Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych. Terminy i preparaty

Katarzyna Józefowicz
Pierwsze opryski drzew i krzewów trzeba wykonać już bardzo wczesną wiosną. Kolejne - w miarę rozwoju liści  i pąków kwiatowych.
Pierwsze opryski drzew i krzewów trzeba wykonać już bardzo wczesną wiosną. Kolejne - w miarę rozwoju liści i pąków kwiatowych. Kasabubu - pixabay.com
Wiosną budzą się do życia nie tylko rośliny, ale też ich wrogowie. Dlatego jeśli chcemy się cieszyć owocami naszych drzew i krzewów już w lutym-marcu powinniśmy wykonać opryski.

Choroby i szkodniki roślin to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Walka z nimi często bywa nierówna, gdyż patogeny rozprzestrzeniają się bardzo szybko, a szkodniki rozmnażają niezwykle skutecznie. Jeśli jednak chcemy liczyć na obfite zbiory i podziwiać piękno ogrodowych roślin, powinniśmy podjąć próbę opanowania inwazji chorób i szkodników. Aby jednak nasze działania były skuteczne, muszą zostać przeprowadzone we właściwym czasie i za pomocą odpowiednich środków.

Najtrudniejszym zadaniem jest ochrona roślin w uprawach ekologicznych. Wprawdzie rośliny wolne od chemii dają smaczniejsze i zdrowsze plony, ale utrzymanie ich w dobrej formie przez cały sezon może być dość trudne. Mimo to ochronę roślin warto rozpocząć od użycia preparatów naturalnych, a dopiero później sięgnąć ewentualnie po środki chemiczne.

Olej parafinowy na miseczniki i przędziorki

Najważniejszym okresem dla zdrowia roślin jest wiosna. To właśnie wtedy zaczynają budzić się do życia zarówno rośliny jak i ich wrogowie, dlatego działania ochronne trzeba zacząć jak najwcześniej. Pierwsze opryski powinniśmy przeprowadzić na przedwiośniu (luty-marzec), jeszcze przed pojawieniem się na drzewach liści.

W tym czasie dobrze jest wykonać oprysk mający na celu ochronę drzew owocowych (śliwa, jabłoń) oraz drzew i krzewów ozdobnych (np. cis, modrzew) przed takimi szkodnikami jak misecznik i przędziorek. Do oprysku należy wykorzystać preparaty na bazie oleju parafinowego, które pokrywają szkodnika gęstą cieczą i uniemożliwią mu oddychanie (np. Promanal 60 EC).

Opryski przeciw kędzierzawości liści brzoskwini

W okresie bezlistnym (w czasie nabrzmiewania pąków, ale jeszcze przed ich pękaniem), konieczny jest też oprysk, zwalczający groźną chorobę grzybową brzoskwini– kędzierzawość liści. Do tego celu przydadzą się preparaty naturalne (wyciąg z krwawnika lub ze skrzypu) lub chemiczne (Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG).

Pozostałe opryski drzew owocowych

Terminy oprysków drzew owocowych zależą nie tyle od samego kalendarza, co od fazy rozwoju roślin. Należy je po prostu obserwować, uwzględniając takie elementy, jak rozwój liści oraz pąków kwiatowych (początkowo są zielone, potem u niektórych gatunków, np. jabłoni – różowieją, na koniec stają się białe).

W okresie nabrzmiewania pąków liściowych, chronimy też brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie i śliwy przed rakiem bakteryjnym (np. Miedzian 50 WP), a także śliwy przed torbielą śliw (Syllit 65 WP).

W czasie pękania pąków liściowych, opryskujemy natomiast jabłonie, chroniąc je przed kwieciakiem jabłkowcem (np. Decis 2,5 EC, Calypso 480 SC).

Kolejnym terminem oprysków jest moment ukazywania się pierwszych liści. W tym czasie możemy chronić jabłonie i grusze przed parchem oraz jabłonie przed mączniakiem, wykorzystując preparaty naturalne (np. wyciąg ze skrzypu, krwawnika, cebuli lub naturalne fungicydy: Armicarb SP, Biochikol, Biosept ) lub chemiczne (m.in. na parcha: Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG, Kaptan 50 WP; na mączniaka: Siarkol Extra 80 WP, Domark 100 EC, Nimrod 250 EC).

Następne opryski prowadzimy w fazie zielonego, różowego i białego pąka kwiatowego. W fazie zielonego i różowego pąka chronimy jabłonie przed mszycami, przędziorkami oraz przed gąsienicami piędzika i namiotnika, a także przed owocnicą jabłkową (środki chemiczne np. Mospilan 20 SP, Acetamip 20 SP oraz na mszyce Pirimor 500 WG, a na przędziorki Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC).

Faza białego pąka to czas na ochronę śliw, czereśni i wiśni przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych i mszycami. W tym celu możemy zastosować oprysk preparatami naturalnymi (wyciąg z chrzanu, wrotyczu, krwawnika, odwar ze skrzypu lub naturalne fungicydy: Biochikol, Biosept) lub chemicznymi (np. Miedzian 50 WP).

Kwitnienie drzew owocowych, to pora kolejnych oprysków. W tym czasie chronimy jabłonie i grusze przed parchem, jabłonie przed mączniakami, a wiśnie, śliwy i czereśnie przed rakiem bakteryjnym (jednym z wcześniej wymienionych środków).

Opryski krzewów owocowych

Przed kwitnieniem opryskujemy natomiast krzewy owocowe, chroniąc porzeczki i agrest przed amerykańskim mączniakiem agrestu (wyciągi z cebuli, krwawnika, skrzypu bądź Biosept lub Discus 500 WG, Siarkol 80 WP, Nimrod 250 EC), malinę przed zamieraniem pędów (biopreparat Polyversum WP lub preparaty chemiczne np.: Switch 62,5 WG, Signum 33 WG) i kwieciakiem malinowcem (Decis Mega 50 EW) oraz winorośl przed mączniakiem prawdziwym i rzekomym (preparaty chemiczne: Miedzian 50 WP, Siarkol Extra 80 WP).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl