Zakładamy oczko wodne w ogrodzie - wybór miejsca pod oczko wodne

Maria Miśkiewicz
Miejsce pod oczko wodne wodne powinno być starannie wybrane - dzięki temu, jego pielęgnacja będzie łatwiejsza.
Miejsce pod oczko wodne wodne powinno być starannie wybrane - dzięki temu, jego pielęgnacja będzie łatwiejsza. Braas
Zakładając oczko wodne, warto przemyśleć przede wszystkim jego lokalizację. Oczko wodne powinno być bowiem ozdobą przydomowego ogrodu, a jego utrzymanie nie stanowić większego problemu.

Oczko wodne a nasłonecznienie

Oczko wodne najlepiej usytuować w miejscu dobrze oświetlonym, nawet w pełnym słońcu. Dzięki temu sąsiadujące z wodą rośliny będą rosły bujnie i zdrowo. Odpowiednie naświetlenie zapewni zbiornikowi samowystarczalność i szybsze osiągnięcie równowagi biologicznej. W miejscach silnie nasłonecznionych nie należy projektować małych zbiorników z rybami. Nagrzewająca się woda może bowiem doprowadzić do wyginięcia ryb. Cieniste miejsca nadają się na niewielkie oczka wodne,
w których nie hodujemy ryb, woda wprowadzi w cień nieco ruchu i refleksów świetlnych.

Oczko wodne a gleba i poziom wód gruntowych

Aby najlepiej wyeksponować oczko wodne zagłębione w ziemi, należy umieścić je w najniżej położnym miejscu ogrodu. Gleba powinna mieć dobry drenaż. Jeśli wody gruntowe będą zbyt wysoko, podczas zimy mogą uszkodzić wyściółkę sadzawki. Przed wykopem ważne jest także upewnienie się, czy w miejscu wybranym przez nas na oczko wodne nie przechodzą rury kanalizacyjne, gazowe oraz instalacje elektryczne. Ich uszkodzenie może wiązać się z niepotrzebnymi kłopotami i kosztami.

Oczko wodne a drzewa

Oczko wodne należy umieścić z dala od drzew. Dzięki temu unikniemy problemów z liśćmi wpadającymi do wody. Aby zapobiegać nawiewaniu liści do sadzawki przez wiatr, dobrze jest ogrodzić staw płotkiem z siatki o drobnych oczkach i wysokości ok. 60 cm.
Liście kasztanowca lub wierzby są toksyczne i mogą spowodować zatrucie ryb. Również korzenie drzew bywają szkodliwe dla sadzawki. Drzewa takie jak topole czy wierzby, o rozbudowanym systemie korzeniowym, mogą uszkodzić wyściółkę sadzawki. Na drzewach zimuje także wiele szkodników roślin wodnych, więc usytuowanie sadzawki w pobliżu zwiększa ryzyko ich chorób.
Tak dzieje się, jeśli blisko sadzawki rosną śliwy czy czereśnie, na których schronienie mają szkodniki żerujące na grzybieniach. Jeśli zależy nam, aby w pobliżu sadzawki rosły drzewa, możemy pokusić się o posadzenie takich, które mają włókniste korzenie, np. iglaki lub klony japońskie.

Oczko wodne powinno tworzyć spójną aranżację z innymi elementami ogrodu.
Oczko wodne powinno tworzyć spójną aranżację z innymi elementami ogrodu. Braas

Fontanna i wodospad - instalacja elektryczna

Przy projektowaniu wodospadów czy fontann należy zadbać o podłączenie do transformatora zasilanego z sieci w ich pobliżu. Dobrze jest powierzyć to zadanie elektrykowi, ważne jest, aby zostało wykonane to prawidłowo i z zachowaniem odpowiednich wymogów bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć fontannę z dala od źródła energii, możemy pokusić się o zainstalowanie pompy zasilanej słońcem.

Uzupełnianie wody w oczku wodnym

Ponieważ nawet w bardzo dobrze usytuowanych zbiornikach poziom wody wymaga uzupełniania, dobrze jest umieścić oczko wodne w pobliżu bieżącej wody. Jeśli oczko wodne jest daleko od źródła wody, możemy podciągnąć w jego pobliże wąż do podlewania, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli uzupełniać braki wody.

Oczko wodne harmonijnie wkomponowane w ogród

Zanim zaczniemy wykop na oczko wodne, dobrze jest sprawdzić jak będzie prezentowało się na tle ogrodu. Łatwo można to zrobić, zaznaczając jego obrys wężem ogrodowym, a tyczkami wytyczyć granice roślin i rabat wokół niego. Pamiętajmy, że posadzenie wokół zbiornika roślin bagiennych będzie wymagało zarezerwowania odpowiedniej ilości miejsca.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl