Zakładamy oczko wodne w ogrodzie - wybór miejsca pod oczko wodne

Maria Miśkiewicz
Miejsce pod oczko wodne wodne powinno być starannie wybrane - dzięki temu, jego pielęgnacja będzie łatwiejsza.
Miejsce pod oczko wodne wodne powinno być starannie wybrane - dzięki temu, jego pielęgnacja będzie łatwiejsza. Braas
Zakładając oczko wodne, warto przemyśleć przede wszystkim jego lokalizację. Oczko wodne powinno być bowiem ozdobą przydomowego ogrodu, a jego utrzymanie nie stanowić większego problemu.

Oczko wodne a nasłonecznienie

Oczko wodne najlepiej usytuować w miejscu dobrze oświetlonym, nawet w pełnym słońcu. Dzięki temu sąsiadujące z wodą rośliny będą rosły bujnie i zdrowo. Odpowiednie naświetlenie zapewni zbiornikowi samowystarczalność i szybsze osiągnięcie równowagi biologicznej. W miejscach silnie nasłonecznionych nie należy projektować małych zbiorników z rybami. Nagrzewająca się woda może bowiem doprowadzić do wyginięcia ryb. Cieniste miejsca nadają się na niewielkie oczka wodne,
w których nie hodujemy ryb, woda wprowadzi w cień nieco ruchu i refleksów świetlnych.

Oczko wodne a gleba i poziom wód gruntowych

Aby najlepiej wyeksponować oczko wodne zagłębione w ziemi, należy umieścić je w najniżej położnym miejscu ogrodu. Gleba powinna mieć dobry drenaż. Jeśli wody gruntowe będą zbyt wysoko, podczas zimy mogą uszkodzić wyściółkę sadzawki. Przed wykopem ważne jest także upewnienie się, czy w miejscu wybranym przez nas na oczko wodne nie przechodzą rury kanalizacyjne, gazowe oraz instalacje elektryczne. Ich uszkodzenie może wiązać się z niepotrzebnymi kłopotami i kosztami.

Oczko wodne a drzewa

Oczko wodne należy umieścić z dala od drzew. Dzięki temu unikniemy problemów z liśćmi wpadającymi do wody. Aby zapobiegać nawiewaniu liści do sadzawki przez wiatr, dobrze jest ogrodzić staw płotkiem z siatki o drobnych oczkach i wysokości ok. 60 cm.
Liście kasztanowca lub wierzby są toksyczne i mogą spowodować zatrucie ryb. Również korzenie drzew bywają szkodliwe dla sadzawki. Drzewa takie jak topole czy wierzby, o rozbudowanym systemie korzeniowym, mogą uszkodzić wyściółkę sadzawki. Na drzewach zimuje także wiele szkodników roślin wodnych, więc usytuowanie sadzawki w pobliżu zwiększa ryzyko ich chorób.
Tak dzieje się, jeśli blisko sadzawki rosną śliwy czy czereśnie, na których schronienie mają szkodniki żerujące na grzybieniach. Jeśli zależy nam, aby w pobliżu sadzawki rosły drzewa, możemy pokusić się o posadzenie takich, które mają włókniste korzenie, np. iglaki lub klony japońskie.

Oczko wodne powinno tworzyć spójną aranżację z innymi elementami ogrodu.
Oczko wodne powinno tworzyć spójną aranżację z innymi elementami ogrodu. Braas

Fontanna i wodospad - instalacja elektryczna

Przy projektowaniu wodospadów czy fontann należy zadbać o podłączenie do transformatora zasilanego z sieci w ich pobliżu. Dobrze jest powierzyć to zadanie elektrykowi, ważne jest, aby zostało wykonane to prawidłowo i z zachowaniem odpowiednich wymogów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć fontannę z dala od źródła energii, możemy pokusić się o zainstalowanie pompy zasilanej słońcem.

Uzupełnianie wody w oczku wodnym

Ponieważ nawet w bardzo dobrze usytuowanych zbiornikach poziom wody wymaga uzupełniania, dobrze jest umieścić oczko wodne w pobliżu bieżącej wody. Jeśli oczko wodne jest daleko od źródła wody, możemy podciągnąć w jego pobliże wąż do podlewania, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli uzupełniać braki wody.

Oczko wodne harmonijnie wkomponowane w ogród

Zanim zaczniemy wykop na oczko wodne, dobrze jest sprawdzić jak będzie prezentowało się na tle ogrodu. Łatwo można to zrobić, zaznaczając jego obrys wężem ogrodowym, a tyczkami wytyczyć granice roślin i rabat wokół niego. Pamiętajmy, że posadzenie wokół zbiornika roślin bagiennych będzie wymagało zarezerwowania odpowiedniej ilości miejsca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl