Kalendarz księżycowy ogrodnika na wrzesień 2020. Jak zaplanować prace w ogrodzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
We wrześniu czeka sporo prac w ogrodzie.
We wrześniu czeka sporo prac w ogrodzie. JoeHu - unsplash.com
Podpowiadamy, jak zaplanować wrześniowe prace w ogrodzie zgodnie z fazami Księżyca.

We wrześniu czeka nas sporo prac w ogrodzie. Warto posadzić nowe rośliny – głównie już z myślą o przyszłym roku, jednak z niektórych skorzystamy jeszcze w tym sezonie. Trzeba zebrać owoce i zająć jesiennym nawożeniem. Oto, jak zaplanować prace w ogrodzie zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Uwaga: pamiętajmy, że pierwszy dzień każdej fazy jest uważany za niekorzystny dla wszelkich prac. We wrześniu 2020 będą jeszcze dodatkowo dwa takie dni: 16 i 23.

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 25 sierpnia - 1 września

Początek września to ostatni dzień fazy, która rozpoczęła się jeszcze w sierpniu. Sprzyja ona przede wszystkim zbiorom i przetwarzaniu owoców, a także sadzeniu roślin owocujących nad ziemię. Jeśli chcemy posadzić truskawki – zróbmy to teraz.

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 2-9 września

Ta faza jest idealna do sadzenia i rozsadzania roślin. We wrześniu sadzimy większość bylin, które są odporne na mróz – do wyboru mamy sporo gatunków, m.in. rudbekie, floksy, jeżówki, bergenie, funkie i wiele innych. Możemy też rozsadzić rośliny rosnące w naszych ogrodach (jeśli już przekwitły). To ostatni moment, żeby posadzić lub przesadzić piwonie. Przesadzamy też kwiaty dwuletnie na miejsca stałe.

W tej fazie warto sadzić także wiosenne kwiaty cebulowe, przede wszystkim te, które w gruncie powinny się znaleźć wcześnie, czyli korony (szachownice) cesarskie i narcyzy. Z sadzeniem pozostałych możemy poczekać i posadzić je po wrześniowym nowiu (lub wręcz na początku października, który zacznie się fazą korzystną do tego). Dotyczy to również czosnku.

Warto jeszcze wysiać warzywa korzeniowe – przede wszystkim rzodkiewkę (jeszcze na zbiór jesienny).

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 10-16 września

W tej kwadrze nic nie siejemy, ani nie sadzimy. Nie jest to też czas korzystny dla zbiorów owoców, ani robienia przetworów. Natomiast sprzyja zbiorom warzyw korzeniowych, takich jak buraki, marchew, seler, ziemniaki itp.

Czas warto poświęcić na zabiegi związane z ziemią, takie jak nawożenie. We wrześniu warto wzmocnić rośliny przed zimą. Ale uwaga – stosujemy wyłącznie tzw. nawozy jesienne – bogate w potas i fosfor, które pomagają przezimować roślinom, a pozbawione azotu, który stymuluje przyrost masy zielonej, co nie jest dobre o tej porze roku. Można też stosować nawozy naturalne, przede wszystkim kompost, gnojówki roślinne lub suszony obornik (na świeży przyjdzie czas późniejszą jesienią).

Warto też przygotować ziemię do kolejnego sezonu i jeśli jest taka potrzeba – przeprowadzić wapnowanie lub zakwasić ziemię, na której rośliny posadzimy dopiero wiosną (będzie można to też zrobić w październiku).

Stąd dowiesz się:

W tym czasie dobrze też jest się zająć porządkami w warzywniku i sadzie – usunąć resztki roślin i chwasty, pozostałości owoców.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 17-23 września

W tej fazie warto kontynuować sadzenie roślin cebulowych oraz bylin. Poza tym można posiać kwiaty takie kosmosy, nagietki, chabry, a także lawendę, choć jeszcze lepszy czas na to będzie w następne fazie. Teraz warto jeszcze zebrać zioła i warzywa liściowe, a także posiać koperek, szczypior, rukolę, roszponkę i szpinak. Warto również wrócić do robienia przetworów. Wrzesień jest również dobrym miesiącem na założenie trawnika, a dla wysiewu trawy – odpowiednia ta faza (wcześniej warto przygotować ziemię).

I kwadra Księżyca (faza owocu) 24-30 września

Ta faza jest optymalna do zbioru wszelkich owoców, ziół, nasion, a także robienia przetworów (pamiętajmy, że botanicznie owocami są także dynie, patisony, cukinie, pomidory, papryka itp.). Ale warto teraz też sadzić i siać. Wrzesień to ostatni moment, żeby posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także te liściaste, które nie zrzucają liści na zimę (tzw. zimozielone). Do ich sadzenia optymalna jest właśnie ta faza, ale korzystna jest również okres pełni i nowiu, więc nie musimy czekać aż na koniec miesiąca. Dotyczy to także sadzenia innych drzew i krzewów, sprzedawanych w pojemnikach, a także wrzosów, które we wrześniu występują w największym wyborze. Pamiętajmy tylko, że wrzosy koniecznie muszą mieć kwaśną ziemię.

Inne prace

We wrześniu jeszcze kosimy trawę. We wrześniu jeszcze kosimy trawę. Szybciej odrośnie skoszona podczas nowiu i w I kwadrze. Natomiast jeśli nie zależy nam na silnym wzroście, kośmy w pozostałych fazach.

Wrzesień to też teoretycznie czas wysypu grzybów. Przyjmuje się, że najlepiej rosną podczas I kwadry i pełni Księżyca. Niestety ten czas jest korzystny również dla rozwoju chorób grzybowych roślin – warto na to zwrócić uwagę. Można też stosować profilaktyczne opryski z drożdży lub preparatów roślinnych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl