 1 do 3 m. Mają dekoracyjne, ciemnozielone, owalne i szorstkie liście o ząbkowanych brzegach, a na końcach zaostrzone. Najbardziej cenione są jednak za kwiaty – pojedyncze lub pełne, zebrane w groniaste kwiatostany, o pięknym, silnym zapachu. Kwitnące gałązki jaśminowca można wykorzystać jako kwiat cięty.
Nie tylko jaśminowiec wonny. Poznaj inne odmiany tego krzewu
Najbardziej popularny jest jaśminowiec wonny osiągający do 3 m wysokości, o kwiatach wydzielających silny zapach, pojawiających się w maju. Jaśminowiec Lemoine'a dorasta do 2 m wysokości i ma mniejsze kwiaty, jednak kwitnie dużo bardziej obficie. Jaśminowiec panieński wyrasta do 2,5 m i kwitnie później – od połowy czerwca do połowy lipca. Jedną z najciekawszych odmian jest jednak jaśminowiec plamisty, którego kwiaty mają czerwoną barwę u nasady płatków i roztaczają aromat przypominający truskawki.
9 rzeczy, które sprawią, że będziesz się cieszyć zapachem jaśminu
- Stanowisko dla jaśminowca: słoneczne lub półcieniste. Na stanowiskach słonecznych jaśminowce kwitną znacznie obficiej.
- Podłoże: bez większego znaczenia, choć część odmian gorzej rozwija się w glebach kwaśnych. Większość odmian rośnie dobrze nawet w bardzo ubogim podłożu. W żyznej ziemi jaśminowce silniej się rozrastają, jednak prowokowane do silnego wzrostu nadmiarem składników mineralnych, mogą kwitnąć mniej obficie i tworzyć dużą ilość odrostów korzeniowych. Ziemię wokół roślin warto wyściółkować korą ogrodniczą, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby, gdyż jaśminowce nie lubią w pełni przesuszonego podłoża.
- Podlewanie: w okresach długotrwałej suszy.
- Nawożenie: niekonieczne. Młode rośliny można pobudzić do rozrastania, zasilając raz w roku niewielką ilością nawozów wieloskładnikowych.
- Cięcie jaśminowca: te krzewy kwitną na całej długości pędów ubiegłorocznych, dlatego cięcie najkorzystniej prowadzić tuż po przekwitnięciu, usuwając głównie starsze pędy.
- Rozmnażanie: wiosną i jesienią poprzez oddzielanie od macierzystej rośliny odrostów korzeniowych, których jaśminowce wytwarzają znaczną ilość. Aby nie osłabiać roślin, odrosty warto regularnie usuwać.
- Zabezpieczenie na zimę: krzewy jaśminowca są wytrzymałe na mróz i nie wymagają okrywania na zimę.
- Choroby i szkodniki : jaśminowce są odporne na choroby i szkodniki. Problemy mogą sprawić mszyce i rzadziej – zaraza bakteryjna. Charakterystycznymi objawami zarazy bakteryjnej są brązowe plamy pojawiające się na liściach jaśminowca, z czasem czernienie liści i zamieranie pędów. Porażony krzew należy usunąć i spalić. W początkowej fazie choroby można próbować ratować zainfekowany okaz, usuwając pędy, na których pojawiają się pierwsze symptomy zakażenia. W praktyce tak wnikliwa obserwacja jest jednak prowadzona rzadko, a właściciel o chorobie jaśminowca dowiaduje się już w zaawansowanym stadium infekcji.
- Kwitnienie: jaśminowiec będzie obficie i regularnie kwitł, jeśli posadzimy go w słońcu i zadbamy o wilgotność podłoża.
Jaśminowe kwiaty na dłużej
Aromatem jaśminowce można cieszyć się dłużej niż tylko w okresie kwitnienia krzewów. Warto je zbierać i suszyć, bo mają pewne właściwości lecznicze. Można z nich przygotować m.in. pachnący napar, który pomoże w wielu dolegliwościach. Sprawdź, na co pomaga jaśminowiec i jak go wykorzystać Dobrym pomysłem jest też ich wykorzystanie do mieszanek zapachowych, zwanych potpourri.