Drzewa i krzewy ozdobne – jak i kiedy i które przycinać wczesną wiosną

Katarzyna Józefowicz
Niektóre krzewy ozdobne przycina się, zanim zacznie się wegetacja, inne - nawet w kwietniu.
Niektóre krzewy ozdobne przycina się, zanim zacznie się wegetacja, inne - nawet w kwietniu. Lianem - 123RF
Wczesna wiosna to czas przycinania wielu roślin – w tym krzewów o drzew ozdobnych. Podpowiadamy, jak to zrobić dobrze i które rośliny powinno się przyciąć wczesną wiosną.

Koniec lutego i marzec to nie tylko idealny czas na przycinanie drzew i krzewów owocowych, ale też na wiosenne cięcie roślin ozdobnych. Pochłonięci pracami w sadzie, czasami zapominamy o pielęgnacji drzew i krzewów ozdobnych, przez co rośliny tracą ładny pokrój i słabiej kwitną.

Chcąc uniknąć takiej sytuacji, musimy pamiętać, że one również wymagają systematycznego cięcia, jeśli mają obficie kwitnąć i zachować ładny pokrój. Zanim jednak przystąpimy do ich przycinania, musimy wiedzieć, jak to zrobić.

Które krzewy przycina się wiosną, a które później

Generalna zasada dotycząca przycinania roślin ozdobnych mówi, że:

  • na przedwiośniu i wczesną wiosną (przed ruszeniem wegetacji) przycina się rośliny, które kwitną latem i wczesną jesienią na pędach tegorocznych.
    Do takich gatunków należy m.in. budleja Dawida, pięciornik krzewiasty, hortensja bukietowa i krzewiasta, tawuła japońska, wrzosy, lawenda wąskolistna.
  • po przekwitnieniu przycina się gatunki drzew i krzewów ozdobnych kwitnące wiosną na pędach ubiegłorocznych.
    Należą do nich m.in. lilaki, jaśminowce, forsycje, migdałowce, tawuły wczesne, wiśnie ozdobne, tamaryszek, żylistki, porzeczki ozdobne, mahonie, krzewuszki, kalina koralowa (zwykła i odm. „Roseum” czyli buldeneż)

Co przyciąć mocniej, a co słabiej

Najmocniejszego cięcia wiosennego wymagają takie krzewy jak budleja Dawida i hortensja bukietowa, których pędy przycina się na wysokości 10-20 cm ponad ziemią. Równie silnie tnie się też wierzby o ozdobnych liściach np. wierzbę całolistną odm. „Hakuro-nishiki”, skracając ich pędy do ok. 10-20 cm długości (wierzby o ozdobnych „kotkach” tniemy po kwitnieniu).

Na przedwiośniu mocno skraca się także pędy derenia białego (nawet na wysokości 10-15 cm ponad ziemią), bo choć gatunek kwitnie wiosną, jego największą ozdobą nie są kwiaty, ale atrakcyjne liście i kolorowe pędy (dekoracyjne szczególnie zimą), dlatego to właśnie na ich rozwoju najbardziej nam zależy.

Słabszego ciecia oczekują natomiast pięciorniki krzewiaste i tawuły japońskie, których pędy skraca się zwykle o ok. 1/3-1/4 długości.

Uwaga - nie pomylmy hortensji. Mocno przycina się hortensje bukietowe (mają stożkowate kwiatostany). Natomiast hortensji ogrodowych (kuliste, kolorowe
Uwaga - nie pomylmy hortensji. Mocno przycina się hortensje bukietowe (mają stożkowate kwiatostany). Natomiast hortensji ogrodowych (kuliste, kolorowe kwiatostany) nie przycina się prawie wcale. Leoleobobeo - pixabay.com

Uwaga na przycinanie róż

W dość szczególny sposób przycina się także róże, skracając ich najsilniejsze pędy nad 3-4 oczkiem (głównie róże wielkokwiatowe) i usuwając wszystkie przemarznięte, chore i uschnięte. Przy cięciu róż warto jednak poznać zasady obowiązujące dla danej grupy odmian, gdyż inaczej tnie się róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe, inaczej pnące, a jeszcze inaczej parkowe.

Kiedy przycinać drzewa i krzewy ozdobne

Większość gatunków drzew i krzewów ozdobnych możemy ciąć już pod koniec lutego i w marcu, ale rośliny delikatniejsze i bardziej wrażliwe na zimno (np. lawenda wąskolistna, większość róż), lepiej ciąć pod koniec marca, a nawet w kwietniu, aby uchronić ich nowe pędy i pąki przed silniejszymi przymrozkami. Róże zaleca się ciąć wtedy, kiedy kwitną forsycje.

Pamiętaj o cięciu sanitarnym

Bez względu na gatunek i termin kwitnienia, na przedwiośniu można też przeprowadzić cięcie sanitarne u wszystkich drzew i krzewów ozdobnych, usuwając martwe, chore, zdeformowane, leżące na ziemi i połamane pędy, z których i tak nie będzie już pożytku (chore pędy pozostawione wiosną na krzewie, mogą stać się nawet źródłem chorób).

UWAGA: Sekator warto regularnie myć, a nawet dezynfekować (szczególnie jeśli obcinamy chore pędy - w ten sposób można przenieść choroby na inne drzewa i krzewy). Warto też, żeby był ostry, bo nie tylko nam będzie łatwiej pracować, ale i nie będziemy dodatkowo kaleczyć roślin.

Przycinanie roślin zimozielonych

Na przełomie lutego i marca, jeszcze przed rozwojem pąków i rozpoczęciem wegetacji, należy również przeprowadzić cięcie krzewów zimozielonych takich jak np. ligustr, bukszpan oraz iglastych (np. tuje, cisy, jałowce), prowadzonych w formie żywopłotu lub tworzących zielone formy ozdobne (np. kule, stożki).

Podczas zabiegu poprawia się kształt i pokrój roślin, usuwając z nich wszystkie gałązki i pędy wychodzące poza obrys nadanego im kształtu.

Jeśli chcemy mieć formowane rośliny zimozielone (w tym iglaki), to pierwsze cięcie musimy zrobić, zanim ruszy wegetacja. Dotyczy to również żywopłotów
Jeśli chcemy mieć formowane rośliny zimozielone (w tym iglaki), to pierwsze cięcie musimy zrobić, zanim ruszy wegetacja. Dotyczy to również żywopłotów z nich. Magdalena Kmita-Kulesza

Jakie jeszcze krzewy i drzewa trzeba przyciąć

Na przedwiośniu (koniec lutego-początek marca, zanim jeszcze rozpocznie się wegetacja) przycina się też formowane żywopłoty z gatunków liściastych, zrzucających liście na zimę, a także krzewy liściaste, sadzone o tej porze roku z gołym korzeniem.

Wczesną wiosną można też skorygować korony drzew ozdobnych, ale zwykle nie jest to konieczne, bo większość gatunków i odmian ma naturalnie ładny pokrój. Ich pędy i gałęzie najczęściej przycina się dopiero wtedy, gdy korona się zdeformuje lub nadmiernie rozrośnie np. w kierunku ścieżki.

Jakich drzew i krzewów lepiej NIE przycinać

Przy okazji przeprowadzania zabiegów cięcia, warto też pamiętać, że są gatunki, które źle je znoszą, dlatego lepiej nie przycinać ich wcale lub tylko w ostateczności. Należą do nich np. magnolie, azalie, różaneczniki, ogniki szkarłatne, perukowce, oczary.

 

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl