Jodła koreańska w ogrodzie. Jak ją uprawiać i pielęgnować?

Katarzyna Józefowicz
Jodła koreańska to piękne i wolno rosnące drzewo. Świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów.
Jodła koreańska to piękne i wolno rosnące drzewo. Świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów. Conegerdesign (pixabay.com)
Jodła koreańska to piękne drzewo iglaste, które można uprawiać w ogrodzie. Piszemy, jakie warunki trzeba jej zapewnić, jaką odmianę wybrać do dużego, a jaką do małego ogrodu, i jak zadbać o te drzewa.

Spis treści

Jodła koreańska (Abies koreana) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych nadających się do uprawy w ogrodzie. Roślina pochodzi z Korei Południowej i ma postać gęstego drzewka o regularnej, stożkowej koronie. Rośnie bardzo wolno, dlatego po ok. 30 latach uprawy jodła koreańska może osiągać wysokość zaledwie ok. 6-8 m (w naturze dorasta do ok. 12-18 m). Z tego względu nadaje się do uprawy zarówno w dużych jak i w małych, przydomowych ogrodach.

Jodła koreańska – jak wygląda to drzewo

Jej największą ozdobą jest gęsty, stożkowaty, regularny pokrój, horyzontalnie układające się gałęzie, gęsto pokryte igłami. Igły są grube, krótkie, tępe, miękkie, ciemnozielone z wierzchu i ozdobione kredowobiałymi pasami woskowanego nalotu od spodu. Po potarciu igły wydzielają delikatny, cytrusowy aromat.

Wyjątkowo dekoracyjne są także szyszki jodły koreańskiej. Pojawiają się już na młodych, kilkuletnich drzewkach (nawet mających ok. 1 m wys.) i zwykle rosną w grupach po kilka obok siebie. Są grube, walcowate, stojące i mają piękną, fioletową barwę. Szyszki z czasem zmieniają kolor na brązowo-zielony, a po dojrzeniu nie opadają z drzewa, tylko rozsypują się na gałęziach.

Bardzo atrakcyjnie wyglądają szyszki jodły koreańskiej. Mają oryginalny fioletowy kolor i są wzniesione do góry.
Bardzo atrakcyjnie wyglądają szyszki jodły koreańskiej. Mają oryginalny fioletowy kolor i są wzniesione do góry. Jostein Dag (pixabay.com)

Jodła koreańska ze względu na swój elegancki pokrój i atrakcyjny wygląd najładniej prezentuje się w ogrodzie jako soliter, ale może być też elementem grupy roślin iglastych. Odmiany karłowe, a szczególnie formy pienne, nadają się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Atrakcyjne odmiany jodły koreańskiej do ogrodu

Ze względu na liczne walory ozdobne, jodła koreańska doczekała się wielu atrakcyjnych odmian, różniących się wysokością, pokrojem, barwą igieł i kolorem szyszek. Do ciekawszych należą m.in.:

  • „Luminetta” - igły żółtozielone, pokrój stożkowaty,
  • „Kohout's Ice Breaker” - odm. karłowa, pokrój płasko-kulisty,
  • „Cis”- igły zielone, odm. karłowa,
  • „Blauer Pfiff” - igły zielononiebieskie, szczególnie na młodych przyrostach,
  • „Brillant” - igły zielone, odm. karłowa, pokrój kulisty,
  • „Bonsai Blue” - igły niebieskozielone,
  • ”Oberon” - krótkie, gęste pędy, odm. karłowa,
  • „Tundra” - pokrój spłaszczony, gęsty, odm. karłowa,
  • „Silver Star” - igły otulające gałązki, dobrze prezentujące kredowobiałą stronę spodnią, szyszki fioletowe,
  • „Kórnik” - odm. karłowa, odporniejsza od gatunku na mróz i zanieczyszczenia powietrza.
Karłowe odmiany, takie jak Kohout's Ice Breaker, bywają szczepione na pniu. To miniaturowe drzewka.
Karłowe odmiany, takie jak Kohout's Ice Breaker, bywają szczepione na pniu. To miniaturowe drzewka. Katarzyna Laszczak

Uprawa jodły koreańskiej. Jakie wymagania ma to drzewo

Jodła koreańska to wyjątkowo piękne i atrakcyjne drzewo, ale niestety, dość wymagające. Wprawdzie w naszym klimacie radzi sobie zwykle dobrze i rzadko przemarza (młode przyrosty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki), ale ma wysokie wymagania w stosunku do gleby i miejsca uprawy.

Oczekuje słonecznego lub półcienistego (szczególnie odmiany żółte), osłoniętego przed wiatrem stanowiska oraz żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, ale stale lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Preferuje wilgotne powietrze i źle znosi suszę, na którą reaguje utratą części dolnych igieł. Jednocześnie nie lubi też mokrego podłoża i wody zalegającej wokół korzeni.

Jodła koreańska jest wrażliwa na zanieczyszczone powietrze, dlatego źle rośnie w ogrodach miejskich.

Choroby i szkodniki jodły koreańskiej

Jest też podatna na choroby (np. osutka zwyczajna jodły, fytoftoroza, zamieranie pędów jodły) i ataki szkodników (m.in. przędziorek sosnowiec oraz mszyce np. ochojnik jodłowy i obiałka pędowa).

Nawożenie jodły

Ze względu na dość wysokie wymagania pokarmowe, powinna być nawożona przynajmniej raz w sezonie (na wiosnę), najlepiej nawozami dla iglaków (np. Florovit).

Cięcie jodły koreańskiej

Jodła koreańska nie wymaga systematycznego przycinania, gdyż rośnie bardzo wolno i zachowuje naturalny, gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój. Jeśli jednak trzeba skrócić jej gałęzie, najlepiej zrobić to w okresie spoczynku, czyli na przedwiośniu (luty-marzec). Wiosną można też przyciąć pędy uszkodzone, chore lub zasuszone.

Jak rozmnażać jodłę koreańską

Jodłę koreańską jako gatunek można próbować rozmnażać przez wysiew nasion, ale ponieważ rośliny lubią krzyżować się z innymi jodłami (np. jodłą Veitcha), siewki mogą nie zachować cech egzemplarza matecznego. Odmiany ozdobne rozmnaża się natomiast głównie przez szczepienie, choć czasem też przez sadzonki.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl