Magnolia gwiaździsta zakwita jako pierwsza i zmieści się nawet w niewielkim ogrodzie. Sprawdź, gdzie ją posadzić i jak zadbać o to drzewko

Michał Laszczak
Magnolie gwiaździste kwitną bardzo wcześnie - czasem już w marcu, najczęściej jednak w kwietniu.
Magnolie gwiaździste kwitną bardzo wcześnie - czasem już w marcu, najczęściej jednak w kwietniu. Katarzyna Laszczak
Magnolia gwiaździsta ma wiele zalet – przede wszystkim zmieści się nawet w niewielkim ogrodzie, a poza tym pięknie i wcześnie kwitnie. Jednak w jej uprawie trzeba zwrócić na kilka rzeczy. Podpowiadamy, jak zadbać o ten piękny krzew.

Spis treści

Najwcześniejsza z magnolii

Magnolie to zachwycające drzewa i krzewy. W ogrodach najczęściej uprawiamy przeróżne odmiany magnolii pośredniej oraz purpurowej, ale warto zwrócić uwagę na magnolię gwiaździstą (Magnolia stellata), bo kwitnie ona najwcześniej z całej, przepięknej, rodziny magnolii.

Jak wygląda magnolia gwiaździsta? Zobacz zdjęcia tego pięknego krzewu!

Kiedy kwitnie magnolia gwiaździsta?

W sprzyjających warunkach jej kwiaty mogą pojawić się już w marcu – w 2024 r., po rekordowo ciepłym lutym, w wielu miejscach zakwitła już właśnie w tym miesiącu. Po chłodniejszych zimach rozkwitnie w kwietniu, ale zawsze tuż przed innymi gatunkami magnolii. Zaletą magnolii gwiaździstych jest też to, że zaczynają kwitnąć stosunkowo krótko po posadzeniu, bo często już w następnym roku.

Sprawdź:Jak uniknąć błędów w uprawie magnolii?

Jak wygląda magnolia gwiaździsta?

Magnolia gwiaździsta ma stosunkowo kompaktowe rozmiary – może dorastać do ok. 3 metrów, ale najczęściej osiąga ok. 2 m wysokości. Jej ozdobą są oczywiście kwiaty, które rzeczywiście mogą kojarzyć się z gwiazdkami. Ich płatki są węższe niż u innych ogrodowych magnolii. Najpierw są ułożone gwiaździście, ale z czasem odchylają się do tyłu.

Kwiaty magnolii gwiaździstych mają zróżnicowane kolory – od białego, poprzez odcienie różu, są też odmiany (mieszańce z magnolią purpurową) o kwiatach niemal bordowych. Magnolie gwiaździste mają kwiaty o kilkunastu płatkach ułożonych w dwóch rzędach, ale można także spotkać odmiany o kwiatach pełnych. Mają one delikatny, ale bardzo przyjemny zapach.

Magnolia ma ładny pokrój – naturalnie tworzy kulistą koronę. Kiedy przekwitnie, jej ozdobą pozostają jajowate i skórzaste liście, które jesienią przebarwią się na brązowo. Ciekawie też wyglądają mieszkowate owoce, jednak nie ulega wątpliwości, że magnolia gwiaździsta jest najpiękniejsza wczesną wiosną.

Jakie wymagania ma magnolia gwiaździsta i gdzie ją posadzić?

Magnolia gwiaździsta jest dość delikatna i ma swoje wymagania, jednak jej uprawa nie jest skomplikowana. Krzew najlepiej posadzić z zacisznym i osłoniętym od wiatru miejscu. Najlepiej, by było słoneczne, ale magnolia może także rosnąć w lekkim półcieniu.

Magnoliom gwiaździstej (i innym) koniecznie trzeba zapewnić ziemię o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 5,5-6,5). Poza tym gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Sadząc magnolię, warto wykopać większy dół i przemieszać podłoże z kompostową lub torfową ziemią o kwaśnym odczynie. Magnolię w sezonie można zasilać nawozami wieloskładnikowymi (ale uważajmy, żeby nie zawierały wapnia, bo tego magnolie nie lubią). Sprawdź: czym, jak i kiedy nawozić magnolie.

 Magnolia gwiaździsta musi mieć wilgotne, ale nie mokre podłoże. Nie można dopuszczać do jego przesuszenia, szczególnie wiosną i wczesnym latem. Dlatego trzeba pamiętać podlewaniu magnolii. Ziemię wokół niej warto wyściółkować korą drzew iglastych. Dzięki temu ziemia będzie wolniej wysychać. Ponieważ kora ma kwaśny odczyn, to rozwiązanie tym bardziej korzystne dla magnolii.

Magnolia gwiaździsta a mróz

Magnolie gwiaździste pochodzą z nieco łagodniejszego klimatu niż nasz (wywodzą się z Japonii). Dlatego młode drzewka mogą przemarzać i trzeba je na zimę zabezpieczyć. Ziemię wokół magnolii należy obsypać grubszą warstwą kory lub kompostu, mniejsze egzemplarze można też osłonić agrowłókniną. Z czasem jednak magnolie nabierają mrozoodporności i nie trzeba ich zabezpieczać (jednak większe mrozy – ok. -15ºC mogą uszkodzić pąki kwiatowe, które magnolie zawiązują jesienią).

Kiedy sadzić magnolię?

Pamiętajmy też, że optymalnym terminem sadzenia magnolii jest kwiecień-maj. Chodzi o to, żeby rośliny miały czas dobrze ukorzenić się przed zimą.

Czego magnolie gwiaździste nie lubią?

Jest kilka rzeczy, na które w uprawie magnolii trzeba szczególnie uważać, bo można bardzo im zaszkodzić. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że magnolii nie należy przycinać, bo będzie gorzej kwitła, albo wcale, może też zacząć chorować. W razie potrzeby usuwamy tylko gałęzie chore, uschłe, czy uszkodzone.

Magnolie gwiaździste nie są zbyt duże, więc raczej nie „przerosną” naszego ogrodu, ale kupując drzewko, zwróćmy uwagę, jaką wielkość osiąga dana odmiana. Bo o cięciu korygującym jej wielkość i kształt zdecydowanie zapomnijmy.

Dowiedz się: Dlaczego magnolia czasem nie kwitnie

Magnolie gwiaździste nie lubią też przesadzania. Dlatego zastanówmy się dobrze, zanim ją posadzimy. Tu uwzględnijmy też wielkość dorosłego drzewka i pozostawmy mu odpowiednią ilość miejsca. Problemy z przesadzaniem magnolii wynikają m.in. z tego, że mają one delikatne i kruche korzenie. Z tego też względu, sadząc magnolię, nie udeptujmy ziemi wokół niej, jak to się zwykle robi. Raczej ziemię uklepmy i dosypmy jej, kiedy osiądzie po podlaniu.

Podlewając magnolię, uważajmy, żeby nie moczyć liści. Wodę lejmy raczej wprost na ziemię. Przy częstym zraszaniu liści (a przecież na roślinę i tak będzie padał deszcz), mogą pojawić się choroby grzybowe i bakteryjne.

Magnolie gwiaździste kwitną bardzo wcześnie - czasem już w marcu, najczęściej jednak w kwietniu.

Magnolia gwiaździsta zakwita jako pierwsza i zmieści się naw...

Wybrane źródła
e-katalogroslin.pl
Katalog Roślin II Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Warszawa 2002

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl