Jesienny oprysk drzew owocowych – co, kiedy i czym opryskiwać? Zadbaj o to już teraz, a w sezonie zbierzesz lepsze plony

Katarzyna Józefowicz
Jesienny oprysk drzew owocowych pomaga zapobiegać rozwojowi groźnych chorób.
Jesienny oprysk drzew owocowych pomaga zapobiegać rozwojowi groźnych chorób. Keywest3 - pixabay.com
Jesień to czas przede wszystkim oprysków brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści, ale warto też zadbać o inne drzewa owocowe.

Spis treści

Opryski drzew owocowych – nie tylko wiosną

Choroby i szkodniki roślin to utrapienie każdego miłośnika ogrodu. Groźne patogeny powodują rozwój wyniszczających chorób, a szkodniki osłabiają rośliny żerując na różnych ich częściach, czego skutkiem mogą być mniejsze plony, zdeformowane kwiaty, liście i pędy oraz zwiększona wrażliwość roślin na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Szkodniki i choroby wyrządzają szkody wśród wszystkich roślin, ale szczególnie dużo problemów przysparzają w sadzie.

Drzewa trudniej jest dokładnie opryskać preparatami ochronnymi, a po zabiegu trzeba przestrzegać niezbędnego okresu karencji, aby owoce miały czas na pozbycie się toksycznych substancji. Ochrona drzew i krzewów owocowych powinna być prowadzona systematycznie przez cały sezon, począwszy od przedwiośnia, aż do późnej jesieni. Najwięcej oprysków przeprowadza się na przedwiośniu i wiosną, ale także jesienią można zastosować kilka zabiegów, które pomogą skuteczniej chronić drzewa owocowe.

Oprysk brzoskwini przeciw kędzierzawości liści

Najważniejszym jesiennym zabiegiem ochronnym jest oprysk brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści. Ta niezwykle uciążliwa choroba grzybowa jest bardzo groźna, gdyż powoduje deformację liści, przebarwienia na liściach i owocach, spadek plonu oraz osłabienie całego drzewa. Choroba rozwija się w okresie wegetacyjnym, ale skutecznie można ją zwalczać jedynie w stanie bezlistnym.

Zabieg przeprowadza się po opadnięciu liści, na przełomie października i listopada, jednak tylko wtedy, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5°C. Podczas zabiegu należy bardzo dokładnie pokryć cieczą korę całego drzewa oraz drzew sąsiednich, gdyż patogeny na niej właśnie zimują. Do oprysku należy wybrać jeden z preparatów, polecanych do walki z kędzierzawością i ściśle stosować się zaleceń podanych na opakowaniu (np. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC).

Kędzierzawość liści brzoskwini to groźna choroba. W jej zapobieganiu pomoże jesienny oprysk np. miedzianem.
Kędzierzawość liści brzoskwini to groźna choroba. W jej zapobieganiu pomoże jesienny oprysk np. miedzianem. Giancarlo Dessi - wikimedia.commons CC BY SA 3.0


CC BY-SA

Oprysk wiśni i czereśni przed rakiem bakteryjnym

Okres bezlistny (koniec października – początek listopada), to także dobry moment na ochronę drzew pestkowych, głównie wiśni i czereśni, przed groźnym rakiem bakteryjnym. Choroba jest trudna do opanowania i może wyrządzać w sadzie duże szkody, dlatego jej zwalczanie jest niezwykle istotne. Pomimo iż ma ona podłoże bakteryjne, do walki wykorzystuje się te same preparaty, co w przypadku ochrony brzoskwiń przed kędzierzawością liści.

Ochrona jabłoni przed parchem

Przełom października i listopada (krótko przed opadnięciem liści), to również odpowiednia pora na zastosowanie oprysku przeciwko parchowi jabłoni (choroba grzybowa). Podobnie jak poprzednie choroby, parch jest bardzo groźny dla drzewa i może powodować spore straty plonu.

Jego objawy w postaci brunatnych plam i nekroz, widoczne są przede wszystkim na liściach i owocach, dlatego owoce są nieduże, zdeformowane i w wielu miejscach pokryte spękaną, twardą skorupą. Po zbiorach nie nadają się też do przechowywania.

Opryski przeciwko parchowi wykonuje się głównie wiosną, ale można je przeprowadzić także jesienią, po zbiorach owoców (ale jeszcze przed opadnięciem liści), stosując w tym okresie mocznik w stężeniu 5%. Mocznikiem warto przy okazji opryskać również drzewa pestkowe, ograniczając w ten sposób rozwój drobnej plamistości drzew pestkowych (choroba grzybowa).

Jak wybierać preparaty do oprysków w ogrodzie

Do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami (zarówno w sadzie jak i w warzywniku oraz ogrodzie ozdobnym), najlepiej wybierać preparaty polecane do stosowania na małych obszarach (tzw. amatorskie). Zawierają one bezpieczniejsze stężenia substancji chemicznych niż preparaty profesjonalne, ale nadal pozostają tak samo skuteczne. W znalezieniu odpowiedniego preparatu, pomogą nam informacje znajdujące się na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Decydując się na preparaty amatorskie, trzeba jednak pamiętać, że nadal są to toksyczne środki chemiczne, z którymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Poza chemicznymi środkami ochrony roślin, w ogrodzie warto też stosować profilaktykę, polegającą między innymi na dokładnym zgrabianiu opadniętych, porażonych chorobami liści, usuwaniu silnie zaatakowanych przez mszyce pędów, przekopywaniu gleby przed zimą i sadzeniu odmian odpornych na choroby (np. jabłoni odpornych na parcha).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl